Funkční krása aneb praktické bydlení

Funkční krása aneb praktické bydlení
Krásných, designových a luxusních prostorů k bydlení je mnoho. Byt na pražském Novém Městě nejenže splňuje všechny tyto parametry, ale má ještě cosi navíc. Nic tu není jen na efekt, všechno má svůj účel a neopakovatelnou atmosféru!

U bytu v klasické i klasicistní pražské čtvrti není nejzajímavějším rysem luxusní zařízení nebo bezchybná práce designéra. Zaujme promyšlenou krásou, nebo chcete-li funkčností, která má obrovský švih.

Bydlí tady francouzsko-česká rodina se dvěma syny. Cesta k vytouženému domovu byla dlouhá. Manželé nejdříve bydleli v půdním bytě na Vinohradech, ale z různých důvodů je to stále táhlo do centra. Nakonec našli místo a byt svých snů. Odkoupili ho od podnikatele Leoše Války, který odprodal byty a získané finance použil na výstavbu multifunkční galerie DOX. Noví majitelé tak mají i pocit, že tak trochu přispěli na tento zajímavý holešovický projekt. Ač byl byt od základu zrekonstruovaný, stejně v něm proběhly změny.Majitelka si k jejich uskutečnění přizvala kamarádku, inženýrku architektku Janu Kletenskou z ateliéru ATD, která vymyslela úložné prostory, vestavěné skříně, jakoby nekončící knihovny, osvětlení, a poradila i s barevností interiéru. V neposlední řadě má „na svědomí“ nádhernou kuchyň, která je umístěna ve středu bytu, a tudíž se stala opravdovým srdcem domácnosti. Majitelka ji doslova zbožňuje. Kuchyně je společným dílem architektky a majitelky. Cílem bylo, aby byla jednoduchá a zároveň aby splňovala kritéria francouzského šarmu. Inspirací tu bezesporu byly francouzské designové časopisy. Dokonce i odpadkový koš vezla majitelka letecky z Paříže do Prahy, protože to byl zkrátka přesně ten pravý… I u dřezu z IKEA byla prvořadá krása a praktičnost. Vybraný model obé splňoval, proto majitelka raději koupila hned dva.

Byt je rozdělen do dvou křídel. V jednom je dětská část, tedy dětský pokoj, velká herna, dětská koupelna, WC a hostinský pokoj. Ve středu bytu najdete velkou obytnou místnost a kuchyň. Postele v dětském pokoji pro devítiletého a čtyřapůlletého chlapce jsou od francouzské firmy Vibel, doplňuje je běžně dostupný nábytek, například i z IKEA. Chlapci si užívají své červenobílé koupelny s vanou, která někdy supluje úlohu bazénu – chytrý způsob, jak vzbudit lásku k hygieně!

Ve druhém křídle najdete samostatnou, uzavřenou část pro rodiče. Tvoří ji zajímavě propojený otevřený prostor, oddělený knihovnou, pracovna, odpočinková část, ložnice, hudební koutek, koupelna a šatny. Sympatickým rysem je i četné zastoupení věcí prostého původu, ale půvabného vzhledu, které mají svou historii, propojenou se životem rodiny. Putovní pohovka, kdysi dětská postýlka přítele, která dnes perfektně vyplňuje výklenek u okna, samorost po prarodičích, jenž zdobí ložnici a zároveň slouží jako věšák, či etažér ve vstupní chodbě, původem z Remeše, který dnes zastává post botníku. To vše vytváří proteplenou, přitom funkční atmosféru, která je zároveň plná decentní estetiky.

Foto: Filip Šlapal

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Vzduch je přímo nabitý touhou po zajímavých zážitcích. Vašemu laškovnému šarmu dodává grády čilý Mars, kterému se velmi líbí pouť po vašem území. Jste dopováni nevyčerpatelnou energií,…

Nejčtenější články

Články odjinud