Hesidating, schůzka na sucho či hard-balling: Jaké bude randění v roce 2022?

Hesidating, schůzka na sucho či hard-balling: Jaké bude randění v roce 2022?

Single lidem doba pandemie rozhodně nepřála. Chodit na rande a poznávat nové lidi osobně bylo totiž v obdobích lockdownu téměř nemožné a strach z nákazy u mnohých trvá dodnes. Jak to poznamená seznamování a randění v následujícím roce?

Hesidating

Řada lidí období pandemie využila k zamyšlení, zda je vhodná doba investovat čas a emoce do potenciálního partnera. A právě z toho vznikl pojem „hesidating“: z anglických slov hesitate (váhat) a dating (seznamování se, randění). „Tento termín autoři definovali jako pocit, kdy je vám seznamování se lhostejné a kdy si nejste jisti, jestli chcete hledat vážný vztah, nebo jen krátkodobý románek, protože život obecně aktuálně nepřináší mnoho jistot,“ komentuje trend Adam Durčák z e-shopu Ruzovyslon.cz.

Podle průzkumů se hesidating týká asi 58 % nezadaných. Tito lidé jsou sice v randění poměrně aktivní, avšak svou nerozhodností vysílají svým potenciálním partnerům smíšené signály. Řada lidí, kteří se rozhodli záměrně zůstat single, si uvědomila, že zůstat nějakou dobu bez partnera či partnerky vlastně není špatné.

Má cenu se na rande dělat lepší? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Uvědomělé seznamování

Během dlouhých lockdownů se lidé často uchýlili k sebereflexi a přehodnocení svých priorit. A právě to se odrazilo i na jejich postoji k randění a seznamování se. Seznamovací aplikace Bumble tak zaznamenala poměrně drastické proměny priorit svých uživatelů, co se potenciálních protějšků týče. Celých 61 % lidí v průzkumu seznamky uvedlo, že je aktuálně jejich prioritou najít partnera nebo partnerku, s nimiž snadno navážou emoční propojení. Téměř pětina pak přiznala, že méně lpí na vzhledu protějšku. Bezmála polovina respondentů rovněž prý kvůli pandemii začala zpochybňovat své preference v otázce, kdo je jejich „typ“. Je tak pravděpodobné, že lidé budou v novém roce k randění přistupovat s otevřenější myslí a s méně předsudky.

Pokračování 3 / 5

Handticipation aneb Nejistota doteků

Přímým důsledkem pandemických opatření je trend, jehož název odkazuje na anglická slova „hand“ (ruka) a „anticipation“ (očekávání). Projevuje se nejistotou v otázkách fyzické blízkosti či kontaktu, což může při seznamování se vést k řadě ošemetných až trapných momentů. Lidé jednoduše kvůli návyku „social distancingu“ více váhají, zda nebude jejich protějšku při první schůzce vadit podání ruky či objetí, a kvůli tomuto dilematu mohou dokonce pociťovat úzkost.

Pokračování 4 / 5

Rande na sucho

Zatímco na začátku pandemie dle statistik poklesla spotřeba alkoholu, v pozdějších koronavirových vlnách různé studie zaznamenaly naopak nárůst v pití. V rámci seznamování se však více udržel první uvedený stav a přibývají lidé, kteří preferují rande, na němž se nepodává žádný alkohol. Nejoblíbenější je „nealko rande“ mezi příslušníky generace Z, kteří obecně platí za nejvíce uvědomělé konzumenty alkoholu.

Pokračování 5 / 5

Hard-balling aneb Neztrácet čas s nevhodnými partnery

Hard-balling by se do českého jazyka dal volně přeložit jako přísné randění. Vzhledem k nejisté budoucnosti vlivem pandemie chtějí lidé čím dál více předcházet zklamání v lásce a zjištění, že jen ztráceli čas. Proto jsou hned od začátku na schůzkách přímější a ochotnější se bavit o svých potřebách a touhách, aby předešli nevhodným partnerkám a parterům a hlavně vztahům, které nemají perspektivu. Lidé s ohledem na nabyté zkušenosti během pandemie navíc přesněji vědí, co od vztahu očekávají, proto pokud u protějšku nezaznamenají něco společného, vztah raději ani nenavážou nebo jej hned v zárodku ukončí.

Doporučujeme

Články odjinud