Gran Canaria

18. 1. 2000
Silvestr 1999 jsme se rozhodli oslavit s přítelem "trochu jinak" a odletěli jsme na týden na jeden z Kanárských ostrovů - Gran Canaria.

Gran Canaria

Silvestr 1999 jsme se rozhodli oslavit s přítelem "trochu jinak" a odletěli jsme na týden na jeden z Kanárských ostrovů - Gran Canaria.
Byl to krásný týden s teplotami od 20 do zhruba 25 stupňů. Určitě bych jej doporučila pro zimní dovolenou zvlášň pro ty teplomilnější a pro nabrání nových sil do dalšího roku.

Rozhodně bych doporučila si vypůjčit auto (stačí i malé, takových tam ostatně jezdí spousta) a projet ostrov. Půjčoven je spousta, občas je lepší být ale pečlivějšími u přebírání auta. My jsme souhlasili s tím, že máme při předání plnou nádrž, ale nebylo tomu tak a jak jsme později zjistili, chybělo pěkných pár litrů. Ještě že ten benzín vychází o trochu levněji než v Čechách. Stálo to ale za to, ostrov poskytuje nádherné pohledy na původní krajinu, zvlášň západní strana ostrova je téměř liduprázdná a úchvatná. Pozor na silnice. Jsou povětšinou úzké, samé serpentiny, do nepřehledných zatáček se doporučuje troubit. Lepší je také s sebou přibalit na delší výlet svetr, protože ve vyšších výškách to někdy může pěkně foukat.

Pokud si přečtete v nějakém průvodci, že navštívit Playa de Veneguera znamená navštívit liduprázdnou pláž s tmavým pískem ... není tomu až tak doslova. Cesta na pláž není určená pro sváteční řidiče, písek na pláži je opravdu velmi tmavý (až černý) a jemný, ale zcela liduprázdno tam není a překvapili nás i odpadky umístěné na jedné velké hromadě nedaleko jedné strany pobřeží.

Známou atrakcí na jihu ostrova je Palmitos Park. Je to uměle vytvořená oáza se spoustou papoušků a jiných ptáků, se spoustou kaktusů a palem. Vždy v celou hodinu začíná na jednom místě v parku Papouščí Show. Bude se líbit nejen dětem. Pokud chcete dobře vidět, přijďte klidně o 20-30 minut dříve. Čekání si můžete zkrátit nějakou dobrotou nebo drinkem, budete totiž vlastně čekat v rádoby zahradní restauraci (měli dobré bílé vino - jak to bylo s červeným vínem nevím, dávám přednost tomu bílému). Je tam taky jeden z největších evropských Domů Motýlů. Mi měli smůlu. Na přelomu prosince-ledna jsme jich viděli bohužel jen pár.

Jak se taky ukázalo, téměř v každém hotelu je na recepci minimálně jedna slečna/paní či pán, kteří jsou z Čech nebo Slovenska a tak mohou pomoci i těm, kteří se nedomluví jinou řečí.

V oceánu jsme se nekoupali, zkusili jsme pouze bazén, nebyl vyhřívaný, takže jsme byli dost rychle z vody venku.

Bohužel je zřejmě pravda, že se dost krade. Hned zkraje jsme přišli o všechny filmy do foňáku (naštěstí filmy KODAK nevycházely o moc dráž než v Čechách), později i pohledy a čepici. Určitě se vyplatí si objednat trezor na pokoj (vyšel nás na zhruba 400-500 Kč za týden).

Ostatně jsme tam neviděli jiný film než KODAK a téměř žádné jiné taxi/autobusy než značky Mercedes. Taxikáři jezdí za předem dané a fixní částky, autobusy jsou čisté, klimatizované a za přijatelné ceny. Řidiči se i usmívají.

Pozor na nákupy. Hodnotné věci je prý lepší pořídit na severu ostrova

  1. v Las Palmas. Na jihu - kde se právě nachází hlavní turistická oblast -

se občas prodává značková elektronika, která je však značková pouze podle jména. V hotelových komplexech jsou občas taky minimarkety. Porovnejte radši jejich ceny s "obchodáčkem" v nejbližším městečku či přístavu, kde by měli být rozhodně ceny levnější. My jsme například našli u jednoho zboží i rozdíl 200%. Ceny v restauracích za hlavní jídlo jsou vcelku přijatelné, někdy však stojí sladký dezert téměř to samé, co hlavní jídlo. Ale to se určitě nedá zevšeobecňovat a musíte to sami vyzkoušet.

Mohla bych o naší dovolené popsat hned stránek několik, protože jsme si ji spolu báječně užili. Když jsme přiletěli zpět, bylo v Praze 0 stupňů a my bychom se raději hned vrátili zpět.

Pokud se rozhodnete pro Gran Canarii - přeji Vám krásné počasí a spoustu zážitků.

Jana

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Na rodinné radovánky to zrovna moc nevypadá a doma se moc neohřejete. Ani s partnerem to není procházka růžovým sadem, ale pokud máte děti, neměli byste to s uražeností přehánět. Pak byste…

Nejčtenější články

Doporučujeme