Gabriela Filippi: Svoje tělo vnímám jako dar.

20. 10. 2012
Gabriela Filippi: Svoje tělo vnímám jako dar.
Herečka Gabriela Filippi je příkladem moderní ženy a také mámy dvou dětí, která si uvědomuje, jak moc důležité je věnovat se zdravému životnímu stylu. Do toho podle ní patří všechno, co člověku dělá dobře na těle i na duši.

* Co ráda snídáš?

Nejraději mám kaše. Často si v hrnku zaliji horkou vodou jemné ovesné vločky s klíčky – to jsou vitaminy navíc – a po zchladnutí přidám trošku medu a másla. Oblíbenou mám také uvařenou rýži, do které ještě zatepla zamíchám různé nasekané ořechy a mandle.

* Jak tvou racionální kuchyni přijímá rodina?

Báječné to bylo do doby, než naše dcera Sofie, které je dnes třináct let, začala číst. Protože když pak dala dohromady tři písmena BIO, začala protestovat a odcházela se stravovat k babičce. A tak jsem na některých potravinách u nás doma začala nápisy přelepovat. Do té doby jedla pouze zdravě – celozrnné nudličky s tofu a zeleninou, polévky se zeleninou a luštěninami a podobně. Díky tomu má dobrý základ. Dnes mi u ní i u šestiletého syna Gabriela připadá, že jídlo téměř nepotřebují, ale o to víc se snažím nasoukat do nich něco kvalitního. Propašovávám přitom, co se dá. Jsem zkrátka bio matka.

* Patrně jsi se časem propracovala ke zcela specifickému jídelníčku…

Je to o kompromisech. Například zásadně peču jen tmavé buchty nebo nejčastěji perník, protože do toho můžu přidat mleté pšeničné klíčky, melasu a tak dále a v tmavém těstě s kakaem to není nápadné. Mleté klíčky dokonce přidávám i do těsta na palačinky. Při vaření zase hodně používám mořské řasy. Dávám je prakticky do čehokoli, i když vařím rýži, brambory, polévky.… Stačí kousek o velikosti známky a do těla se dostanou cenné minerály a samozřejmě jód. Dokonce znám zajímavý přírodní recept, který pomáhá při onemocnění štítné žlázy: Doporučuje se navlhčit pláty řasy, dát je na plátýnko, přiložit na krk, převázat šátkem a nechat působit několik hodin.

* Jíte u vás maso?

Když se Gabriela zeptám, jaké chce jídlo, odpoví: řízek. Takže mu ho občas udělám. A pak mám zase radost z toho, že si k snídani dá celozrnný chleba s kvalitním lískovooříškovým bio krémem místo nutely. Já odjakživa tíhnu spíše k vegetariánství, ale rybu a někdy i jiné maso si dám také. Můj manžel ( jde o experta České televize na kopanou Pavla Karocha – pozn. aut.) jí maso rád, ale vždy až poté, co v duchu poděkuje zvířeti, že od něj tento dar dostal. Pak je to v pořádku.

* V mládí jsi studovala balet, dnes se věnuješ józe, manžel kopané, dcera studuje taneční konzervatoř… Jaké sporty provozujete společně?

Například lyžování. Největší sportovní tahoun je u nás doma manžel, který měl například tolik trpělivosti, že mě naučil hrát tenis. A když byly Sofince čtyři roky a dali jsme ji v zimě do lyžařské školičky, šla jsem tam s ní, protože do té doby jsem nelyžovala a chtěla jsem jezdit s nimi.

* Rozumíš kopané?

Díky synovým tréninkům a turnajům trávím na fotbale hodně času, ale pochopila jsem, že není zase tak nutné, abych v tomto případě přetěžovala svoje mozkové závity. (smích) Důležité je, když podle dresu poznám, na jakou bránu hraje.

* Už rok jezdíš po republice se svým Léčivým divadlem. O co jde?

Svým duchovním přátelům a božímu vedení vděčím za to, že jsem loni nazkoušela monodrama „Andělé v mém srdci“. Byla jsem totiž okouzlena knihou irské mystičky Lorny Byrneové „Andělé v mých vlasech“. Představení jsem si sama zrežírovala a také v něm vystupuji jen za doprovodu klavíru nebo kytary.

Cílem je přivést diváky k něčemu novému. Ten večer mají možnost zahlédnout a pocítit svého anděla, zaslechnout jeho jméno a rozsvítit v sobě své božské světlo třeba v závěru při společné meditaci.

