Hedvábí, samet nebo hadry?

12. 6. 2009
Hedvábí, samet nebo hadry?
Různé tkaniny vyžadují odlišný způsob praní a sušení. Obecně můžete materiály rozdělit do dvou nejdůležitějších skupin: umělé a přírodní.

Umělé tkaniny

Umělé materiály zahrnují velký počet různých druhů tkanin, přičemž každá má specifické vlastnosti. Hlavní skupiny umělých tkanin jsou:

Syntetická vlákna jako je akryl a polyamid. Jedná se o pevné materiály odolné proti pomačkání. Neabsorbují vlhkost, a proto se v nich snadno tvoří statický náboj. Účelem aviváže je změkčit vaše prádlo a snížit tvorbu statické elektřiny. Je proto dobré aviváž používat právě na syntetické tkaniny. Syntetické materiály lze na druhou stranu snadno prát a velmi rychle schnou.

Regenerovaná vlákna, z nichž nejběžnější je viskóza. Má mnoho různých druhů, některé mají podobné vlastnosti jako bavlna a jsou odolné vůči vysokým teplotám praní, jiné nesnesou teplotu vyšší než 40°C. Viskóza se v mokrém stavu natahuje – na to byste neměli zapomínat při sušení oděvů z viskózy, které je nutné rozprostřít na rovnou plochu.

Přírodní vlákna

Oděvy vyrobené z přírodních vláken jsou vzdušné – materiál odvádí z kůže vlhkost, a proto se velmi příjemně nosí. Příklady přírodních vláken:

Bavlna Velmi běžný, trvanlivý materiál, který snese i hrubší zacházení. Jeho čištění vyžaduje vysoké teploty, od 60° do 95°C. Při prvním praní se vždy trochu srazí.

Len Materiál běžně používaný k výrobě ubrusů, ubrousků a určitých druhů oblečení. Není tak snadno pratelný jako bavlna a neměl by se při praní vystavovat teplotě přesahující 60°C. Stejně jako bavlna se snadno srazí a pomačká.

Vlna Tvoří ji zvlněná vlákna, díky nimž je materiál elastický a zároveň odolný proti pomačkání. Vlna vyžaduje jemné praní. Teplota vody nesmí nikdy přesáhnout 40° C a ždímání musí být vždy krátké. Oděvy sušte v bubnové sušičce vhodné pro vlněné oděvy nebo je zabalte do suchého ručníku a vodu z oděvu vymačkejte, abyste ji nemuseli odstřeďovat. Poté oděv položte na rovnou plochu a nechte ho uschnout.

Hedvábí Jemný materiál vyžadující velmi šetrné zacházení. Perte při teplotě maximálně 40° C a používejte pouze programy vhodné pro praní hedvábí. Pokud je to možné, nechte oděv vykapat, nikoliv však na slunci – hedvábí na slunečním světle hrubne a snadno ztrácí barvu.

Kdy je pračka plná?

Kolik prádla se vejde do pračky? Je to více, než si myslíte! Efektivita dnešních praček se posuzuje při plném bubnu a oblečení se skutečně vypere. Průměrná várka váží přibližně 3 kg, ale většina praček zvládne vyprat 6-8 kg prádla. Prát napůl nenaplněnou pračku je ztráta energie. Naplňte pračku podle doporučení konkrétního programu – maximální povolenou váhu naleznete v uživatelské příručce.

Přibližné váhy běžných oděvů džíny 600 g tričko 200 g košile 200 g slipy/kalhotky 50-100 g podprsenka 100 g ponožky (pár) 100 g malý ručník 200 g prošívaná deka 700 g

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Zásluhou Marsu disponujete velkým energetickým nábojem, takže vás vydělávání finančních prostředků nestojí až tolik námahy jako jindy. Váš úsudek je vskutku vynikající, takže ihned…

Nejčtenější články

Články odjinud