František Filipovský: Český Louis de Funès a komik byl věrný jedné ženě

26. 4. 2019
František Filipovský: Český Louis de Funès a komik byl věrný jedné ženě
Vynikající český herec se zapsal do historie nejen jako skvělý komediální herec, ale taky jako výtečný dabér, který propůjčil hlas lehce praštěnému četníkovi Cruchotovi ze Saint Tropez, ale taky třeba babě Jaze v pohádce Mrazík. Nezapomenutelný je i ve filmech, jako Cesta do hlubin študákovy duše, Škola základ života nebo Jak utopit doktora Mráčka či Jak svět přichází o básníky. Jen málo rolí bylo hlavních, přesto to nevadilo. Filipovský jim všem dal punc originality!

Jako dítě byl hyperaktivní

Narodil se v roce 1907 do umělecky založené rodiny. Otec byl flétnista v Prozatímním divadle a v květnu 1866 seděl v orchestru, který dirigoval Bedřich Smetana při premiéře Prodané nevěsty. Je tedy jasné, od koho František podědil umělecké vlohy. Už jako malý kluk hrál na několik hudebních nástrojů, zpíval v kostelním sboru, a navíc byl velmi hyperaktivní. Přestože později ve filmech hrával nešikovné mladíky, kteří nedokážou ani kopnout do míče, ve skutečnosti byl velmi hbitý a na sport měl talent.

Jeho živá povaha asi mnohé pedagogy vytáčela, takže mladý František vystřídal několik škol. Moc pilný student taky nebyl, v prvním ročníku dokonce propadl. Přestože nakonec odmaturoval, už během studií věděl, že se bude živit raději herectvím. Ve volném čase hrával divadlo, hrál v několika studentských spolcích a jezdil s kočovnými společnostmi.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Patříte k nepečlivějším znamením zvěrokruhu, a proto se vám nelíbí aktuální oslabení profesní stránky. Začínáte dělat zbytečné chyby, které vás připraví o dokonalé výsledky. Nemáte moc…