Představení je pokaždé trochu jiné, protože i já se vyvíjím a také mě ovlivňují diváci. Je to vzájemné dávání. Někteří z nich mi pak píšou a za to jsem jim vděčná. Díky tomu vím, že Léčivé divadlo má smysl. Před každým představením prosím, ať se skrze mě děje vyšší vůle, a nechávám se vést. A pak začnu na jevišti být, tedy nikoli hrát. Je to proces tvoření, při němž jsem vedena, a plně mu důvěřuji. Pak třeba vím, že mám vzít holčičku z první řady a hrát i s ní.

Další představení Léčivého divadla, které mělo premiéru před pár týdny, se jmenuje „Chlapec, který viděl pravdu“ a je inspirováno stejnojmennou knihou.

* Proč si myslíš, že je v dnešní době duchovní hledání tak důležité?

Meditace a modlitby se staly, dá se říct, téměř mojí vášní a věnuji jim každou volnou chvilku. To je většinou brzy ráno, když všichni ještě spí. Pravidelnost je velmi důležitá. Svět prochází transformací a je třeba postavit ho na skutečných hodnotách lásky a dobra. A za požehnání považuji, že se v tomto zájmu doplňujeme i s Pavlem, navzájem probíráme různé knihy na toto téma, které čteme.

* Jak tyto principy vštepuješ svým dětem?

To je stejné jako se zdravou výživou, takže pomalu a nenápadně. Například když je syn Gabriel ve svých šesti letech zhroucený, že se jeho družstvu nebo jemu nepovedl zápas, snažím se mu vysvětlit, že to je úplně o něčem jiném. Radím mu, ať se při hře plně soustředí na přítomný okamžik, pak že podá ten nejlepší výkon, jakého je v tu chvíli schopen, a to stačí. A také ať si nikdy nepřipustí moment, že je ve výkonu mužstva třeba čtvrtý nebo pátý, protože když si řekne, že je nejlepší fotbalista, také jím bude – pravda je to, čemu věříme.

* Co tě přivedlo k józe?

Cvičím ji už dvacet let. Svoje tělo vnímám jako dar, protože se mohu poznávat i skrze něj. Když je v životě něco v nerovnováze, dá mi znamení v podobě nemoci a já vím, že se musím zastavit a ptát se, co mi tím chce říct. K práci s tělem jsem měla blízko vždy. Vyjadřovala jsem tak svoje pocity i emoce, což se blížilo k meditaci v pohybu. V dospělém věku jsem jógu začala hledat podvědomě, protože jsem své tělo chtěla poznat ještě hlouběji, naučit se vnitřnímu klidu, dýchání… Rozhodla jsem se vyzkoušet ji v prvním fitku nejblíže domova. A měla jsem štěstí. Hned na první hodině jsem během joganidry (relaxace) vnitřním zrakem viděla mystičku Mílu Tomášovou. Věděla jsem, že jsem na správném místě a hlavně ve správných rukou. Chodím k Věře Ždichyncové, úžasné devadesátileté dámě, která loni dostala cenu Thálie za celoživotní dílo v oboru balet. Jóga pro mě není jen cvičení, ale rituál, obřad i modlitba.

* Držela jsi někdy očistný půst?

I půsty patří k józe, ale nejsou podmínkou. Upřímně: Zpočátku bylo mojí motivací hubnutí. V kadeřnictví jsem zaslechla, jak si ženy povídají o jednom hubnoucím přípravku, a tak jsem ho šla vyzkoušet. Tělo tak v době půstu získává energii z javorového sirupu a palmového oleje, takže se nikdo nemusí bát, že zkolabuje. První dny mě bolela hlava, pak mě honila mlsná všeho druhu, ale asi po pěti dnech začala změna. Začalo mě to bavit, protože jsem přestala bojovat. Měla jsem hodně energie a spala minimálně, protože se tělo nevysilovalo zpracováváním potravy. Pak nastal okamžik, kdy mi bylo líto zase se k jídlu vrátit, protože jemně hmotný svět se při půstu otevírá daleko snáz a smysly jsou bystřejší. Osvědčilo se mi nedávat si daleké cíle, ale aspoň to vyzkoušet. Jindy však klidně zajdu i do cukrárny.

Zdroj: Adéla Klínová

ČTĚTE TAKÉ:
Jan Nedvěd se během koncertu oženil s o 35 let mladší ženou Pavlínkou

ČTĚTE TAKÉ:
Úžasné, netradiční a bláznivé dorty, které vám vyrazí dech

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Začátek nového týdne není zrovna podle tajných představ. Z minulého období si s sebou táhnete problémy, které vám dělají vrásky na čele. Především se zaměřte na profesní rozvoj, protože…

Nejčtenější články

Doporučujeme