Genetika vytlačí klasickou chirurgii

6. 6. 2002
Genetika vytlačí klasickou chirurgii
Nejdynamičtěji se rozvíjejícím oborem moderní medicíny je v současnosti genetika. Odborníci věří, že s její pomocí definitivně zúčtují s většinou civilizačních chorob. Povzbudivé zprávy přicházejí zejména z newyorského Cornellova střediska.

Genetika vytlačí klasickou chirurgii

Klepněte pro větší obrázek Nejdynamičtěji se rozvíjejícím oborem moderní medicíny je v současnosti genetika. Odborníci věří, že s její pomocí definitivně zúčtují s většinou civilizačních chorob. Povzbudivé zprávy přicházejí zejména z newyorského Cornellova střediska.

Tým lékařů se po několikaměsíčním marném boji "konvenčními" metodami rozhodl vstříknout do srdečního svalu šedesátileté pacientky speciální gen s označením VEG-F. Gen by měl dokázat, co bylo možné dosud pouze chirurgicky - vytvoření tak zvaného bypassu, náhradní tepny, která obejde ucpanou část krevního řečiště. Až dosud bylo jedinou možností chirurgické řešení pomocí umělé náhražky, kterou tělo ne vždy dokázalo přijmout. Američtí lékaři však doufají, že dotyčný gen podnítí obranné síly organismu a vyvolá růst náhradní tepny. Jak tento revoluční experiment dopadne, není ještě zřejmé, avšak Američané jsou optimističtí. "Výsledky laboratorních testů mě opravňují prohlásit, že naděje na genetickou léčbu kornatění tepen vyhlížejí velmi slibně," prohlásila Leslie Leinwandová, vedoucí komise pro základní výzkum Asociace pro studium srdečních chorob. Podle Leinwandové není daleko doba, kdy mnohem šetrnější genetické postupy definitivně vytlačí klasickou chirurgii.(Plus)

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Vaše dobrá nálada bude tak moc nakažlivá, takže všichni v okolí budou dobře naložení a budou se radovat ze života. Velmi příjemně vás překvapí šéf. Pozve po práci celý kolektiv na malé…

Nejčtenější články