Fotosoutěž: Proč zvíře neuspělo

9. 9. 2008
Fotosoutěž: Proč zvíře neuspělo
V soutěžním kole "Zvíře" bylo opravdu mnoho zajímavých a dobrých fotografií. Porota bohužel musela vybrat jen tři nejlepší i přesto, že pozornost a úspěch by si zasloužilo více snímků. Jsme rádi, že se kvalita soutěžících zlepšuje. Nyní si můžete vychutnat oblíbené hodnocení porotců těch snímků, které měly sem tam drobnou vadu a na stupně vítězů nedosáhly.

Eda krásný kocour + dobrá technická kvalita + pěkné barvy + chválíme pohled z očí do očí

  1. příliš rušivé pozadí
  2. nevhodný ořez

bade bade zaujala neobvyklým pohledem na dané téma ...humorný pohled na pána tvorstva, který vyvolává opakovaný úsměv..škoda že autor trošku nezapřemýšlel a nezvolil jiný úhel pohledu..snímek působí staticky a nepřirozeně.

Skákající pitbul do vody o d*monik je jeden z mála snímků zachycující zvíře v pohybu. Technická kvalita je slabší. Příliš tvrdé světlo a vylévající se rybník jsou patrné na první pohled, přesto je to opět ojedinělá fotka a i přes nedostatky zaujala námětem. Fotografie by také zasloužila vhodný ořez, který by pomohl nerušeně strhhávat plnou pozornost na zvířecí motiv.

Sršeň nebo včela od Rhino.M Ukázka kvalitního makra, i když zaostřeno by mohlo být lépe nebo i více do hloubky. Líbí se nám barevné podání, ale jinak je fotografie emočně nezajímavá až nudná.

...hadí portrét... od Manone - Pochválu dáváme za ostrost a zajímavou hloubku ostrosti, která fotku trochu oživuje. Přesto kompozičně působí fotografie trochu nudně. Vytknout by se dal drobný přepal na hadí kůži a zřejmě nezajímavý úhel pohledu. Například čelní pohled z očí do očí, nejlépe s vyplazeným jazýčkem by pro mne byl velmi působivou podívanou.

Roxy od PucLovesYou Opravdu netradiční snímek a kompozice. I přes uřízlé ucho působí snímek zajímavě. Dost ruší světelné odrazy v objektivu. Uvítali bychom lepší kresbu čumáčku.

Zrádná cesta za lepším bytím... od miruu Španělský slimák již obsadilcelou republiku a tak není divu, že se stává objektem fotografů. Chválíme vyváženou hloubku ostrosti a zajímavé zpracování barev a kontrastu. Nevhodný je přepal na hlavním objektu.

šnečku, šnečku vystrč růžky..... od janicka482 Technicky zdařilá fotografie. Dobrá barva, hloubka ostrosti, expozice. Díky středové kompozici působí ale fotografie trochu nudně.

Hrošíci od mazlenicko Technicky má fotografie mnoho chyb, zaujal nás ale humorný pohled hrošího výběhu.

Káče od Melanthe Emotivní foto, které zapůsobilo i dle názorů v diskuzi pod fotkou. Nejenom mně ovšem nedokonalý ořez ubírá na kvalitě a působení fotky. Převod do ČB je velice zdařilý včetně rámečku, který naopak zvýraznil rušivé prvky , které ohraničuje.

"Cenich lovce" od kockamourovata Další z neotřelých pohledů na zvíře, zachycující detail výmarova čenichu. Odvážné je jistě i sepiové provedení. Technicky se nedá příliš vytknout, oku poroty nejspíše nelahodil málokdy úspěšný čtvercovitější formát a nevyvážené osvětlení očí, jež přes rozostřenost z fotky zvláštně vyčnívají svou lesklostí a upřeností pohledu.

Kobylka od jarka.mr Motiv i snímek by byl velmi dobrý a ocenil bych fotografovu pohotovost, bohužel se jedná o výřez z originálního snímku a zvýraznil se tak nepěkně šum na fotce.

Let racka od Kopec Odvážné a příjemně oživující pojetí zvířete - let racka. Expozičně obtížný snímek má zvládnuta světla - nespatřuji žádný přepal a působí ostře, možná spíše až softwarově přeostřeně. Póza racka působí trošku nepřirozeně, nenavozuje pocit zachyceného letu, nepříjemné je i kompoziční umístění. Autorka nám za půldruhého měsíce předvedla reparát, který dopadl na výbornou, ovšem již jako nesoutěžní snímek ve své galerii.

Jeane: uteču ti … – většina soutěžících nedosáhla kvalit této fotky – hloubky ostrosti ani barevnosti, ale foto neuspělo – rušivým prvkem nejenom pro mne je stéblo trávy přes kompozičně středově situovanou ještěrku. Zde nešlo o krok postoupit bokem – ještěrka nepočká…

Efca - malé ale šikovné koťátko Jakkoli milé na pohled, úspěch fotce nepřineslo. Rušivě působí textilie pozadí, ne zcela přesné zaostření a autorka snad mohla kotě něčím zaujmout a přimět ho zvednout hlavu a vyfotit na úrovni očí nebo trochu více akčně - třeba bylo kotě unavené

Několik dalších fotek příjemně překvapilo vtipem – třeba v názvu, popisujícím dej fotky:

Mulier a tygří pochod:

nebo Coccinelle – na stejné úrovni

a také vzbudilo respekt… tatoája pohledem zabijáka

Naopak – několik autorů své snahy „zpečetilo“ nevhodným rámečkem

Nebo nedostatečnou kvalitou fotky včetně obsahu:

Nejvíce nás trápí kradené snímky. Dříve nebo později se krádež provalí a zloděj má pak z ostudy kabát. Jeden případ se zde již stal. Byl o to horší, že šlo o stálou čtenářku Dámy. Nyní tu máme další krádež. Autorka není pravidelnou čtenářkou a chtěla zřejmě jen zkusit obalamutit porotu, což se ji nepodaří. Máme totiž nástroje na to, jak krádež odhalit. Jde o snímek dalmatina. Stejný obrázek se navíc prodává jako plakát na Amazon.com

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Bohužel se musíte připravit na éru různých nedorozumění. Vyskytnou se četné zádrhele a pocítíte nechuť nad čímkoliv přemýšlet. Hvězdy prozrazují, že nejvíce se to odrazí v oblastí citové,…

Nejčtenější články

Články odjinud