Hamlet tak trochu jinak...

14. 2. 2006
Divadelní soubor ŠRAPNEL, originální sdružení herců i neherců brzy představí v Žižkovském divadle Járy Cimrmana svůj nový divadelní kus: brutální komedii SMRAD Z ELSINORU napsali podle W. Shakespearova autoři Tomáš Belko a Daniel Bartek, režisérem a dramaturgem je Rostislav Křivánek. Slavnostní premiéra proběhne 25. února 2006 od 19ti hodin.

Tomáš Belko proslul jako tenorsaxofonista a dvorní textař kapely Sto zvířat, jeho písňové texty má na repertoáru Lucie Bílá, Dan Hůlka aj.. Daniel Bartek, známá postava z reklamní branže, je mj. producentem divadelního festivalu Letní shakespearovské slavnosti, Rostislav Křivánek režíroval už úspěšná představení na scénách ve Zlíně a Chebu (Júdit a Rút). Všichni tři pánové působí jako kreativní ředitelé v přední české reklamní agentuře, z níž pochází i představitel Hamleta Jan Kalina (kmenový člen Šrapnelu, autor hudby a bubeník skupiny Sto zvířat tu pracuje jako copywriter).

Hra Smrad z Elsinoru vznikla jako osobitá parafráze Shakespearova Hamleta, která je pojata jako odvázaná, gagy nabitá zábava. Text byl původně psán pro režiséra Petra Lébla, který jej zamýšlel uvést v Divadle Na Zábradlí (kus se ještě pod původním názvem Telmach - pozpátku Hamlet s „ch“ – dostal až do fáze první čtené zkoušky v Elliadově knihovně). Po Léblově smrti se však autoři rozhodli hru radikálně předělat a ušít ji na tělo právě souboru Šrapnel.

Na Elsinor přijíždí potulná společnost principála Yoricka (syna královského šaška, nad jehož lebkou pronáší Hamlet svůj slavný monolog), aby tu předvedla svoje slavné prdící (!) divadlo - taškařici ve stylu komedie dell´arte, která si utahuje z královské nevěry. Potíž je v tom, že kočovní herci potkávají prince Hamleta, umíněného, tragicky netalentovaného dramatika, který chce králi a své matce také ukázat svoji hru. Účelové spojení Yorickovy hrubozrnné zábavy a Hamletovy slušňácké podívané prokrasoduchy je samozřejmě bláznivý nápad. I touto cestou lze však dojít k nečekané katarzi… „Třeskutá kombinace krajních poloh divadla, příběh napěchovaný situačními gagy i sdružení Šrapnel, které s sebou táhne kohortu věrných diváků a hraje tentokrát opravdu na plné pecky, dělají z této hry událost, která opravdu stojí za vidění, “ říká režisér Rostislav Křivánek.

Role Hamleta se razantně ujal robustní Jan Kalina, který exceloval už v předchozím kusu téže autorské dvojice (pedagogické drama Tělocvikář o událostech z týdne před začátkem školního roku uvádí Šrapnel s úspěchem už 5 let). Dále hrají Helena Brabcová (Gertruda), Tomáš Racek (Yorick), Jiří Čivný (Klaudius), Ladislav Přitasil (Tovik), Mikuláš Lubomírský (Ivar), Dasha Součková (Hospoda), Radka Rüster (Ofélie), Jan Maxián (Laertes), Rostislav Křivánek (Polonius), Zdeněk Maryška nebo Jarik Kára (Hrobník Ingolf) a další. A také Hamletův ztracený a opět šťastně nalezený přítel z mládí, tajuplná postava jménem Píďa...

Hru uvádí Žižkovské divadlo Járy Cimrmana, které je k originálním amatérským souborům už tradičně vlídné – cimrmanovský je ostatně i sám název sdružení, které se na Žižkov stěhuje po mnoha nabitých představení v momentálně rekonstruované Malostranské besedě. Slavnostní premiéra proběhne 25. února 2006 v 19hodin, reprízy jsou plánovány na 4.3., 26.3., 4.4., 13.5., 28.5. a 10.6.2006. Vstupné je za 100 Kč.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Když pomyslíte, že je říjen za dveřmi, malinko znejistíte. Aktuální práce vás nenaplňuje, a proto si hledáte pomalu něco nového. Pokud byste se rozhodli zůstat, počítejte s tím, že stejně…