Historie hubnutí. Jaké pomocníky ke shazování kil měli naši předci?

6. 2. 2013
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Návod, jak zatočit s přebytečnými kily, hledáme už desítky let. Co všechno jsme ochotni udělat a obětovat, abychom zhubli?

Nejrůznější dietní postupy nejsou jen fenoménem dneška. I v minulosti najdeme plno „zaručených pomocníků“, kteří slibovali podstatně pohodlnější cestu k úbytku váhy. Už ve druhé polovině 19. století švédský lékař, ortoped a mechanoterapeut Gustav Zander sestrojil věc, která vypadala jako kladkostroj, kde ze změti kol, hejblátek a páček vyčnívalo cosi na způsob obřích sluchátek, jimiž se masírovalo břicho.

Historickým mezníkem byl ale nepochybně rok 1918, kdy doktor Lulu Hunt Peters zavedl termín kalorie, který byl do té doby používaný jen ve fyzice. Ve dvacátých letech bylo možné narazit na řadu inzerátů tabákových společností, které vyzdvihovaly pozitivní účinky kouření na lidské zdraví, protože omezují chuť k jídlu.

O deset let později ji vystřídala móda zázračných mýdel pojmenovaných jako „Fatoff“ nebo „Fat-O-NO“, kterými jste tuk prostě vymydlili. V roce 1939 byly hitem amfetaminové dietní pilule zaručující jenom v USA roční obrat přes třicet milionů dolarů. V padesátých letech pak poprvé přišel na scénu teleshoping. Peníze se utrácely za spreje na hubnutí (nastříkáte do úst, což sníží chuť k jídlu), solární vany (ponoříte se do koupele a vynoříte o několik kilogramů lehčí) nebo za lesky na rty obsahující zelený čaj a L-carnitin (stačí jenom olíznout)…

Jak jsme hubli u nás?

V Československu vypuklo hubnoucí šílenství naplno s uvolněním trhu po roce 1989. Dostaly se k nám mezinárodní firmy nabízející různé čaje, pilulky a koktejly, vznikaly salony krásy. V roce 1991 například Studio Twiggy nabízelo metodu RTR, tzv. „zázrak bez námahy“, kdy se jednotlivé partie těla ovinuly přírodními kaučukovými bandážemi a působením hloubkové teploty pomocí speciálního regulátoru jste mohli ztratit několik kilogramů, zbavit se bolesti žaludku, ledvin, žlučníku, vaječníků…

Řada firem a kosmetických studií se však v polovině 90. let musela sklonit před excelentním obchodníkem Leošem Středou. Jeho vynálezy a kliniky – impéria krásy a štíhlosti ženy milovaly. Středa zakládal kliniku za klinikou, jeho Institut lékařské regenerace a kosmetiky byl největší kosmetickou firmou ve střední Evropě a během let vytvořil síť poboček po celém světě od Kanady po Nový Zéland. Pořídit si přístroj jako například „Středa Body Fit“ přitom znamenalo v polovině 90. let sáhnout do peněženky pro 2960 Kč! Tehdy měl navíc na českém trhu v podstatě jen jediného konkurenta: společnost Herbalife založenou ve světě v roce 1980, která na rozdíl od Středových klinik úspěšně funguje dodnes.

Klepněte pro větší obrázek

Proč tomu věříme?

Na „hubnoucím“ trhu už bylo opravdu všechno: obskurní diety, všemožné přístroje, koktejly, pilulky, hubnoucí čaje, hubnoucí kosmetika… Novinek na tom současném vlastně zas až tolik není. Většina výrobků je pořád tatáž, jen v jiném obalu, s jiným sloganem, reklamou, jinou „tváří“. Zatímco v 90. letech jsme věřili Halině Pawlowské, Petrovi Novotnému nebo operní pěvkyni Evě Urbanové, dnes hrají prim modelky a zpěvačky jako Simona Krainová (tvář kosmetického studia) nebo Petra Janů či Monika Absolonová (tváře krabičkové diety).

Ze strany firem je to sázka na jistotu. Tyto ženy hubnout nepotřebují, ony už hubené jsou, nehrozí tudíž to, co kdysi u Haliny Pawlowské: že by po výrobcích nebo službách přestala být poptávka, protože výsledky jaksi nejsou vidět. Téma diet je stále lákavé pro média, protože jakákoli zpráva o „nové metodě“ automaticky přiláká větší pozornost, spojení slov jako „kontroverzní“, „celebrita“ a „dieta“ funguje samo o sobě. Navíc množství navzájem si protiřečících studií o tom, co je vlastně správně, pomáhá vytvořit dojem, že stoprocentně fungující recept nezná nikdo. A v této atmosféře se pak daří snadno uchytit ledasčemu. A co vlastně hýbe světem hubnutí v Česku v současnosti?

