Fotosoutěž: Nové téma na březen

10. 3. 2009
Fotosoutěž: Nové téma na březen
Dosud jsem vám předkládali témata, která jasně vymezovala, co máte fotografovat. Jako například ulice, krajina nebo zvíře. Nyní fotografická soutěž na Dáma.cz vstupuje do nového období. Znamená to snad, že nyní můžete fotit naprosto cokoliv? Ne!

Fotosoutěž na Dáma.cz se zdá být stále těžší a těžší. A je to pravda. Vy sami se stále zdokonalujete a je vidět, že snaha o co nejlepší snímek do soutěže vás nutí být stále lepší a lepší. Výrazné zlepšování všech soutěžících porotu velice těší a věříme, že sami máte ze sebe dobrý pocit. I když třeba zrovna vy nedosahujete na nejvyšší stupínky.

Nové období ve fotosoutěži znamená, že soutěž bude ještě náročnější. Nebudeme po vás chtít fotit nějaké zvíře nebo ulici či zátiší. Chceme, abyste pokročili o fotografický stupínek výše a dokázali pomocí fotografie vyjádřit pocity. Ano, pocity a emoce.

V odborných knihách se o emocích ve fotografii píše: "Emotivní snímek se od běžného informativního snímku vzdaluje tím více, čím více jeho fotografické provedení nabývá svébytných výtvarných kvalit - čím více výtvarná funkce snímku převládá nad informativní."

Větší výtvarné funkce snímku dosáhneme pomocí stylizace. 1. Scénicky (především světelným řešením, dekorací, pomocí rekvizit atd.) 2. Záběrově (kompozičně, výřezem, ..) 3. Laboratorně, nebo spíše dnes počítačově pomocí softwarových úprav.

My se v zájmu zachování původní fotografie budeme snažit o výtvarné řešení scénické nebo záběrové. Počítačové úpravy se v soutěži pokusíme omezit na minimum.

Nové téma na březen tedy je: Naděje Je to téma plné emocí a v soutěžní galerii chceme vidět snímky, které emocemi překypují.

Patronem tohoto kola je: Michal Povolené počítačové úpravy jsou:

  1. úprava křivek
  2. úprava jasu a kontrastu
  3. převod do čb verze
  4. míchání barev (opatrně)
  5. hdr

Tentokrát jsou zakázané dvojsnímky (dvě a více fotografií vedle sebe)

A ještě několik citátů pro inspiraci: Robert Fulghum: Naděje vždycky způsobí, že uvěříme. Walter Benjamin: Kdo žije z naděje, zemře hlady. Alexander Pope: Naděje, která nás provází celý život, neopouští nás ani v hodině smrti. George Bernard Shaw: Moudrý muž si nikdy nezoufá. Neboť když končí naděje, začíná rezignace. Václav Havel: Naděje je stav ducha, který dává smysl našemu životu.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dostanete se do míst, která jste ještě neobjevili nebo se tam vyskytujete jenom jednou za čas, ale litovat nebudete. Potkáte tam někoho, koho jste už dlouho neviděli a možná jste po něm i…

Nejčtenější články