Hemoroidy - problém, který hodně bolí

10. 7. 2013
Hemoroidy - problém, který hodně bolí
Hemoroidy jsou opravdu velmi rozšířeným problémem, provázeným nepříjemnými příznaky, jako je svědění, bolestivé pálení a krvácení z konečníku. Přesto se většina postižených stydí o tomto problému hovořit a vyhledat pomoc. Příroda nám ve své štědrosti nabízí široké spektrum prostředků, pomocí nichž si můžeme pomoci.

Co jsou to hemoroidy?

Hemoroidy jsou vlastně zvětšené křečové žíly ve vchodu do konečníku nebo přímo v konečníku. Žílami se vrací do srdce krev zbavená kyslíku, ale někdy gravitační zákon tento návrat v dolní polovině těla zpomaluje, takže se krev v žilách hromadí, napíná je a oslabuje jejich stěny. Žíly v konečníku jsou obzvláště citlivé, není to jen proto, že jsou v dolní polovině těla, ale na rozdíl od ostatních žil nemají uvnitř chlopně zabraňující zpětnému toku krve.

Máme dva typy hemoroidů – vnější a vnitřní. Zevní hemoroidy obkružují vchod do konečníku a bývají velmi bolestivé. Vnitřní se zase tvoří uvnitř konečníku a způsobují bolestivost při návštěvě toalety a často krvácí.

Jak si můžeme pomoci?

Kvalitní strava je základ! Jídelníček bychom měli obohatit především o vlákninu, aby byla stolice pravidelná a měkká. Vhodný je přísun ovesných vloček, lněného semínka, kvalitního celozrnného pečiva, neloupané rýže. Dále luštěnin, zeleniny a ovoce. Vypít bychom měli 2,5 litru tekutin, především pramenité neperlivé vody, zeleninových šťáv, rostlinných mlék.

Při hemoroidech se osvědčila konzumace vodnaté zeleniny

Při potížích s hemoroidy je vhodné si denně dopřávat zeleninu bohatou na vodu, jako je meloun, kyselé zelí, řepa, ředkve, mrkev, okurka, cuketa, dýně, rajče, patizón, cibule.

Co z jídelníčku vyloučit?

Na minimum bychom měli omezit nebo nejlépe úplně vyloučit konzumaci bílého rafinovaného cukru, bílé mouky, masa, mléčných výrobků (kromě kvalitních jogurtů a kysaných produktů).

Bylinky a hemoroidy

Komonicové víno

Tento přípravek pomáhá tzv. ředit krev, a proto je vhodný při zdravotních potížích tohoto druhu. Potřebujeme: 1 l kvalitního červeného vína, 10 g komonice lékařské Postup: Léčivku smícháme s vínem a vše necháme 14 dní v teple louhovat. Nesmíme zapomenout 2 x denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, hotové víno nalijeme do tmavé sklenice a užíváme 3 x denně 1 čajovou lžičku před jídlem až do úplného vypotřebování.

Co popíjet při těchto potížích?

Zeleninový koktejl při zlaté žíle

Potřebujeme: 1 dl šťávy z mrkve, 1 dl šťávy z arónie, 1 dl šťávy z rakytníku, 1 dl šťávy z červené řepy Postup: Všechny uvedené ingredience smícháme a můžeme popíjet. Tento nápoj popíjíme po dobu 4 týdnů.

Čaj na zpevnění cév

Potřebujeme: 1 lžíci pohanky lámanky, 1 lžíci rakytníku, 1 lžíci šípků Postup: Pohanku a plody omyjeme horkou vodou, pak je vložíme do konvice a vše zalijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme 10 minut odstát. Poté scedíme přes jemné sítko, plody vymačkáme a je hotovo! Čajík popíjíme 3 x denně po dobu 30 dní.

Pozor na zácpu!

Hlavní zásadou předcházení a také nezhoršování stavu hemoroidů je pravidelné vyprazdňování. Na toaletu tedy chodíme ihned, jakmile pocítíme nutkání. Zadržování vede k zácpě, při té musíme pochopitelně více tlačit, a to je přímá cesta, jak si přivodit či zhoršit tyto potíže.

