Hádáte se o peníze?

5. 4. 2002
Hádáte se o peníze?
Nemůžete se shodnout v tom, jak s nimi nakládat? Máte pocit, že váš partner příliš utrácí, že je příliš lakomý?

Hádáte se o peníze?

Nemůžete se shodnout v tom, jak s nimi nakládat? Máte pocit, že váš partner příliš utrácí, že je příliš lakomý?

Moje žena Kateřina trpí snad nějakou zvláštní chorobou. Bez ohledu na to, kolik má v peněžence, vždy dokáže utratit vše do haléře. S poslední dvackou sprintuje od obchodu k obchodu a nedá pokoj, dokud ji nesmění za nějaké zboží. Zpravidla za něco, co vůbec nepotřebuje. Veškerá snaha o domluvu je marná. Zkoušel jsem už snad všechno. Jediná možnost je, aby nedostala peníze vůbec do ruky. Podotýkám, že žijeme jen z jednoho platu, sice malého, ale mého.
Vojta, Cheb

Vojta má nepochybně fůru dobrých vlastností a k tomu jednu děsivou. Možná není lakomý, jen strašně nerad pouští peníze z ruky. Prý musíme šetřit, ten slušivý huberňák po babičce by šel ještě přešít. On má také jen jeden oblek; když byl dobrý k maturitě, bude dobrý i do rakve. Těch pár let mezitím v něm nějak překlepe. Dostat z něj korunu vyžaduje přímo vysokou školu diplomacie. Těžko se může divit, že ji pak taky utratím. Někdy asi za zbytečnosti, ale zítra bych ji už také nemusela mít...
Kateřina, Cheb

Pro nakládání s financemi není k dispozici žádný univerzálně platný recept. Tím více nás ovlivňují zkušenosti z původních rodin, o to více prostoru máme pro případné neshody. Přičteme-li k tomu ještě fakt, že i ten nejlépe zavedený systém hospodaření je nutno v průběhu manželství opakovaně modifikovat na základě změn potřeb rodiny, její celkové finanční situace i nákladů, pak se ani nelze divit, že zde dochází k poměrně častým rozporům.
Každý model by měl respektovat několik základních zásad. Mnohé rodiny se snaží získat přehled o nákladech běžného provozu vedením "rodinného účetnictví". Nic proti tomu. Ovšem pouze za předpokladu, že slouží ono nám a ne my jemu. Pokud se nespokojíme s položkou "svačina 11,40" a budeme žádat podrobný rozpis, pokud budeme na konci měsíce trávit hodiny a hodiny dohledáváním chybějících dvaceti haléřů, pak se stáváme otroky i toho sebedokonalejšího systému. Vedení rodinného účetnictví může být užitečné hlavně na začátku soužití a v případě výraznějších změn cen či naší situace. Pak nastavuje jakési měřítko, dává základní informaci o běžných nákladech.
S tzv. provozním kapitálem by měl hospodařit spíše ten, kdo převážně zajišňuje běžný rodinný provoz (nákupy potravin, drogerie...), častěji tedy přece jen žena. Pokud však jeden z partnerů trpí onyomanií (chorobnou potřebou utrácet) nebo je až nápadně podobný Harpagonovi, pak by rozhodující slovo v nakládání s finančními prostředky měl mít spíše ten druhý. Každý systém má pamatovat také na přiměřené kapesné. Zároveň je užitečné, pokud je stanovena alespoň rámcově částka, nad niž již není možné bez souhlasu partnera ze společných prostředků čerpat. Finanční nerovnováha je někdy vnímána i jako mocenský prostředek. V krajním případě může i během manželství rozhodnout i o nakládání s penězi soud. Na tuto cestu je však vhodné vstupovat opravdu až po zralém uvážení; zpravidla vede už jen k dalšímu zhoršení vzájemných vztahů.

Zapamatujte si:

§ Neexistuje univerzálně platný model zacházení s penězi.
§ S provozním kapitálem by měl hospodařit ten, kdo převážně zajišňuje běžný provoz rodiny.
§ Každý má však právo na přiměřené kapesné.

(ukázka je z knihy Když vás trápí někdo blízký, brož., 176 s., 159 Kč, vydalo nakladatelství Portál)

zdroj: Portál

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Nepolevujte ze svých nároků a vyburcujte se k ještě lepším výkonům. Jen tak se dostanete opět na hvězdnou dráhu. Kariéra sice stagnuje, ale nadřízený vám plně věří. Stačí přijít s dalším…

Nejčtenější články

Doporučujeme