Poté odstranit vršek dýně Foto: iStock
Postupujte opatrně, ať nedojde ke zranění Foto: iStock
Dužinu je třeba odstranit Foto: iStock
Pryč musí jít i dýňová semínka Foto: iStock
16
Fotogalerie

Jak vydlabat a vyřezat dýni na Halloween: Máme pro vás postup krok za krokem plus videonávod

Halloween sice v ČR nemá takovou tradici jako Dušičky, ale postupem let se pro něj typické dekorace z dýní rozšířily i u nás. A proč ne: stačí Halloween pojmout jako vzor inspirace, jak na podzim zkrášlit svoje obydlí. Vyřezávání dýní je zábava pro malé i velké a výsledná dekorace vypadá skvěle nejen doma, ale třeba i na balkoně nebo na zahradě. Jak na to?

Vydlabaná dýně ve tvaru „strašidelného“ obličeje (anglicky Jack-o-lantern) je bezesporu nejznámějším symbolem tradičních halloweenských oslav. V anglicky mluvících zemích září doslova u každého domu, tato tradice už se ale stává běžnou i u nás. Asi hlavním důvodem masivního rozšíření zářících příšerek je samotná výroba, při které se dokonale zabaví jak děti, tak i dospělí. Pojďme si proto ukázat, jak na to.

Videonávod najdete v úvodu našeho článku!

Výroba dýňového lampionu není složitá a nezabere mnoho času. Dýni lze použít téměř jakoukoliv, ale ideální průměr je mezi 25–40 centimetry. Je dostatečně veliká a zároveň není obtížné s ní manipulovat. Dýni omyjeme, osušíme a připravíme si tyto věci:

  1. ostrý nůž se špičkou
  2. polévkovou lžíci (čím větší, tím lépe)
  3. fix nebo propisku
  4. nádobu na vydlabanou dužinu
  5. čajovou svíčku

Nejprve si dýni položíme na stůl (stopkou nahoru) a zkontrolujeme její stabilitu. Pokud se kolébá nebo nestojí rovně, zarovnáme její spodní část nožem, čímž vytvoříme stabilní podstavec.

Poté popusťte uzdu kreativitě svých ratolestí a fixem či propiskou nakreslete na dýni strašidelný obličej. Pokud vám zrovna fantazie nebude pracovat na plné obrátky, můžete se inspirovat na internetu, kde podobných motivů naleznete plno. Obličej je lepší kreslit na nevydlabanou dýni, jelikož pro děti zapálené do práce není tolik křehká.

Uvažujete, kam letos o Halloweenu vyrazit? Podívejte se, jaké akce napříč Českou republikou se pořádají:

Doporučujeme

Články odjinud