Josef Dvořák zamlada Foto Profimedia

Josef Dvořák zamlada Foto Profimedia

Josef Dvořák začínal jako ochotník Foto Profimedia
Vyučil se automechanikem Foto Profimedia
Role vodníka je pro herce Josefa Dvořáka osudová Foto Profimedia
Žádný jiný herec nehrál vodníka tolikrát jako on Foto Profimedia
13
Fotogalerie

Herec Josef Dvořák: Přežil rakovinu i smrt milované dívky, nyní získá vyznamenání

Herec a komik, jehož hlas znají děti napříč několika generacemi, oslaví na jaře příštího roku životní jubileum a obdarován bude darem opravdu významným. Na Nový rok převezme Josef Dvořák (79) z rukou prezidenta státní vyznamenání. Co si o něm myslí, kvůli komu chtěl skoncovat se životem a komu vděčí za jeho záchranu?

Vyučený automechanik

Josef Dvořák se narodil v Horní Cerekvi za války, v roce 1942, dětství ale prožil v Kadani. Jeho rodiče byli ochotníci a jejich vášeň pro divadlo na něj udělala ohromný dojem. Sice se vyučil automechanikem, ale už za studií věděl, že spravovat auta v životě nehodlá. Po vzoru rodičů začínal v Kadani jako ochotník, jeho první divadelní štací bylo ústecké Kladivadlo. V 70. letech nastoupil do angažmá věhlasného Semaforu, o dvacet let později založil Divadelní společnost Josefa Dvořáka. Sám principál vystupuje v legendárních kouscích S Pydlou v zádech nebo Čochtan vypravuje, které se těší obrovskému úspěchu.

Co na Josefa Dvořáka prozradila rodina? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Nejznámější vodník v Čechách

Mezi jeho nejvýraznější televizní počiny patří seriály Cirkus Humberto, Návštěvníci, Arabela, Rozpaky kuchaře Svatopluka, Nemocnice na kraji města a další. Ve filmu zazářil v tragikomických Černých baronech, v komediích Jáchyme, hoď ho do stroje nebo Buldoci a třešně.

Kdo by neznal Maxipsa Fíka, Boba a Bobka nebo Včelí medvídky? Všem zmiňovaným pohádkovým postavičkám propůjčil geniální hlas. Patnáct let bavil děti i v zábavném televizním pořadu Malý televizní kabaret, kde účinkoval po boku Jitky Molavcové, Štěpánky Haničincové a Pavla Zedníčka. A má možná i malý osobní rekord. Nikdo z českých herců totiž nehrál v pohádkách postavu vodníka tak často, jako právě Josef Dvořák.

Pokračování 3 / 5

Vysvobození hledal v oceánu…

Když coby osmadvacetiletý (a podruhé ženatý) potkal v roce 1970 o deset let mladší Alenu, bezhlavě se zamiloval. S druhou ženou Zuzanou se rozvedl a nechtěl být s nikým jiným, než se svou mladou láskou. Osud ale do života milenců krutě zasáhl. Alenu v den jejích narozenin srazilo auto. Řidič vjel z nepochopitelného důvodu do opačného pruhu a tragédii se už nedalo zabránit. Těžce zraněná dívka byla několik dnů v kómatu, lékařům se ji nakonec zachránit nepodařilo.

Po této bolestné ztrátě upadl Josef Dvořák do deprese a svou bolest zapíjel alkoholem. Když odletěl s československou delegací umělců na Kubu, rozhodl se k šílenému kroku. Při koupání v oceánu se pokusil o sebevraždu – plaval daleko od břehu, naštěstí si ale jeho záměru všimli kolegové a herce zachránili.

Pokračování 4 / 5

S bejvalkami v kontaktu

Novou krev do žil mu vlilo až milované divadlo a také bývalá žena Zuzana, se kterou se podruhé oženil. Jenže ani napodruhé to nevyšlo. Herec se nechal slyšet, že si nepamatoval, že by doma někdy snídal, obědval nebo večeřel, v divadle byl víc než doma a to mělo za následek i druhý rozvod.

Když v 80. letech natáčel úspěšný televizní seriál o kuchaři Kuřátkovi, poznal produkční Jarmilu, alias Jáju. Ta se zanedlouho stala jeho ženou a díky ní herec konečně poznal, že i u rodinného krbu může být dobře. Společně ustáli také hercovu rakovinu tlustého střeva, kterou se jim podařilo dlouho tajit. Mají spolu tři dcery, čtvrtou vyženil se svou ženou. Josef Dvořák je několikanásobným dědečkem, před dvěma lety se stal i hrdým pradědečkem. Svou manželku si patřičně hýčká, protože prý vyniká ve stmelování lidí a jen díky ní se velká rodina pravidelně stýká. Tolerantní Jája údajně i jezdí s „bejvalkami“ svého muže na dovolenou.

Pokračování 5 / 5

Medaili obdrží na Nový rok

Loni byl prezidentem Milošem Zemanem nominován na státní vyznamenání , jehož předávání bylo loni odloženo kvůli loňské epidemii nemoci covid-19 a špatnému zdravotnímu stavu hlavy státu. Slavnostní předávání je naplánováno na 1. 1. 2022 a herec se nechal slyšet, že Medaile za zásluhy v oblasti umění si moc váží, protože se jedná o první výrazné ocenění za pětapadesátiletou kariéru. Bohužel v roce 2007 média přinesla zprávu, že byl Josef Dvořák důvěrníkem StB pod krycím jménem Komik. Měl donášet na členy divadla Semafor, především na Jiřího Suchého. Jeho spis tehdy měla k dispozici Mladá Fronta Dnes. Jiří Dvořák však popřel, že by s StB spolupracoval. 

Doporučujeme

Články odjinud