Jiří Lábus pocházel z rodiny architekta a lékařky Foto: Profimedia

Jiří Lábus pocházel z rodiny architekta a lékařky Foto: Profimedia

Odmalička ale chtěl být hercem Foto: Profimedia
Ve filmu se začal objevovat v 70. letech, ale kupodivu hrával více spíš záporáky Foto: Profimedia
Role Rumburaka v seriálu Arabela patří k nejznámějším Foto: Profimedia
O Rumburakovi byl dokonce natočený samostatný seriál Foto: Profimedia
12
Fotogalerie

Herec Jiří Lábus: Starý mládenec Rumburak se stal obětí fiktivní svatby

Jeden z mála herců, kterého milují děti i dospělí. A jeden z mála herců, který má natolik nezaměnitelný hlas, že jím baví v jednom pořadu už bezmála čtyřicet let. Co tajil Jiří Lábus o své jediné nevšední svatbě? Jak se dostal k herectví? Držme skvělému herci palce, protože momentálně onemocněl covidem-19 a chvíli pobyl i v nemocnici.

Může za to Hurvínek

Už coby malý hodně četl. Tatínek, který byl architektem, nemohl pochopit, že jeho synovi pro změnu vůbec nejde matematika. Ale aspoň měl radost, že malého Jirku bavilo malování. A ještě víc divadlo. Když poprvé uviděl loutkové divadlo Spejbla a Hurvínka, byl jím tak očarován, že nemyslel na nic jiného. Přestože v rodině Lábusových nikdo nikdy hercem nebyl, Jiří byl o svém budoucím povolání rozhodnutý. Když se jeho mamince, která byla lékařka, podařilo sehnat volňásky do divadla, byl ve svém živlu. A tak když se po gymnáziu rozhodoval mezi výtvarnou školou a DAMU, hádejte, která škola zvítězila? Architekturu pak, k radosti tatínka, vystudoval Jiřího o rok mladší bratr Ladislav.

Film Vánoční příběh míří do kin! Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Bavič dětí i babiček

Po škole dostal angažmá do libereckého divadla Studio Ypsilon. V pražské Ypsilonce má stálé angažmá, hostuje také ve Viole, v Divadlu Kalich i dalších. Ve filmu se začal objevovat v 70. letech, ale kupodivu hrával více spíš záporáky. Jeho brusič Petr ve filmu Páni kluci naháněl dětem docela hrůzu, kredit si spravil až Rumburakem – sice čarodějem zlým, ale svým způsobem roztomilým, který u diváků dokázal vzbudit i soucit. V 80. letech bavil pro změnu dospěláky, a to v duu Kaiser – Lábus. Jejich scénky v oblíbeném pořadu Možná přijde i kouzelník jsou nesmrtelné. Jen si vzpomeňte na Těžký týden referenta Kuberta a jeho došlé gumičky…

Pokračování 3 / 6

Hele, Marge!

Nezaměnitelný hlas propůjčil i dalšímu nesmrtelnému dětskému hrdinovi: plyšovému Jů, který byl (a pořád ještě je) společně s parťákem Hele víkendovou stálicí v pořadu Studio Kamarád, a to přes čtyřicet let! A dnes už si bez jeho hlasu nedovedeme představit ani Marge Simpsonovou – milující a trpělivou manželku Homera Simpsona v americkém kultovním seriálu. Posluchači rozhlasu 90. let zase rádi zavzpomínají na rodinku Tlučhořovu. V pořadu Rádia Golem Rodinka aneb Byli jsme a budem neexceloval nikdo jiný, než dvojice Jiří Lábus – Oldřich Kaiser. Ti dva spolu bavili i v pořadu Ruská ruleta, který byl postaven na skvělé improvizaci obou herců.

Pokračování 4 / 6

Odpočívá u thrillerů

Mezi hercovy srdcovky patří Jára Cimrman, filmy Miloše Formana a ty s velkými světovými herci. Nejvíc si prý odpočine a pobaví se u thrillerů, obdivuje Meryl Streep a taky Miladu Ježkovou – českou „neherečku“, známou například z filmů Kulový blesk, Vesničko má, středisková a dalších, která ho díky své autenticitě pokaždé rozesměje. Na předloňském Festivalu české filmové komedie v Novém Městě nad Metují obdržel cenu za nezapomenutelné role v českých komediích. Je majitelem dvou Českých lvů i Ceny české filmové kritiky. Na filmovém festivalu ve Zlíně zase získal Zlatý střevíček za celoživotní přínos dětskému filmu. Za roli podváděného manžela ve Vianově hře Hlava Medúzy dostal za rok 1996 cenu Thálie. Jiří je i držitelem dvou Českých lvů za filmy Amerika z roku 1994, kde si zahrál strýce Jakoba, a za film z roku 2013 Klauni.

Pokračování 5 / 6

Jedna svatba a čtyři matrjošky

Nebyl by to Jiří Lábus, kdyby o něm nekolovaly vtipné historky. Za zmínku stojí jedna s nevěstou. Tehdy šestadvacetiletý herec působil v Libereckém divadle a jeden z jeho kamarádů vypustil o Jiřím historku, že se oženil s dcerou ruského důstojníka. Nevěstě dokonce vymyslel jméno a zprávu rozeslal všem Jiřího známým. Herec pak vzpomínal, kolik mu tehdy přišlo dopisů. Režisér Ewald Schorm, který měl tehdy zákaz točit, mu kulantně napsal: „Jirko, je to tvůj život, no, uvidíš sám…“ Jediný pozitivní ohlas na svou imaginární ruskou nevěstu obdržel od své kolegyně, herečky a „ženy za pultem“ Jiřiny Švorcové, která byla zapřisáhlou komunistkou. Ta mu dokonce poslala ryze stylový dárek – ruské matrjošky. Nejvíc „svatbu“ však obrečela Jiřího tehdejší přítelkyně. Zprávu o sňatku svého přítele dostala na vrátnici divadla, kde hrála, a spolkla ji prý i s navijákem…

Pokračování 6 / 6

Starý mládenec

Letos ho můžeme vidět ve filmu Ireny Pavláskové Vánoční příběh, v hlavní roli s Karlem Rodenem a Jiřinou Bohdalovou, kde se znovu objeví i se svým celoživotním kolegou a přítelem Oldřichem Kaiserem. Snímek se odehrává během Štědrého dne, kdy několik hrdinů prožije ryze nevšední Vánoce. V lednu příštího roku oslaví Jiří Lábus 72. narozeniny. Je o něm známo, že se nikdy neoženil a neměl děti. Na otázku, zda se cítí na svůj věk, odpověděl v jednom rozhovoru s humorem sobě vlastním: „Ráno na devadesát pět, ve tři v noci v baru na patnáct…“

Teď mu však držme palce, protože opět dostal covid-19. Herec je sice očkovaný a nemoc už jednou prodělal, ale má slabé protilátky, proto v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze podstoupil léčbu. "Mám po šesti měsících od očkování slabou ochranu proti viru, proto mi dali kapačku, v níž byly ochranné látky. Stejnou léčbu podstoupil i Trump," řekl Lábus deníku Blesk. Jiří Lábus dostal přípravek REGN-Co-V2, který obsahuje velké množství protilátek. Nyní je doma a podle svých slov se cítí dobře.

Doporučujeme

Články odjinud