Očista střev – totální úleva

Najdeme si den, ve kterém si můžeme dopřát klidový režim, kdy nemusíme vycházet ven ani přijímat návštěvy. Potřebujeme: 1 láhev Zaječí kyselky hořké, 2-3 lžíce lněného semene Tip: Dva dny před touto detoxikací je dobré konzumovat pouze lehká nejlépe zeleninová či obilninová jídla. Postup: Ráno nalačno během dvou hodin vypijeme celou láhev Zaječí kyselky hořké a následně navštěvujeme toaletu, dokud se střeva úplně nevyčistí. Tato očista netrvá více než 2,5 hodiny.

Šťáva z kyselého zelí pomáhá při zácpě

Kyselé zelí má úžasné čistící účinky. Při potížích se zácpou si můžeme pomoci jeho pojídáním či popíjením šťávy. Postup je jednoduchý - ráno a večer sníme 3 lžíce zelí nebo vypijeme 1 dl šťávy z něj zředěnou s 2 dl vlažné vody.

Lněné semínko rozpohybuje střeva

Lněné semeno výborně ošetřuje střevní sliznici a chrání ji. Při potížích se zácpou užíváme pravidelně 5 x denně 1 lžičku nadrcených lněných semínek, které zapijeme 3dl vlažné vody a úspěch je zaručen.

Přírodní projímadlo

Večer naložíme 7 – 10 bio sušených švestek do čisté vody a ráno je nalačno sníme a zapijeme vodou, v níž byly naložené. Toto velmi účinné projímadlo můžeme podávat v menším množství i dětem.

Na hemoroidy platí střídání odpočinku a pohybu!

Odpočinek s nohama ve zvýšené poloze je ideálním pomocníkem pro nervstvo a působí také dobře na hemoroidy. Anální oblast není v této pozici vystavena tlaku a zároveň se lépe prokrvuje. Tento relax bychom si měli dopřávat alespoň půl hodiny denně a můžeme ho zkombinovat s příjemnou hudbou a zapálenou aromalampou. Vhodnými éterickými olejíčky jsou levandule, meduňka, citron, mandarinka.

Důležitý je i pohyb, protože celkově harmonizuje tělo, posiluje svaly, urychluje krevní oběh, látkovou výměnu a odbourává stres. Ideální je jóga, kalanetika, pillates, ale i turistka, cyklistika, lyžování, plavání nebo tanec. Každý i sebemenší pohyb je velmi užitečný, protože přispívá k prokrvení i stabilizaci psychiky těla.

Čeho bychom se měli vyvarovat?

Když někdo musí dlouho sedět, rozhodně musí také stát. Po každé hodině strávené na židli si udělejme pětiminutovou procházku. Protože jakmile se postavíme, okamžitě se uvolní tlak na konečník, což je jedna z příčin vzniku hemoroidů. Rovněž zvedání těžkých břemen vyvolává tlak na konečník.

Jak postupovat při akutních potížích?

Čajový sáček proti bolesti a svědění

Vnější hemoroidy zklidní čajový sáček se zeleným či černým čajem. Připravíme si ho tak, že čajový sáček na 2 minuty namočíme do teplé vody a pak si ho přiložíme na patřičné místo a necháme 10 minut působit.

Dubová kůra má stahující účinky

Osvědčená je i sedací koupel v nálevu z dubové kůry, nejlépe vlažné. Připravíme si ji tak, že 4 lžíce kůry přelijeme 2 litry vody, vše přivedeme k varu a pak ještě vaříme pod dobu 7 minut. Následně odstavíme a necháme 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby, přecedíme, nalijeme do nádoby určené ke koupeli, přidáme vodu a je hotovo. Koupel by měla trvat 10 minut.

Mořská sůl má hojivé účinky

Blahodárně působí i sedací koupele s mořskou solí (nejlépe zase ze solí z mrtvého moře). Připravíme si ji tak, že 1 hrst soli přelijeme 3 litry teplé vody.

Bramborový obklad na hemoroidy

Překvapivě účinné jsou teplé obklady ze strouhaných brambor, mají zklidňující a stahující účinky.

Čípky z vitamínů E

Vitamín E se může pyšnit hojivými a regenerujícími účinky na pokožku i sliznice. Velmi prospěšné je použití tobolek vitamínu E jako čípků. Návod k použití – tobolku si 2 x denně zavedeme přímo do konečníku a necháme účinkovat. Tento postup provádíme po dobu 5 dní.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Berani, lednové období je pro vás hodně náročné, ale vaše vynaložené úsilí se začíná vyplácet. Profesní svět je mnohem veselejší a dostáváte se do popředí. Už nepatříte k pomalým a…

Nejčtenější články

Doporučujeme