Historie depilačních metod

10. 8. 2000
Depilace je jedním z nejrozšířenějších a nejstarších ženských zvyků. Ačkoliv se začala používat z čistě koketních důvodů, dnes patří k základním zásadám péče o tělo.

Historie depilačních metod

Depilace je jedním z nejrozšířenějších a nejstarších ženských zvyků. Ačkoliv se začala používat z čistě koketních důvodů, dnes patří k základním zásadám péče o tělo.

Otázka, jak se zbavit nežádoucího ochlupení, trápila ženy odnepaměti. Snažily se proto v průběhu dějin nalézt nejrůznější metody a produkty. První důkazy o praktickém používání depilace pocházejí z Mezopotámie. Depilace se zde provozovala jako hygienický a náboženský rituál po koupeli. Egypňané se později stali opravdovými mistry v oboru a snažili se vyvinout prostředek vyrobený na bázi cukru, citronu a vody, který by odstranil i to nejnepatrnější nežádoucí ochlupení.

Ve starobylém Řecku byla nejrozšířenější depilační metodou pálení ochlupení lampami a svíčkami. Tuto poměrně bolestivou metodu skvěle satiroval Aristofanes ve svých hrách. Používaly se rovněž pomády a nože, zatímco k depilaci obočí se využívaly pinzety.

Ženy v antickém Římě používaly k odstraňování nežádoucího ochlupení depilační masti připravené z minerálních sulfidů, olejů a pryskyřic. K odstranění chloupků využívaly rovněž pemzu nebo drsné kotouče. Tato metoda přetrvala až do nedávné doby.

Ve středověku a renesanci, kdy hygieně nebyla věnována přílišná pozornost, si ženy odstraňovaly ochlupení pouze z čela a obočí. Obočí si nechávaly velmi úzké nebo žádné. Nedostatečná hygiena a nezájem o péči o tělo přetrvaly i v sedmnáctém a osmnáctém století a ke změně došlo až v polovině devatenáctého století, kdy se začaly objevovat nové kosmetické přípravky. Vyvíjely se postupně až do podoby, kterou známe dnes.

Současné ženy dávají přednost především depilačním krémům, pěnám, holicím strojkům a epilačním přístrojům nebo voskům. V popředí jejich zájmu jsou často krémy - pro jejich šetrnost k pleti, která je ještě zesílena obsahem různých pečujících přísad. Krémy jsou zároveň velmi ženskou metodou depilace. Tradiční značkou v této kategorii je již po mnoho let Veet.

Depilace se stala běžnou součástí pravidelné péče o pleň a potvrzují to i následující údaje. Chloupky si v průměru odstraňuje více než 70 % všech evropských žen, nejčastěji ve Francii, Velké Británii, Španělsku, Itálii a Řecku (kolem 80 %), následuje Belgie a Nizozemí (asi 70 %). V České republice se depiluje zhruba 63 % žen, ale jak ukazuje vývoj u mladých žen (chloupky si pravidelně odstraňuje až 80 % z nich), pečují naše ženy o svůj vzhled stejně jako jinde na světě. Celkové množství pravidelně se depilujících žen má u nás rostoucí tendenci.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Finále září bude příjemné a rozhodně nečekejte žádné problémy. Nyní jde všechno jako na drátku i kvůli tomu, že si konečně věříte. Nadřízený je z vás nadšený, kolegové si vám nedovolí…