Herečka Milada Ježková: Jak se po padesátce dostala od soustruhu k filmu? | Foto: ČSFD.cz/Filmové ateliéry Barrandov

Foto: ČSFD.cz/Filmové ateliéry Barrandov

Herečka Milada Ježková: Jak se po padesátce dostala od soustruhu k filmu?

"To je ale krásná půdička, tady se mi to bude věšet…" "Ale Máňa říkala, že to není směroplatné…" "Když ale doktor říkal, že Otík je to… momentálně zaostalej…" Tyto perly českého filmu se prostě neomrzí. A to jen díky jedné (ne)obyčejné (ne)herečce. Jaká byla Milada Ježková mimo kamery a kterou slavnou herečku hravě strčila do kapsy?

Osud čekal v tramvaji

To se tak v 60. letech začala „vařit“ jedna z nejúspěšnějších komedií své doby o jedné plavovlásce, co hledala pravou lásku. Hlavní hrdinové už byli obsazeni, hledala se herečka do role maminky nezbedného syna v podání Vladimíra Pucholta. A tak když jeli jednoho dne tramvají scenáristé filmu Lásky jedné plavovlásky Jaroslav Papoušek a Ivan Passer a uviděli bezprostřední „ukecanou“ paní, hned měli jasno. A tak se ta paní – bývalá brusička, účetní, prodavačka či soustružnice v jedné osobě – stala velkou herečkou malých rolí, kterým dala punc dokonalé přirozenosti.

Koho nechtěl Jiří Menzel obsadit do filmu Vesničko má středisková? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 4

Punc hvězdy

Milada Ježková se narodila před 111 lety, 27. června 1910 v Praze a nevynikala ani slavnými rodiči ani žádným zjevným talentem. Vystřídala několik profesí, než dostala v oné tramvaji ve svých pětapadesáti letech nabídku, po které toužily tisíce dívek a žen. Sice s přijetím role ve filmu váhala, ale nakonec ji přemluvily její dcery, které byly zjevně víc nadšené než jejich máma. Objevitelé byli jasní, punc hvězdy jí ale patentoval až režisér Miloš Forman. Miladu kromě snímku Lásky jedné plavovlásky obsadil i do komedie Hoří, má panenko, kde si střihla opět roli starostlivé maminky, ale především zlodějky bohaté tomboly na hasičském bále.

Pokračování 3 / 4

Multifunkční žena

Milada Ježková si zahrála také v oscarových Ostře sledovaných vlacích, Svatbě jako řemen a spoustě dalších. Jejího komediálního talentu si všimlo i další tvůrčí duo Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, a tak Miladu Ježkovou obsadili do svých komedií Kulový blesk, Trhák, Vesničko má středisková nebo Vrchní, prchni!. Právě tyto filmy „udělala“ Milada Ježková nesmrtelnými díky hláškám, které zlidověly jako žádné jiné. Přitom její roli ve skvělé komedii Vesničko má středisková měla hrát hvězda první velikosti Stella Zázvorková. Čím byla drobná, nikterak atraktivní žena v hereckém světě tak výjimečná? Především svou multifunkčností – dokázala zahrát starostlivou prostinkou ženu stejně věrohodně jako fikanou a otravnou, všechny polohy jí prostě šly rovnou od srdce. Na „neherečku“ nevídané, že?

Pokračování 4 / 4

Tichá mimo kameru

Nebyla ale jen komediální herečkou, svůj obrovský talent prokázala i v dramatech, jako třeba v seriálu Sanitka nebo filmech Kat nepočká, Svědectví mrtvých očí či Diagnóza smrti. Kdekdo by si mohl myslet, že upovídaná a zábavná byla i v soukromí. Herečtí kolegové o ní ale tvrdili, že mimo kameru byla naopak tichá a s nikým se moc nevybavovala. V blízkosti opravdových hereckých bardů se asi cítila nepatřičně, přitom její talent by jí mohli závidět i herci „s titulem“. Posledním filmem této pozoruhodné ženy bylo drama Víta Olmera z roku 1986 Antonyho šance. V 90. letech se objevila už jen v zábavním pořadu Komik a jeho svět. Zemřela měsíc před svými čtyřiaosmdesátými narozeninami, 4. května 1994, ale její hlášky zůstanou nesmrtelné.

Doporučujeme

Články odjinud