Fotosoutěž: Nové téma je "Čas"

13. 6. 2008
Fotosoutěž: Nové téma je "Čas"
Nadchází čas pro téma čas! Milí soutěžící, těší nás vaše nadšení pro fotografickou soutěž na serveru Dáma. Skončilo vkládání fotografií již do 3. kola a proto nastala vhodná doba, abychom spolu otevřeli téma čtvrté, téma: „Čas“.

Čas
Odtikávají pomalu všechny ty malé chvilky, co tvoří nudný den
Lámeš a ničíš hodiny v půlce cesty
Pořád na tom samém místě v tom svém malém rodném městě
Čekáš na něco nebo na někoho, kdo ti ukáže cestu
Unaven poleháváním na slunci, raději z okna pozoruješ déšť
Jsi mladý a život je dlouhý, je spousta času k promrhání
A jednoho dne si uvědomíš, že uplynulo dalších deset let
A přitom ti nikdo neřekl, kdy máš vyběhnout, zmeškal jsi startovní výstřel
A tak běžíš a běžíš, snažíš se chytit slunce, ale to už zapadá
A obíhá okolo, a zítra ráno ti zase vpadne do zad
To slunce svým způsobem stále stejné, ale ty jsi starší
Dech se ti krátí, každým dnem blíže smrti
Každý rok je stále kratší, už není vůbec žádný čas nazbyt
Plány, co jsi měl, zmizí v nicotu nebo půl stránky roztřesených čar
Setrvávání v tichém zoufalství je typicky anglické
Čas je pryč, píseň doznívá, myslel jsem, že víc co říci mám (Pink Floyd)

Přestože pozorujeme pozvolna se zlepšující tendenci v dodržování pravidel. Ještě stále dost soutěžních příspěvků ignoruje povolené úpravy nebo se ani při nejbujnější fantazii nedá považovat za splnění zadaného tématu. Proto na vás v úvodu krátkého pojednání k novému tématu i nadále apeluji, abyste před vložením soutěžního snímku pozorně četli PRAVIDLA FOTOSOUTĚŽE, za což vám předem děkuji!

Téma čas je tématem poněkud abstraktnějším a zdánlivě složitějším. Na druhou stranu vám pomůže vyvarovat se prvoplánových fotek, kde je bez rozmyslu zachycen zadaný motiv a pomůže vám po troše úsilí vytvořit snímky, které budou mít jedny z nejdůležitějších vlastností poutavého díla: kromě obrazového materiálu budou předávat nebo vyvolávat pocity, představy, prožitky; zkrátka vás osloví a vtáhnou do zachyceného děje.
Abyste neřekli, že jsem vás hodil do vody a řekl: „Plav!“ nabízím pár podnětů, jak se poprat s tématem čas:

POHRAJTE SI S FOTOGRAFICKOU VELIČINOU „ČAS“
Je to asi první varianta, která se člověku při pohledu na téma nabízí. Zkuste zmrazit čas (pohyb) krátkým časem nebo naopak najít scenérii, která vynikne při dlouhém exponování tak, aby bylo zřejmé, že jde o záměr (v tomto případě bude nutný stativ či nějaká jeho obdoba a to, aby část snímku zůstala ostrá)

PŘEDLOŽTE NÁM PŮSOBIVĚ „STOPY ČASU“
Dívejte se okolo sebe a najděte věci (nebo lidi), na kterých se jakýmkoli způsobem viditelně projevuje běh času a pak zvolte vhodnou atmosféru, ve které motiv zachytíte.

„MLUVNICKÉ CVIČENÍ“
Přemýšlejte nejprve, ve kterých slovech se vyskytuje kořen „čas“ nebo jaká slovní spojení se k času vztahují a pak se zamyslete, jak je ztvárnit a předat divákovi.
Jakýkoli jiný, individuální přístup k zadanému tématu bude samozřejmě vítán, pakliže z něj budeme schopni vyčíst, že se pohybuje v zadaných hranicích.

Povolené úpravy pro toto kolo:
každý autor vloží jedinou fotografii – dle svého uvážení tu nejlepší, která vystihuje zadané téma , neporušuje pravidla a dle posouzení autora je jeho nejlepší pro zadané kolo soutěže.

  • ořez snímku, vyrovnání histogramu, úrovní a křivek, doostření, rámeček dle zvážení autora
  • povolen je převod do černobílého snímku
  • zakázané úpravy jsou: koláž, fotomontáž, nepovolené úpravy jako retuš, HDR a efekty stylu použití filtrů v PC.
  • vemte předem na vědomí, že vkládání podepsaných fotografií narušuje anonymitu soutěže a tyto fotky nebudou porotou akceptovány, rovněž použití datové stěny fotku znehodnocuje

V neposlední řadě berte na vědomí požadavek poroty na závěrečné hodnocení soutěžních snímků, a na zaslání originálu fotografie včetně EXIF dat, které k závěrečnému hodnocení porota vyžaduje.

Věnujte pozornost tomu, co ruší kompozici fotografie – „padá". „ujíždí" nebo je na šikmé ploše, oko neoklamete…

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Příjemné dobrodružství na vás může číhat hned po ránu. Nabízí se vám něco, co zavání nevšedností. Právě v tomto období , kdy se ve vašem znamení dostává Slunce do konjunkce s Uranem, mohou…

Nejčtenější články

Články odjinud