Linda Rybová v televizním seriálu Ulice Foto: Profimedia

Linda Rybová v televizním seriálu Ulice Foto: Profimedia

Linda Rybová v televizním seriálu Ulice Foto: Profimedia
Linda Rybová v televizním seriálu Ulice Foto: Profimedia
Linda Rybová v televizním seriálu Ulice Foto: Facebook Ulice, TV Nova
Linda Rybová v televizním seriálu Ulice Foto: Facebook Ulice, TV Nova
30
Fotogalerie

Herečka Linda Rybová: O manželském teroru v Ulici, kyberšikaně a drastické osvětě

Linda Rybová se pravidelně objevuje na obrazovkách v nekonečném seriálu Ulice. Její role je náročná, postava Blanky Volákové se musí vyrovnávat s alkoholismem a nyní i se znásilněním. Jak to herečka zvládá?

Blanka Voláková je oblíbenou postavou Ulice. Nedávno řešila své alkoholové eskapády, kdy si sáhla na úplné dno. Dokázala se z něj ale nakonec odrazit a už už to vypadalo, že začne žít lepší život. Jenže kromě nešťastné lásky k bývalému příteli Evženovi teď doma zažívá hotové peklo. Exmanžel Luděk, který se k ní nastěhoval a se kterým se chystá na stavbu luxusního domu, ji fyzicky napadl a znásilnil. Jak to vše vnímá její představitelka herečka Linda Rybová?

Co prozradila Linda Rybová v 7 pádech Honzy Dědka? Podívejte se na video:

Asi tuším, že natáčení nebylo úplně pohodové…

No to tedy nebylo. S Vasilem (herec Vasil Fridrich, pozn. aut.) toho máme v rámci Ulice za sebou už hodně, lecčemu se umíme už zasmát, ale tady nebylo do smíchu nikomu. Ani nám, ani režisérovi, ani štábu. Točilo se to víckrát, jednou jsem se u toho napadení docela dost praštila do hlavy o postel, na kterou mě můj seriálový manžel hodil, ale to byla spíš moje chyba.“

Hrozba násilí, které ovšem nejde vidět, je i na sociálních sítích. Snažila jste se v této oblasti edukovat i své děti?

„Holkám je sedmnáct a osmnáct a už si tyhle věci umí docela dobře regulovat samy. Ne že bych jim někdy sociální sítě zakazovala, ale jak ony, tak i syn Franta naštěstí nikdy neměli velkou potřebu sedět u počítačů, nic moc jim to neříká ani dnes. Ale jednu nepříjemnou vzpomínku mám.“

Povídejte…

„Když byla jedna z dcer v páté třídě, to jí bylo jedenáct, viděla v rámci projektu Kyberšikana dokument Zpověď pedofila. Dcera chtěla během promítání odejít, byla z toho naprosto vyděšená, ale učitel ji donutil, že se musí dodívat. To se mi teda zásadně nelíbilo. Proč proboha musela jedenáctiletá holčička poslouchat nějakého pedofila, co cítí, když znásilňuje mladou holku?“

Tak to vám rozumím, tohle je dost zvláštní způsob edukace…

„Co taky nechápu, je, proč mají nedospělé děti v rámci osvěty poslouchat, jak nebezpečné je s někým spát kvůli hrozbě AIDS?“

Tahle osvěta může být evidentně kontraproduktivní a zadělat dětem na trauma…

No právě! Jako matky podobné věci asi musíme občas řešit, ale odsud posud. Pak se nemůžeme divit, že je všude jen strach. Lidi se dnes bojí už úplně všeho…“

Pokračování 2 / 2

Jak poznat partnera s násilnickými sklony? Jak agresi předcházet? A na koho se obrátit v nouzi? Zeptali jsme se zakladatelky a ředitelky organizace Bílý kruh bezpečí Petry Vitoušové.

Jak poznat partnera se sklony k násilnému chování?

„Charakteristické jsou především některé povahové rysy. Smířlivý postoj k násilí, potřeba kontroly partnera nebo partnerky, neoprávněná žárlivost, u mužů je to nižší respekt k ženám. Existují však různé typy osob s dispozicí k násilí, proto neočekávejte jednu univerzální definici.“

Je možné násilí ve vztahu předcházet?

„Pokud se potká submisivní žena vybavená nízkým sebevědomím s partnerem se sklony k násilí, bude patrně dost těžké předejít vztahovému násilí. Myslím, že je třeba nezaměňovat projevy lásky s omezováním sociálních kontaktů a vlastních aktivit. Naopak je třeba komunikovat a dohadovat se o soužití, vycházet si navzájem vstříc. V případě nesouladu stanovit hranice, za které obě strany nepůjdou. Pokud se to nedaří, doporučuji včas vyhledat odbornou pomoc. Například u rodinného poradce, mediátora nebo psychologa.“

Co byste poradila někomu, kdo si není jistý, zda lze problémy v jeho vztahu kvalifikovat jako násilí?

„Co nejrychleji se poradit s odborníkem. Například tím, že zavolám na linku 116 006 a promluvím o svých pochybnostech s konzultanty, diskrétně a v čase, který si zvolím sama.“

Doporučujeme

Články odjinud