Komentáře k článku zpět na článek

helza 1. 9. 2018 | 18:19
Elynor 1. 9. 2018 | 13:25

@dragondra: Všimněte si, že v anketě ta varianta "škoda každé rány" vede s vysokým náskokem. Z toho lze usuzovat, že "zdejší osazenstvo" se přiklání spíše k té vaší výchově fackami. Osobně si nemyslím, že fyzický trest je nejhorší věc, a tu a tam jsem to v minulosti i použila. Většinou už jako tu poslední možnost. Ale šestnáctiletou dceru (nebo syna) fackovat, to už je trochu pozdě. Vychovávat se mělo o hodně dřív, a facka není argument, facka je projev zoufalství, když už nevím, jak dál. Nepřispěje k pochopení. A už vůbec ne ke zlepšení vztahů s puberťákem.

helza 1. 9. 2018 | 12:20

@dragondra: Nechápu. Moje dcera byla zcela bezkonfliktní a synové byli synové. A "zdejší osazenstvo" nepíše nic o fackách, pouze komentuje, že chování dcery si paní Helena vyprovokovala sama svým naprostým nepochopením psychiky dospívající slečny. A pokud by přišly na řadu ty facky, pak by ten vztah dopadl ještě mnohem hůře. Skoro dospělé děti se už nefackují.

dragondra 1. 9. 2018 | 10:53
dragondra 1. 9. 2018 | 10:52

Ono někdy pár pořádných facek je lepší než dlouhé vysvětlování ale zdejší osazenstvo bude vykřikovat o tom, že je to nejhorší věc kterou by měl rodič spáchat.
Není. Stačí se rozhlédnout kolem sebe a sami uvidíte.

helza 31. 8. 2018 | 18:11

Jestliže paní Helena dokázala napsat: "Vedly jsme spolu nekonečné spory o tom, jak chodí oblékaná, co za maškarády nosí na hlavě, že její líčení připomíná zeď, na které řádili sprejeři… ", pak se nemůže divit, že dcera utekla. Matka může vést s dospívající dcerou nekonečné rozhovory, ale s respektem vůči dceři a jejímu vkusu, nemůže vést nějaké spory. A pokud si před 4. lety myslela, že se může takto chovat k dospívající slečně, možná si myslí i v jejich 20. letech, že ji může sekýrovat. V tom případě, pokud dcera od ní dosud neodešla, určitě brzy odejde.Zcela mě však dostaly otázky v anketě. Jako by bylo jasné, že špatná je ta dcera a chudák máma.

lebahu 30. 8. 2018 | 21:04
Elynor 30. 8. 2018 | 19:17

Mí synci měli též poměrně rušné období dospívání... z čehož jsem předčasně zešedivěla již v pětatřiceti letech, a v šuplíku mám schovanou celkem objemnou složku policejních protokolů. Podávat vysvětlení jsem s potomky chodívala tak často, že jsem se spřátelila s důstojníkem kriminálky v městském obvodu, kam jsme příslušeli. Synové měli "dar" být často v nesprávnou chvíli na nepravém místě. Eufemisticky řečeno. U obou to trvalo tak 5 let, zhruba kolem dvacítky tak nějak "dostali rozum". Mnohokrát jsem se ptala velkého vesmíru, čeho jsem se dopustila v minulých životech, že jsem tak trestána. Nikdy neodpověděl. :/ Takže výše zmíněná epizoda mi připadá jako "čajíček". Ta paní měla obrovskou kliku, že dcera jenom utekla s kolotočáři. Mohlo to dopadnout mnohonásobně hůře a ani ty scénáře tady popisovat nebudu, co by mě napadaly. Navíc bych řekla, že matky dcer jsou na tom hůř než matky synů - dcera může v těch 16 letech otěhotnět bozi vědí s kým a to se potom řeší hodně špatně. Tady se slečna vrátila domů prakticky hned a "nepoškozená", to je úspěch.

farah.farah 30. 8. 2018 | 15:45

@j66: to jestli někdo má doma trezor je jiná věc, tady jde o to že se bojíte vlastního díítěte a tak před ním každý den zamykáte peněženku a ještě si myslíte že tím ho přivedete k nápravě prože mu tím děláte ostudu...........mně tohle uvažování připadá dost šílený, jeden nedospělec vychovává jiného nedospělce tím že před mím zamyká své věci......ha ha ha no to jistě u takového rebela povede k nápravě......... to je stejně pitomé jako si myslet že dítě které se přejídá napraví prostě tím že dá na ledničku zámek. Příčína chování.koho by zajímala .........

