Frigidita po porodu: Na vině jsou změny vagíny, hormony i nevyspání. Co s tím?

20. 6. 2019
Ty jsi ale frigidní, slýchávají občas ženy od svých partnerů, často neprávem. Pokud k sexuálnímu ochlazení dochází v těhotenství nebo po porodu, pak to je celkem normální, podle odborníků potká dočasná frigidita za život zhruba pětinu žen. Co to přesně znamená a dá se s tím něco dělat?

Frigidita – ničitel vztahů, který má svoje příčiny

Sexuální chlad či nezájem o sexuální komunikace, sexuální lhostejnost či nedostatek vzrušivosti – tak se dá také definovat frigidita, což v latině znamená právě chladný. Většinou jí trpí ženy a její příčiny jsou buď fyzické, nebo psychické. Frigidita může být celoživotní, pak odborníci hovoří o hypoaktivní poruše sexuální touhy. Žena se tak narodí a po celý život netouží po muži, obvykle žije sama. Vrozená frigidita je spíše výjimečná, častější je frigidita situačně nabytá – s některým mužem to ženu baví, s jiným vůbec ne. Pak existuje frigidita obecně nabytá – dříve nebyl žádný problém, a najednou žena ztratí zájem o sex, obvykle po nějaké traumatické zkušenosti nebo například právě po porodu.

Proč je frigidní?

Podle sexuologa Radima Uzla další možnou příčinou frigidity je nesprávná sexuální výchova rodičů. Někdy i dobře míněné rady mohou děti sexuálně dezorientovat. Patří sem především strašení před pohlavní emocí, před nežádoucím otěhotněním, před předčasnou pohlavní aktivitou a také trestání onanie. I dnes se lze setkat s tím, že dívka je každodenně přesvědčována o tom, že pohlavní styk je nemravnost, všude číhají násilníci, dokonce i chlapcům je někdy vštěpováno, že dívky jsou nezodpovědné záletnice.

Fyzické a psychické důvody frigidity

Který muž by si nepřál v posteli sexuální dračici? Ovšem ono to tak přímočaré není. Míra chuti k sexu je jednak u každého jiná a za druhé se mohou v životě ženy vyskytnou situace, v nichž prostě k oslabení sexuálního libida dochází zcela přirozeně. Sexuální touhu mohou snížit chronické zdravotní stavy, jako jsou cukrovka, problémy se štítnou žlázou, anémie či kardiovaskulární onemocnění, dále deprese, úzkosti, užívání antidepresiv, léků na vysoký krevní tlak, obezita, nedostatek hormonů či snížený průtok krve do pochvy a dělohy. No a v neposlední řadě taky těhotenství a poporodní období spojené s kojením.

Kdy se vrátí sexuální touha? Někdy až po roce!

Zdá se to téměř nemožné, že před otěhotněním měla žena o sex normální zájem, a po porodu najednou bác, prostě se jí nechce? Podle odborníků na tom není nic tak zvláštního, protože dochází k velkým změnám v těle ženy. Sexuální apetit se některým ženám po porodu vrátí téměř hned, podle sexuální terapeutky Triny Readové to může ale trvat i několik měsíců i rok, než je znova začne sex bavit. „Spousta žen si sex spojuje s další prací, takže když se jich muž dotkne, ať chce nebo nechce sex, jejich tělo okamžitě vypne,“ tvrdí odbornice. Její rada zní: Udělejte si čas na intimitu bez sexuálního podtextu, třeba jen mazlení a hlazení.

Frigidní po porodu kvůli vagíně?

Po porodu se ženská vagína změní, zvláště po tom přirozeném vaginálním porodu. Spousta žen má pak volnější vagínu, což může ovlivňovat sexuální život. „Vaginální tkáň po porodu expanduje a někdy se nevrátí do původního tvaru. Žena může pociťovat tlak nebo přílišnou volnost, nebo dokonce bolest při styku, což jednoduše může způsobit nechuť k sexuálnímu aktu,“ vysvětluje gynekolog Brad Douglas. Jeho rada? Cvičte takzvané Kegelovy cviky, které zpevňují svaly pánevního dna. Jiné ženy se potýkají zase s přílišnou „těsností“ a nedostatkem vlhkosti. U novopečených a kojících matek je běžné omezení lubrikace vagíny, takže milování je nepříjemné, takže ženy se raději sexu vyhýbají. Na vině jsou hormony a tuhle situaci lze vyřešit jednoduše pomocí lubrikantu.

Dá se nezájem o sex léčit?

Pokud jde o frigiditu po porodu, pak rozhodně netlačte na pilu. Klíčem je komunikace a především pochopení. Někdy stačí odhalit psychický blok, kvůli němuž to nejde, a začít jen pomalu, například s dotyky. Pokud jsou příčinou nějaké zdravotní důvody, pak je na místě řešit je u lékaře a nechat si poradit. Některé „zvládne“ gynekolog, jindy je potřeba navštívit odborníka, který navrhne individuální terapii. Velmi často se využívá takzvaná racionální psychoterapie, kdy se odborník snaží odstranit negativní pocity ženy. To se využívá hlavně v situacích, kdy je žena frigidní pouze se svým partnerem. V případě žen po porodu je také nutné minimalizovat stres a únavu. Důležité je i „naladění“ a správná atmosféra. Někdy prostě pro ženu sex není prioritou, protože je ochotná vzdát se ho ve prospěch jiných věcí, které postrádá – například spánku či odpočinku.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Nenechte nic náhodě a ráno si zvesela přivstaňte. Na ranní obloze tak spatříte zářivý Merkur, který je s vaším znamením spojen více, než si myslíte. Díky brzkému vstávání stihnete mnohem…