Fotosoutěž: vyhodnocení tématu ČAS

30. 7. 2008
Fotosoutěž: vyhodnocení tématu ČAS
V úvodním článku k tomuto tématu jsme chválili zlepšující se dodržování pravidel a větší pozornost soutěžících. Nyní, po ukončení dalšího kola foto soutěže musíme konstatovat, že i nadále jsou zde jedinci, kteří nečtou články ani nenavštěvují diskusi k tomu určenou.

Proto jsme byli nuceni vyřadit fotografie, které vůbec nesouvisely s tématem času, popřípadě byla jinak porušena pravidla. Najít kvalitní fotografie odpovídající zadání, bylo tak pro porotce velmi náročné, protože samotný název dobrou fotku neudělá.

Je velmi obtížné, až nemožné, si čas nějak představit. Ve fotografii můžeme tuto veličinu zachytit zmrazením pohybu nebo naznačit rozmazáním pohybujícího se předmětu.

Na prvním místě se tak umístila Jeane se svou Relativitou času. Večerní snímek dobře zachycuje práci s delším časem ve fotografii. Název koresponduje se zachycením světelné stopy automobilu, který delší expozicí vymizel. Přesto, že je snímek na prvním místě, tak porota zcela jednotná nebyla. Výhrady měl Michal: "Snímek je technicky a kompozičně zpracován výborně. Mám ale pocit, že vyjádření času není tak silné, jako u jiných snímků. Fotografie znalý člověk chápe, že k rozmazání světel auta došlo právě dlouhým expozičním časem, ale běžný divák to neví. Asociace s časem mu proto nemusí být zcela jasná.".

Klepněte pro větší obrázekSoutěžící získává poukázku v hodnotě 600,- Kč na nákup v internetovém obchodě www.fotoexpert.cz nebo v nákupní galerii Mall.cz a účast na Fotografickém workshopu v Českém Švýcarsku. Gratulujeme

Druhé místo získává snímek "Čas kráčí,a já kráčím s ním" od kopec.

Tento snímek na nás působí pomocí emocí. Což u ostatních fotografií chybí. Osamocený stařec kráčí směrem do neznáma a prázdna. Stáří a čas mají v lidském vnímání hodně společného a je jen škoda, že podobných snímků nebylo více. Fotografie má i své chybky a jak píše maden: …přiznávám, že tento emotivní snímek v mém hodnocení na příčku nejvyšší nesahal… Proč? – je to dobrý snímek, oceňuji převod do BW a líbí se mi, ale… Mimoděk srovnávám s podobným snímkem Michala – s názvem „Podzim“, který dle mého mínění a vnímání toho, čím snímek emotivně působí na diváka, je jedním z nejlepších ve fotogalerii na Dámě – v kontextu s názvem, formou i obsahem a k tomu i ve vyvedeném barevném podání. Autorce „kopec“ vyčítám, že mě dle mého cítění obrala o to nejcennější – výraz, kterým mohlo foto promluvit a jistě nejenom na mne… Asi je odvážné ukázat záda vžité kompozici a při fotce člověka použít záběr již tak trochu „mimo“ – mimo čelní záběr, mimo profil a s ořezem v okrajových částech fota… Dojem stáří a času na snímku vyvolává oloupaná kůra kmene, bílá plocha v pozadí, ze které již nejsou žádné výhledy, jen prázdno podtržené samotou starého muže. Chtěla bych mu vidět do tváře a třeba s ním sdílet ten krátký okamih pohledu, ze kterého lze získat něco navíc …co? – to se z fota bohužel nedovím… To je ten pocit, který mi na fotce schází, proč v mém hodnocení není na příčce nejvyšší. Ačkoli jsme snímek umístili na stupně vítězů právě pro jeho silný emotivní náboj, máme ke snímku i další výhrady. Jako sporná expozice - asi bychom mávli rukou nad přepálením bílé zdi ve prospěch zesvětlení staříka - hlavního objektu na fotce - ty "slité" kalhoty a hodně tmavý obličej se nám moc nelíbí.

Klepněte pro větší obrázekSoutěžící získává poukázku v hodnotě 400,- Kč na nákup v internetovém obchodě www.fotoexpert.cz nebo v nákupní galerii Mall.cz a účast na Fotografickém workshopu v Českém Švýcarsku. Gratulujeme

Třetí místo patří Skupče za fotografii tikot... Fotografie vyjadřuje veličinu čas zobrazením stop vteřinové ručičky a tím jeho charakteristické vlastnosti, totiž, že čas neúprosně stále běží vpřed. Příjemně působí teplé tóny fotografie i to, že je přehledná a jednoznačná díky jednoduchému vzhledu hodin(ek). Kompozičně ovšem, pokud se autorka rozhodla umístit střed hodinek do středu fotografie, působí mírné našikmení ciferníku spíše ledabylým zpracováním, než záměrem. Nasvětlení snímku místy lehce ruší, především pak zlomová linie v levém horním rohu.

Klepněte pro větší obrázekSoutěžící získává poukázku v hodnotě 200,- Kč na nákup v internetovém obchodě www.fotoexpert.cz nebo v nákupní galerii Mall.cz a účast na Fotografickém workshopu v Českém Švýcarsku. Gratulujeme

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Nelze podceňovat doporučení, které vám přináší moudrý Merkur a jeho příznivý trigon. Je to přece jasné: nesmíte se teď vyhýbat žádné práci. Závisí na tom vaše kariéra, která bohužel právě…

Nejčtenější články

Články odjinud