GRANÁTOVÉ JABLKO: Amorův elixír, co dodá energii, chrání před infarktem i stárnutím

21. 1. 2016
Již ve starých mínojských palácích ve Faistu a Knóssu jedli jejich obyvatelé granátová jablka. A tak není divu, že Kréťané na Nový rok dodržují jeden zvyk. Vezmou do ruky červený plod, rozbijí jej a snědí pro štěstí. Symbol prosperity a zdaru nám poskytuje navíc vzácné dary zdraví a omlazení.

Marhaník granátový (Punica granatum) pochází z oblasti rozkládající se v Paňdžábu v Indii.

Do Malé Asie a Středomoří si proklestil cestu už ve starověku. Jeho plody si lidé pro jeho zvláštní chuť ihned zamilovali. Vozili je také s sebou na cesty jako potravu pro poutníky v karavanách, kdy doušek vody a mírně kyselé ovoce spolehlivě hasily žízeň během dlouhých pouštních přechodů.

Ostatně hodnověrný důkaz podává samotné složení granátových jablíček. Nalézá se v nich přibližně 77(9]% vody, dále pak vápník, fosfor, železo, cukry, aminokyseliny a organické kyseliny. Z vitaminů jsou významně zastoupena „béčka“ (B1, B2 a B3). Spousty hořčíku, draslíku a sodíku využijí zejména sportovci, těžce pracující jedinci a osoby pracující v horku, kdy zvýšeným pocením rychle ztrácejí cenné minerály.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Granátové variace

Máte-li marhaník na své zahradě, můžete během roku pozorovat jeho dokonalé proměny. Na počátku jara na pěti- až osmimetrovém stromku vyraší načervenalé lístečky, jež brzo změní barvu na zelenou. Koncem května začnou pučet první květy podobné zvonkům, otevírající se jako šesticípá oranžová hvězda.

Po oplodnění květy nahradí plody, a jakmile se na ně při poklepání rukou ozve dutý, kovový zvuk, jsou připravena ke sklizni. Ta probíhá od září do listopadu, přičemž nejkvalitnější granátová jablka dostanete z Íránu.

Ovoce pro věčné mládí

Antioxidační aktivita granátového jablka je přibližně 40x vyšší než u zeleného čaje či borůvek a 25x silnější než u červeného vína. Může za to vitamin C, karotenoidy (ve formě provitaminu A) a punicalagin, jež rozmetají volné radikály na padrť. A nejenom ty. Poslední výzkumy totiž ukázaly, že jeden z nejstarších druhů ovoce na světě je prospěšný proti některým typům škodlivých bakterií a kvasinek včetně Candida albicans. Antibakteriální a protiplísňové účinky se také odrážejí na stavu našich dásní a ústní sliznice. Chrání je před infekcí a záněty.

Životadárná síla

Pravidelná konzumace šťávy z granátového jablka pomáhá pacientům s vysokým krevním tlakem, kardiovaskulárními onemocněními a ischemickou chorobou srdeční, neboť zlepšuje krevní oběh v arteriích a zvyšuje pružnost cév. U diabetiků s vysokou hladinou krevních lipidů konzumace šťávy z granátového jablka snižuje „špatný“ LDL cholesterol. Zpomaluje progresi rakoviny prostaty, prsu, tlustého střeva a chrání mozkové buňky. U sportovců pak rubínově zbarvená tekutina zvyšuje sílu, rychlost, buduje svaly a urychluje jejich regeneraci po výkonu.

Pochoutka z Orientu

Navštívíte-li v zimních měsících Istanbul, rozhodně si nenechejte ujít čerstvě vylisovanou granátovou šťávu od pouličních prodejců. Na trhu pak najdete i čaj z uschlých zbytků květů na spodku granátového jablka. Ty se totiž usuší a následně rozemelou. Prášek pak po zalití horkou vodou vytvoří velmi chutný čaj, obzvlášť v kombinaci s medem. V teplých měsících pak stačí nechat nálev vychladnout a přihodit pár kostek ledu. Nápoj pro horké léto vás příjemně osvěží.

