Alain Fabien Maurice Marcel Delon se narodil v roce 1935 na předměstí Paříže Foto: Profimedia

Alain Fabien Maurice Marcel Delon se narodil v roce 1935 na předměstí Paříže Foto: Profimedia

Alain neměl možnost lépe poznat svého otce Foto: Profimedia
Možná i kvůli této bolavé životní zkušenosti hrál tak věrohodně role chladnokrevných a osamělých mužů Foto: Profimedia
Po filmových úspěších na domácí scéně si mladého krasavce s uhrančivým pohledem všimli i filmaři v USA Foto: Profimedia
Delon coby zarytý patriot ale zůstal věrný své zemi Foto: Profimedia
13
Fotogalerie

Herec Alain Delon a jeho život jako na houpačce: Ženy, vražda i homofobie

Brigitte Bardot v kalhotách. Tak nějak nazývali filmoví kritici jednoho z nejcharismatičtějších francouzských herců všech dob. A naše maminky i babičky by k tomu s trochou nadsázky přidaly dovětek, že kvůli jeho modrým očím hrozil ve většině domácností rozvod.

Osamělý tulipán

Alain Fabien Maurice Marcel Delon se narodil v roce 1935 na předměstí Paříže. Jeho rodiče se ale záhy rozvedli a malý Alain pak po zbytek života hledal cestu k otci, kterého neměl možnost lépe poznat. Možná i kvůli této bolavé životní zkušenosti hrál tak věrohodně role chladnokrevných a osamělých mužů. Spolu s hereckým kolegou Jeanem-Paulem Belmondem patřil mezi nejoblíbenější francouzské herce.

Po filmových úspěších na domácí scéně si mladého krasavce s uhrančivým pohledem všimli i filmaři v USA, Delon, coby zarytý patriot, ale zůstal věrný své zemi. A udělal dobře. Jeho nejlepší filmy se vysílají dodnes a pořád patří mezi sledované. Za zmínku stojí Černý tulipán, Borsalino, Nebuďte policajta, Dva muži ve městě a spousta dalších. Žil život připomínající nějakou hodně dobrodružnou gangsterku. Nechyběla v něm slabost pro ženy, rebelie ani kriminální zápletka.

Pokračování 2 / 5

Když se do něčeho plete žena

Tak se jmenoval Delonův úplně první film a nutno podotknout, že ženy se do jeho reálného života pletly možná ještě víc než ve filmu. Jeho velkou láskou byla herečka Romy Schneider, která si francouzského herce sama vybrala do filmu Kristýna. Na konci 50. let se pár zasnoubil, ale ještě během této doby měl lamač ženských srdcí milostný románek s německou zpěvačkou a herečkou Nico. Romy zálety svého nastávajícího neunesla a dokonce se pokusila o sebevraždu.

Jenže to už se Alainovi a Nico narodil syn Christian Aaron zvaný Ari. Své místo na filmovém výsluní jeho otec ale nehodlal opustit a nejinak tomu bylo i u Ariho matky. A tak chlapce vychovávali Delonovy rodiče. Poprvé a naposledy se pak herec oženil v roce 1964 s francouzskou herečkou Nathalií Barthélémy, se kterou měl syna Anthonyho, ale manželství skončilo rozvodem po pěti letech. Jeho náručí však prošlo daleko víc žen, známých i neznámých…

Pak potkal herečku Mireille Darc, se kterou žil dlouhých 15 let až do roku 1984. O tři roky později, při natáčení videoklipu ke svému songu Comme au Cinéma, podlehl kouzlu modelky, o třicet let mladší Rosalie van Breemen. Spolu měli dceru Anouchku a syna Alaina Fabiena. Pár se rozešel v roce 2002.

Pokračování 3 / 5

Kdo zastřelil bodyguarda?

Jaké to je zažít vraždu nejen na filmovém plátně, ale i ve skutečnosti, měl Delon možnost zjistit v roce 1968. V té době už žil s francouzskou herečkou Mireille Darc, jenže došlo k vraždě, kvůli které byl herec dokonce držen ve vyšetřovací vazbě. Nedaleko jeho domu u Paříže byl nalezen s prostřelenou hlavou jeden z jeho osobních strážců. Mezi hlavními podezřelými byl vyhlášený korsický gangster a Delonův přítel, což herci na popularitě mnoho nepřidalo. Bodyguardův vrah nebyl nikdy vypátrán a Delon se už pak k tomuto „šrámu“ na své image nechtěl vracet.

Pokračování 4 / 5

Muž plný kontroverze

Ač byl škraloup se zavražděným mužem médii hodně propíraný, posléze ho zastínil jeho kontroverzní výrok na adresu adopcí a homosexuálů. Proti oběma totiž protestoval a snažil se vysvětlit to tím, že je přímo znechucen současnou dobou a jejími „trendy“. Moc to nepomohlo. Dvacet tisíc rozzuřených protestujících s peticí bojovalo o to, aby se herci nedostalo ocenění Zlatá palma z filmového festivalu v Cannes z roku 2019, na kterou byl nominován.

Pokračování 5 / 5

Život o samotě

Delona, který už byl v té době držitelem Césara za roli alkoholika ve filmu Náš příběh či Zlatého medvěda za celoživotní dílo, to ale z míry rozhodně nevyvedlo. Celý život šel tak trochu hlavou proti zdi. V současnosti žije v ústraní a sám. Zda a nakolik mu dělá radost jeho pět vnoučat, nevíme, možné ale je, že ho brzo navštíví v jeho sídle na venkově, kde žije. Už 8. listopadu totiž oslaví jeden z největších fešáků filmového plátna 85. narozeniny. Tak všechno nejlepší, Černý tulipáne.

Doporučujeme

Články odjinud