Karel Roden jako kluk miloval především koně a výtvarné umění Foto: Profimedia

Karel Roden jako kluk miloval především koně a výtvarné umění Foto: Profimedia

Vystudoval Střední průmyslovou školu keramickou v Bechyni Foto: Profimedia
Zanedlouho po studiích se v něm herecké geny po předcích přece jen probudily Foto: Profimedia
Jeho spolužačkami na DAMU, kterou se rozhodl nakonec vystudovat, byly například Ivana Chýlková, Jitka Asterová nebo Eva Holubová Foto: Profimedia
Karel Roden v roli fotografa Jana Saudka Foto: Profimedia
12
Fotogalerie

Herec Karel Roden: Zámecký pán, který se stal poprvé otcem před padesátkou

Jako jeden z mála Čechů dobyl Hollywood, sláva mu do hlavy ale rozhodně nestoupla. Žádné opulentní večírky, žádné skandály s mladými herečkami. Karel Roden spálil mosty v Praze, přestěhoval se do malé vesnice na Příbramsku, nasadil gumáky, vzal vidle do ruky a vzal si pod svá křídla malebný zámek a zemědělskou usedlost. Společnost mu kromě zvířat dělá i jeho žena Laura a dvě milované děti. Dnes 18. května 2022 slaví herec jubilejních 60 let!

Pes Ivany Chýlkové

Spousta osobnostní z řad herců snila o filmovém nebo divadelním světě už odmalička. Karel Roden jako kluk miloval především koně a výtvarné umění. Vystudoval Střední průmyslovou školu keramickou v Bechyni, ale zanedlouho po studiích se v něm herecké geny po jeho předcích přece jen probudily. Jeho spolužačkami na DAMU, kterou se rozhodl nakonec vystudovat, byly například Ivana Chýlková, Jitka Asterová nebo Eva Holubová. Mimochodem, u přijímacích zkoušek dostal za úkol ztvárnit psa. Hádejte, kdo mu měl dělat páníčka. Byla to Ivana Chýlková, a zřejmě se toho oba zhostili na výbornou, protože byli přijatí hned napoprvé.

Po studiu působil mimo jiné v Divadle Na Vinohradech nebo ve zlaté kapličce, brzo si ho ale našel film. Před kamerou se objevil poprvé ještě za studií v roli problematického kluka z pasťáku ve filmu Zámek Nekonečno. O něco známější je pak úspěšná „básnická“ série o Štěpánovi Šafránkovi (Jak básníci...), kde se Karel Roden objevil ve vedlejší, ale výrazné roli Štěpánova spolužáka Honzy.

Jaký bude film Promlčeno s Rodenem v hlavní roli? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 4

Zabijákem Emilem to zabil

Fanynky mohly jeho blonďatou kštici a drzý úsměv obdivovat i v komedii Copak je to za vojáka z konce 80. let. Léta devadesátá byla u herce spíš ve znamení dramat, za zmínku stojí Čas sluhů, kde si zahrál se svou spolužačkou Ivanou Chýlkovou, Corpus Delicti, Hrad z písku a další. V polovině 90. let se rozhodl zkusit štěstí ve světě a dva roky žil v Anglii, kde si přivydělával potiskem triček, piloval angličtinu a navštěvoval herecké kurzy. Jeho pobyt v zahraničí i cílevědomost mu nakonec přinesly plody. Jako jeden z mála českých herců dokázal prorazit i v Hollywoodu. Role psychopatického zabijáka Emila v americkém thrilleru 15 minut mu přinesla celosvětovou pozornost i slávu. Následovaly další trháky jako Blade 2, Neprůstřelný mnich nebo Hellboy, kde si střihnul opět psychopaticky laděné jedince.

Pokračování 3 / 4

Dobytek, víno a jazz

Rozhovorů s Karlem Rodenem je jako šafránu. O jeho soukromí se toho léta moc nevědělo, tedy kromě toho, že má mladšího bratra Mariana, který je také hercem, a že jeho dlouholetou partnerkou byla právě Ivana Chýlková. Tu po letech soužití vystřídala o pár let starší herečka Jana Krausová. Partnerky si v podstatě vyměnili s hercem Janem Krausem, všichni ale zůstali přáteli. V roce 2011 poznal zubní lékařku Lauru a teprve s ní ve svých téměř padesáti letech založil rodinu. Stal se „zámeckým pánem“, před rokem se tajně oženil a se svou ženou a dvěma dětmi, dcerou Sofií a synem Karlem, obývá středočeský zámek Skrýšov, kde se stará o přilehlou zemědělskou usedlost. Chová dobytek, pěstuje víno a dvakrát do roka pořádá jazzový večer.

Pokračování 4 / 4

Trable s láskou jen na plátně

Za roli „nádražáka“ Josefa Douši v působivém snímku Hlídač č. 47 si odnesl sošku Českého lva, na toto ocenění byl ostatně nominován hned čtyřikrát (za filmy Král Ubu, Kuře melancholik, Oběti a vrazi a Paralelní světy). Ocenění se mu dostalo i na divadelních prknech, několikrát byl nominovaný na Cenu Alfréda Radoka. Tu získal za komedii Velkolepý paroháč. Můžete vidět ve filmu Gump – pes, který naučil lidi žít, Večírek, nebo se objevil také v historickém velkofilmu Jan Žižka. Slovutného hrdinu si sice nezahrál, jeho role ale je bezpochyby i tak výrazná.

Doporučujeme

Články odjinud