Vyzrajte na semínka

Granátová jablka většinou koupíte v sezoně, tedy od září do února. Vybírejte tvrdé a těžké plody (jsou plné šťávy) s hladkou, světle červenou, lesklou kůrou bez hnědých skvrn. V ledničce vám čerstvé ovoce vydrží přibližně po dobu 4 týdnů, v mrazáku až jeden rok. Jedno jablko obsahuje 200 až 1400 semínek. Pro jejich odstranění rozkrojte plod na čtvrtiny a dřevěnou lžící vyškrábejte jádřinec do misky s vodou. Zatímco dužina bude plavat, v kapalině semínka klesnou ke dnu, tudíž od sebe vše lehce oddělíte. Čerstvá semínka přidejte do ovocného salátu z jablek, hrušek, švestek a fíků ochucených medem. Sušená vám nahradí rozinky v mrkvovém salátu, jablečném závinu nebo koláčích.

Nová hvězda gastronomie

Spolu s datlemi, fíky, olivami a hrozny granátové jablko symbolizuje charakteristickou chuť gastronomie Blízkého východu. Ve studené kuchyni se „plody z ráje“ přidávají do mnoha salátů, v teplé pak korunují chuť drůbeže, grilovaného masa a ryb. Skvěle oživují kuskus, pilaf a dodávají „šmrnc“ podzimním omáčkám (například ze šípků, švestek či brusinek) ke skopovému a zvěřině. Ráno vám pak v ovesné kaši s dýňovými semínky zakápnutými javorovým sirupem dodají energii na celý den.

Středomořský salát

Dvě středně velké bulvy fenyklu nakrájejte na kostičky. Nasypejte je do mísy a přidejte vyškrábaný rosolovitý míšek velkého granátového jablka i se semínky. Promíchejte a dochuťte zálivkou připravenou ze dvou polévkových lžic extra panenského olivového oleje, šťávy ze čtvrtky citronu, mořské soli a sušené koprové nati (dle chuti). Zimní pochoutku nechejte 30 minut odležet v chladničce a poté ji podávejte buď samotnou s chlebem, nebo jako přílohu ke grilovanému masu či mořským rybám.

Zázrak pro pleť

Již egyptští faraonové si chtěli uchovat věčné mládí prostřednictvím oleje z granátových semínek. Zastudena lisovaný olej je skvělý spojenec proti stárnutí. Hluboce vyživuje a regeneruje kožní buňky, a to hlavně žen, které si na svém narozeninovém dortu sfoukly již pětačtyřicátou svíčku. Jak ukazují dermatologické testy, zhruba za dva týdny po aplikaci olejem dochází k přirozené obnově pokožky. Vzácná tekutina pomáhá s produkcí kolagenu, s hydratací a udržuje tonus pleti. Poskytuje i úlevu při ekzémech, lupénce a slunečních popáleninách. Zklidní podráždění, zarudnutí kůže a zabrání zánětu.

Sérum pro lví hřívu

Olej z granátových semínek stimuluje tok krve do kořínků vlasů. Tím vlasové folikuly získají správnou výživu a urychlí se růst kadeří. Vitamin C navíc posílí pojivové tkáně uvnitř vlasových folikulů. Ty jsou však u některých lidí ucpané lupy a suchými šupinami, jež brání správnému prokrvení a výživě. Granátový olej jemně odstraní nečistoty z pokožky hlavy, zmírní zarudnutí, záněty, svědění a pomůže při léčbě kožních onemocnění ve vlasech.

  • Amorův elixír Chcete-li vnést do svého milostného života více vášně, pijte šťávu z granátového jablka. Zvyšuje hladinu testosteronu.
  • Jste-li po infarktu myokardu, pijte pro regeneraci 3x denně 5 mililitrů šťávy z granátového jablka.

Článek vyšel v časopise Moje Zdraví

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud si vyjdete s jedním členem rodiny na nákupy, podaří se vybrat novou dekoraci do bytu. Oba dva se na designovém kousku shodnete a obejdete se tak bez zbytečných rozepří. Nyní máte moc…