Gabriela Demeterová na Pražském hradě

6. 10. 2006
G. Demeterová začala hrát na housle již ve třech letech. Od roku 1983 studovala v Praze na konzervatoři a na Akademii múzických umění u prof. Nory Grumlíkové. Od roku 1980 se účastnila mnoha soutěží doma i v zahraničí, kde získala řadu ocenění, mimo jiné na Kocianově houslové soutěži v České republice nebo na Mezinárodní soutěži Yehudi Menuhina v Anglii.

Té se poprvé zúčastnila v roce 1987 a získala jako první Češka titul finalistky.V roce 1992 získala druhou cenu v houslové soutěži Pražského jara. O rok později vyhrála v Mezinárodní houslové soutěži Yehudi Menuhina ve Folkestonu v Anglii všechny hlavní ceny včetně titulu absolutního vítěze a zvláštní ceny za nejlepší interpretaci díla J. S. Bacha. Dnes Gabriela koncertuje nejenom v Evropě, ale i v USA a Japonsku. Spolupracuje s význačnými tělesy a dirigenty po celém světě.

G. Demeterová je od roku 1995 sólistkou a uměleckou vedoucí komorního souboru Collegium českých filharmoniků, který se specializuje na interpretaci barokní hudby a málo známých děl českých autorů. V srpnu 2001 založila G. Demeterová mezinárodní hudební festival „Barokní perly Gabriely Demeterové“, jehož smyslem festivalu je mimo jiné podpora rekonstrukce historických objektů, kde festival probíhá. V lednu 2003 založila Nadační Fond Gabriely Demeterové, který se stal hlavním organizátorem festivalu Gabriely Demeterové. Hlavním úkolem nadačního fondu je podpora mladých hudebníků a oprava kulturních památek v České republice. V červnu 2005 založila Gabriela Demeterová soubor Collegium Gabriely Demeterové, se kterým nyní vystupuje, kde působí jako sólistka a umělecká vedoucí. V letošním roce obdržela Gabriela Demeterová ocenění „ Žena roku 2006“ v anketě prestižního časopisu Prague Club Magazine. Gabriela Demeterová hraje na nástroj z dílny italského mistra Giuseppa Roccy z roku 1855, Kašpara Strnada z roku 1795 a na violu z dílny českého mistra Dalibora Bzirského z roku 2006.

Hudba Pražského hradu - 13. října 2006 od 19.00 hodin / Míčovna

Gabriela Demeterová - housle Giedre-Lukšaité Mrázková – cembalo

H. I. F. Biber – Růžencové sonáty (výběr) XV. „Die der Jungefrau Maria“ sonáta C dur pro housle a cembalo Sonata. Aria. Canzona. Sarabanda VI. „Blutschweiss“ sonáta c moll pro housle a cembalo Lamento. Aria. Adagio XVI. Passacaglia g moll pro solové housle H. I. F. Biber – Sonáta č. 8 D dur pro housle a cembalo Sonata. Aria. Sarabanda. Allegro J. A. Štěpán (1726-1797) – Soníta D dur op. 3 č. 3 Allegro moderato. Andante non molto. Minuetto. Inglese. H. I. F. Biber – Sonáta „Representativa“ pro housle a cembalo Allegro. Adagio. Allegro. Allemande.

zdroj: Tiskový odbor KPR

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Odvádíte skvělé profesní výsledky, proto vás nadřízený pochválí a výrazně odmění. Vaše pilná práce přinese ovoce. Pokud si přijdete na hezké peníze navíc, tak si je ušetřete. Jinak je…