Galliano v Praze

7. 3. 2008
Galliano v Praze
Praha se posouvá zase o něco blíže mekkám módy – Paříži, Milánu, Londýnu a New Yorku. V ulici U prašné brány se na místě stávající prodejny Montblanc otevře ve střední Evropě první butik slavného britského módního návrháře Johna Galliana, který již deset let působí jako kreativní ředitel francouzského módního domu Christian Dior. Exkluzivní obchod nabídne ucelenou kolekci Galliano určenou pro mladší ženy a dívky.

Kolekce Galliano vznikla v roce 2006 jako nová linie Johna Galliana určená pro mladší, odvážnější zákaznice. Ceny jsou sice nižší než u hlavní linie John Galliano, ovšem design a kvalita oblečení podléhá stejně přísným kritériím. „Již v minulosti jsem navrhoval džíny a mladistvé kousky, jejich ceny ale byly takové, že si je mladší zákazníci nemohli dovolit pořídit. S kolekcí Galliano chci oslovit nejen stávající zákazníky své značky, ale také nové a věkem i myslí mladší,“ říká John Galliano.

Letošní kolekci tvoří celkem 320 kusů oblečení a 140 různých doplňků, které John Galliano osobně navrhnul. Jeho záměr udržet nízké ceny se mu povedl díky tomu, že linie Galliano má velmi omezené množství reklamních kampaní a oblečení není prezentováno na módních přehlídkách.

Typické G, které je poznávacím znamením této linie, se skvěle vyjímá jako logo na oblečení nebo páscích. Kolekce je více sportovní, nová linie obsahuje také plavky, pleteniny nebo denim. „Chtěl jsem, aby tuto linii charakterizovalo jedno slovo, slovo cool,“ vyjádřil se návrhář.

Barevná škála nové kolekce má široké rozpětí: od světle hnědé přes zelenou, okrovou až po klasickou černou, najdou se i odstíny oříškové až po bronzovou, s psychedelickými fluorescentními akcenty v duchu 80. let a výraznými potisky. Stejně široký je také výběr materiálů, od lehkého a vznešeného saténu a žoržetu po energický denim a kůži.

Inspiraci pro tuto kolekci čerpal John Galliano hned z několika zdrojů: potulní cirkusový kejklíři ze začátku 19. století se stali vzorem pro romantické lehké tylové šaty. 80. léta minulého století a hnutí Rave se odráží ve sportovnějších kouscích s akcenty v odstínech fuchsiové, kanárkově žluté a elektrické modré. Cikánské vlivy se dají rozpoznat na sukních a šatech s volány, širokých šálách a šátcích do vlasů a v neposlední řadě jsou tady lesklé kousky ve sportovním duchu inspirované boxem.

„Modely Johna Galliana nemají na našem trhu obdoby. Nejenže jsou vysoce kvalitní, ale nesou všechny znaky Gallianovy tvorby, díky nimž je nepřehlédnutelný: je na nich vidět jeho nápaditost, fantazie a kreativita. Věřím, že jeho kolekce přinese na náš trh svěží vítr,“ dodává Tamara Bendlová Kotvalová, majitelka společnosti Carollinum, která Johna Galliana do České republiky přivezla.

John Galliano se proslavil především svou odvahou a bujnou fantazií, která se promítá v oblečení i doplňcích, které navrhuje ať již pro svou vlastní značku či pro módní dům Dior. Tento absolvent prestižní Central Saint Martins akademie na sebe upozornil již jsou absolventskou kolekcí inspirovanou francouzskou revolucí. Ta mu přinesla plno příznivců a samozřejmě skalních fanoušků nejen mezi zákazníky, ale také nákupčími prestižních obchodních domů a novinářů z významných magazínů. Jen těžko bych našly jediné vydání vyhlášeného časopisu Vogue, ve kterém byl nebyl alespoň jeden model z dílny tohoto rebela.

V roce 1995 nastoupil do francouzského módního domu Givenchy, a stal se tak vůbec prvním britským návrhářem v čele prestižní francouzské módní značky, i když zde setrval pouhé dvě sezóny. Jeho přestup na místo kreativního ředitele módního domu Christian Dior bylo to nejlepší, co si mohl mladý tvůrce s takovým talentem a fantazií přát. Přes jisté obavy obdivovatelů této klasické značky, které přináší právě nespoutaná Gallianova tvorba, návrhář uspěl na plné čáře již první kolekcí haute couture, kterou svou náročností brala dech. Za deset let u této značky pozvednul její jméno na piedestal módy a Dior neměl ještě nikdy takový komerční úspěch.

Do dnešního dne se jeho studnice nápadů nevyčerpala, i když ročně tvoří dvě kolekce pret-a-porter a dvě haute couture pro Christian Dior a své vlastní kolekce John Galliano a od loňského roku také druhou, mladistvou linii Galliano. Oblečení značky Galliano je pouze pro silné ženy, které se nebojí vyčnívat z řady, stejně jako jeho tvůrce. Za svoji múzu považuje Galliano herečku Charlize Theron, která jeho kreace obléká na červeném koberci a stala se také tváří parfému J‘Adore.

Ani s jarní kolekcí své hlavní linie značky John Galliano nezklamal a představil výrazné a nepřehlédnutelné modely, které nepostrádají notnou dávku ženskost, odvážné elegance a humoru.

Foto: archiv Carollinum, internet

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud se jedná o pracovní stránku, jste na pokraji sil a nevíte si rady v podstatě s ničím. Často chybujete a musíte uznat, že jste přepracovaní. Jindy byste takové chyby neudělali. Naopak…

Nejčtenější články

Doporučujeme