farah.farah 30. 8. 2018 | 15:40

@Ruth: Jasně tak že dítš blbě vychováte tak, že začně krást a vaše řešení je vyhodit ho z domu............víte vůbec o tom že je to nezákonné? Že dítě jen proto že je problémové nemůžete odhodit jako odpadky? A co alespoˇb gram nějaké sebereflexe, a snahy zjistit co je za tím, proč to dítě vlastně dělá? Prosím prosím prosím a myslím to opravdu vážně nikdy si děti nepořizujte, někdo s takovým přístupem by děti mít neměl.

mambule 30. 8. 2018 | 15:21

Ze synovy puberty jsme doma taky lezli po stropě, a trvala dlouho - víc než 10 let (tedy ne fyziologicky, ale jeho psychika zrála šnečím tempem). Taky jsme si museli hlídat peněženky, raději nevzpomínat :-o Na krádeže věcí naštěstí nedošlo. Ale zase ho jednu dobu velice bavilo sprejování, z toho byly taky průšvihy. Jak píšou holky dole, soustředili jsme se na jedinou věc - aby dodělal gympl a měl aspoň maturitu. Za školu si rovněž rád zašel. Řešit blbiny typu oblečení, účes, muzika, na to nám ani nezbyly síly. Nakonec vše dopadlo dobře. Dnes už bydlí samostatně, chodí řádně do práce (v což jsme kdysi ani nedoufali), a z té divoké puberty hupsnul rovnou mezi usedlé pivní strejdy, pěkně si sám vaří, pere, uklízí a nejvíc ho baví pěstovat na terase zeleninu (když teda zrovna není v hospodě, ale má dost málo peněz ).
Dcera byla andílek, u ní jsme si ani nevšimli, že je v pubertě. Možná to bylo tím, že má autoimunitní cukrovku a tak si musí pořád hlídat jídlo, pohyb, inzulín... To bych ale nikomu nepřála, mít hodné dítě, protože je nemocné. Radši zdravé a na pár facek

j66 30. 8. 2018 | 15:21

Já teda myslím, že pokud má někdo doma cenné papíry nebo skutečné šperky, tak trezor asi doma má. Pokud mám jen obyčejný zlatý řetízek a prstýnek za pár tisíc a peníze mi chodí na účet, tak předpoládám že trezor bude stát víc než to co do něj dám. Tím nechci říct, že by ztráta náuštic apod. nemrzela. Nicméně víc by mrzela ztráta důvěry. Přece jen od členů rodiny krádeže nečekám.

Vladimír 30. 8. 2018 | 15:13
Vladimír 30. 8. 2018 | 15:11
Elynor 30. 8. 2018 | 14:29

… a mít doma trezor, do kterého si budu demonstrativně zamykat věci, to rozhodně přispěje ke zlepšení rodinných vztahů a k pozitivnímu ovzduší v domácnosti, že? To určitě všichni členové domácnosti vysoce ocení, takovou důvěru v ně kladenou. :/

Elynor 30. 8. 2018 | 14:26

@Ruth: V šestnácti je dítě nezletilé, a rodiče ho nemůžou jen tak vykopnout na ulici, mají za něj odpovědnost. Takže "přes práh by mi nesmělo" se nedá dost dobře realizovat.

Ruth 30. 8. 2018 | 13:24

@farah.farah: Zabezpečit cennosti, snadné. Já mám důležité doklady (právní, osobní, smlouvy)ve speciální schánce, ta je kodovaná a mám ji uloženou na uzamčeném místě, není to žádná mystifikace jako u agenta 007, ale účinné to je. Pokud by moje ditě kradlo, tak tu ostudu bych mu udělala, že bych si třeba kabelku s penězi a kartou zamykala ve své skříni, klidně ať o tom ví a vidí to. Pokud by dítko odneslo do zastavárny počítač, televizi, no nevím co ještě, babiččin servis, už by mi přes práh nikdy nesmělo.

