FRIDA - Film oceněný dvěma Oscary a Zlatým glóbem.

21. 7. 2003
FRIDA - Film oceněný dvěma Oscary a Zlatým glóbem.
Minulý týden do našeho periferního kina konečně doputoval mnou toužebně očekávaný film Frida. V Mexiku jsem nějakou dobu žila a dobře se pamatuji na ohromné nástěnné malby muralisty Rivery, ale o jeho ženě jsem do té doby nevěděla nic moc.

Díky několika recenzím a upoutávkám v tisku jsem předpokládala, že to bude zajímavý zážitek, ale že to bude tak dobré a originálně zpracované, to jsem tedy netušila! Samozřejmě předpokládám, že v detailech se autoři odchýlili od historické pravdy, ale myslím, že emocionální náboj a duchovní poselství filmu se jim podařilo vystihnout dokonale.

Frida na filmovém plátně je totiž tak plná života, že téměř můžete cítit vůni jejího těla, průraznost jejích názorů (a že o ohnivé výměny s Riverou není nouze!), až se nechce věřit, že to není osobně ona sama! Salma Hayek dokonale oživila hořký a divoký životní příběh extravagantní mexické malířky a manželky slavného muralisty Diega Rivery. Film natočený podle románu Haydena Herrery vytváří velmi barvitý a plastický syžet pro prezentaci její výjimečné osobnosti i díla, které vyrůstá z malířčiných zážitků i značně odvážných fantazií.

Frida na svých plátnech zachytila neuvěřitelně pestrou koláž někdy až brutálních výjevů z jejího dramatického života, organicky je spojila se svými křehkými sny a ze všech pak dýchá láska k vlastní zemi, k zemité indiánské kultuře. Osobité reálie potěší oko každého milovníka této země stejně jako hudba k filmu poskládaná téměř výhradně z mexických lidových písní.

Ve filmu byl ještě jeden moment, pro mnohé možná přehlédnutelný, ale mě oslovil naplno. Je to ve chvíli, kdy se Frida, již poměrně úspěšná malířka, při jedné z návštěv v rodném domě ptá svého otce: "Řekni mi, jaké byly moje plány? Připomeň mi je!" Zarazila jsem se, jak mi ta její otázka připadala aktuální, důležitá.

Každý z nás se ve víru životních událostí asi dostane do situace, kdy na jeho mladistvé představy o životě usedne prach každodenních starostí i radostí a jejich obrysy jsou stále méně zřetelné. A je dobré mít někoho, kdo nám ty naše plány zase připomene. ;o)

A tak bych filmu Frida snad vytkla jen jeden detail, který mně osobně přece jen malinko narušoval dojem autentičnosti, a to sice, že nebyl natočen ve španělském znění. Já vím, jsem maximalistka.

Takže se raději budu těšit, až se na našem trhu objeví soudtrack k tomuto filmu, a mezitím se budu pídit po stejnojmenné knize od Barbary Mujico (Metafora, 2003).

scénář: Clancy Sigal, Diane Lake, Gregory Nava, Anna Thomas, dle románu Haydena Herrery střih: Françoise Bonnot hudba: Elliot Goldenthal kamera: Rodrigo Prieto režie: Julie Taymor

autor: Markéta

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Poslední pracovní dny budou v září klidné. Nelze říci, že by se vám úplně dařilo, ale nehrozí vám nic špatného. Sice jste si to malovali jinak, jenom se v tomto období snadno vyčerpáte a z…

Nejčtenější články

Doporučujeme