farah.farah 30. 8. 2018 | 09:25

@Ruth: matka má taky máslo na hlava sama se k dceři zjevně nechovala s respektem - krytizovala na ní i naprosto nepodstatný věci do který jí nic není jako účes oblečení hudba a to s velkýjm despektem a opovržením. Jinak by mne zajímalo jyk byste ošetřila aby se v domácnosti její člen nedostal k ničemu cenému......to jako pořídíte trezor a budete tak denně zamykat veškeré cennosti a peněženku? Jinak děcko které se chce dostat k prachům a kraade, zvláště pokud fetuje vám klidně ukradne i věci co se dají prodat jako televizer počítat, tomu nezabráníte tím že to někam schováte - to není řešení ale jen dost chabá snaha nějak se vypořádat s následky.............to že děcko krade bude důsledek nějaké výchovné chyby tak co se spíš podíávat na to co dělám jako rodič blbě než to 100% házet na dítě?

farah.farah 30. 8. 2018 | 09:21

To je fakt děsný když autor neudrží myšlenku.na začátku píse v retrospektivě ma inka má nyní již dospělou dceru a vypráví co s ní zažila před 4 roky.....na koci píše že se bojí že zase uteče.zjevně tedy psáno jako že paní ten problém řeší právě nyní.............fakt by mne zajímalo, kolik za tohle ten server platí......... A jinak k příběhu..........když jsem tak četla to jak je popsáno jak matka "nahlížela na svou dceru" tak se jí po pravdě nedivím že v kombinaci s pubertou jí s máti došla trpělivost...........chápu že matka řeší školu, ale to jak o své dceři v té době smýšlela byl tedy dost hnus..jestli smrem k dceři svůj názor na její oblékání a makeup vyjadřovala se stejným despektem jako v článku tak čemu se diví??? Jasmě puboši se mohu oblékat a líčit jinak že by si rodiče představovali ale boha jeho v 16 je to už jen jejich věc a bnevím tedy jak si matka mohla myslet že s ní dcera bude našeně sdílet svůj život když jí komentovala tímto způsobem....a zjevně si do teď myslí že ona byla v absolutním právu....Jako kdyby sama v pubertě nikdy nebyla a nepamatovala si, že v tý době jakékoliv "snižování nebo krytika" je pro puboše jak kudla do zad. Mně tehdy otec řekl že jsem zmalovaná jak slovanská chalupa ....což o to zpětně viděno měl asi objektivně i pravdu ....ale do teď si pamatuju jak hluboce men to tehdy ranilo.. a přitom taková blbost..no jjo jenže prostě v pubertě je vše mnohem větší drama a rodiče by na to neměli zapomínat.

Ruth 30. 8. 2018 | 09:08

Puberta může ,zejména u temperamentních dětí, mít silný průběh. Jen mi přijde divné, proč ji rodiče neusměrnili dříve, než se Jožka takto rozjela. Ale ono se to radí, cicí problém je snadný a řešitelný víc, než ten vlastní.Ale s jednou věcí by, aspoň u mě, ta dívčina musela počítat. Nenechala bych si líbit její nenálady a hrubosti, tam někde to začalo. Doma by se chovala podle rodičů a ne podle sebe, vždyť oni ji podporují a živí, to bych ji hned vysvětlila.To, že kradla, bych taky ošetřila, už by se k cenným věcem v domácnosti nedostala a to už nikdy. Pokud by flákala školu, dala bych ji jasně najevo,že průšvihy ji žehlit nikde nebudu a pokud nechce studovat, ať jde pracovat.

Elynor 30. 8. 2018 | 08:00

Ten konec moc nesedí k začátku. Slečna je dnes dvacetiletá, a utekla v 16 letech, takže minimálně ty čtyři roky to nějak s rodičema vydržela, tedy psát "bojím se, že zase uteče" už není moc aktuální. A i kdyby, tak je dospělá, patrně už má po maturitě a kdyby se rozhodla odejít a osamostatnit se, je to její právo. Ani bych se jí moc nedivila. Možná by bývalo lepší dát jí v těch 16 letech trošku víc prostoru a volnosti. Nedohadovat se kvůli nepodstatným hloupostem, jako účes, oblečení a hudba, kterou poslouchá. Neprohledávat jí batoh a jiné osobní věci. Jasně že pubertální slečna je na zabití, ale ony takové slečny (a i mládenci, samozřejmě) mívají stejný pocit vůči svým rodičům, tak je to vyrovnané. Naštěstí to trvá jenom několik let, to se dá přežít. Tenhle příběh je spíš úsměvný, vlastně se nic strašného nestalo.

Přečtěte si také

Horoskopy

Využijte své schopnosti na maximum, protože jste podnikaví a kreativní. Určitě se vám povede v…

Nejčtenější články

Doporučujeme