Krabičková dieta

Byl to hit hlavně v posledních dvou letech. Stačilo, aby s krabičkovou dietou zhubli a následně se o tom v tisku zmínili zpěváci Bára Basiková či Michal David a dietní mánie zachvátila Česko. Zpopularizovala ji především její jednoduchost – objednáte si ji a už se nemusíte o nic starat. Odpadá přemýšlení, co nakoupit, kdy uvařit…

Plusem je její pravidelnost, kdy jíte pětkrát denně malé porce jídla, a také doprava až do domu. Navíc si většinou můžete vybrat z několika stravovacích programů a jídlo tak uspokojí i gurmány. Za minus odborníci považují fakt, že vás krabičky nenaučí, jak si váhu udržet. Nenutí vás totiž přemýšlet – jaké potraviny kupovat, jak je upravovat a jak poskládat příjem sacharidů, bílkovin, tuků a kilojoulů vůbec.

Odsuzovány bývaly také kvůli finanční náročnosti, což už dnes díky velkému množství konkurenčních firem není až tak úplně pravda. Výživoví poradci krabičky neodsuzují, mezi způsoby hubnutí je tato forma jednou z nejuznávanějších. Nově jsou na trhu i knihy s touto tematikou, které vás naučí připravit si domácí krabičkovou dietu.

Zázračné pilulky

Takzvaná antiobezitika neboli léky na hubnutí nejsou na trhu úplnou novinkou, první zmínky o nich se objevily už v 50. letech 20. století. K dispozici jsou pouze na lékařský předpis, i když poslední dobou se poměrně hojně rozrůstá i černý trh na internetu a užívají je tak i lidé, kteří by neměli. Léky jsou totiž určené pouze pro lidi, kterým obezita způsobuje závažné zdravotní komplikace.

Od začátku 90. let jsou však k dispozici také volně prodejné přípravky na hubnutí, které mohou hubnutí podpořit nebo urychlit. Zatímco v začátcích je firmy v reklamách prezentovaly jako skutečné zázraky, dnes už o nich i někteří výrobci mluví spíš jako o psychické berličce.

Reklamu, ve které se Eva Urbanová coby propagátorka Bio-Chromu údajně zbavila osmačtyřiceti kil nadváhy, už dnes nenajdete. Dnešní preparáty spíše uvádějí, že ke kilogramům, které zhubnete vlastním úsilím, vám pomohou shodit ještě nějaké to kilo navíc. Na tomto a podobných principech jsou postaveny přípravky jako Alli, Lipoxal Extreme, Bellasin, Viaredin a jiné, které snižují vstřebávání tuků v těle, ale netlumí chuť k jídlu ani neovlivňují rychlost metabolismu.

U všech je však nutné si uvědomit, že se jedná „pouze“ o doplňky stravy a že vyžadují určitý způsob užívání. Bez změny stravování a pohybu to prostě nejde a nepůjde.

Spalovače tuku

Další velkou skupinou přípravků, které bývají k hubnutí doporučovány, jsou různé spalovače, karnitiny, fat burnery… I tady jde ale o doplňky stravy! Někomu mohou při hubnutí pomoci, jiný nepocítí efekt žádný.

A i názory odborníků se různí. Pokud chcete podpořit hubnoucí proces, vyzkoušejte preparáty obsahující konjugovanou kyselinu linolovou CLA nebo kyselinu hydroxycitronovou HCA. Ty ovlivňují metabolismus cukrů a tuků a způsobují, že přijaté živiny trávíte o něco pomaleji, takže energie z nich přijatá vám vydrží delší dobu.

Pro aktivní sportovce má smysl L-carnitin, a to především jako podpora regenerace. V poslední době se mezi těmito preparáty objevují i tzv. zelené potraviny, které se nacházejí někde na pomezí potravinových doplňků a potravin a slouží primárně pro pročištění organismu.

Hubnoucí koktejly

Hitem poloviny a konce 90. let bývaly hubnoucí koktejly jako například Ultra Fit´n Slim. A ačkoli je dnes jejich sláva spíš na ústupu, pořád jsou v prodeji a mezi ženami oblíbené. Stálicí na trhu jsou hlavně koktejly od Herbalife a Amway, v poslední době pak i výrobky firmy LR Health & Beauty Systems.

U hubnoucích koktejlů platí v podstatě totéž: jsou berličkou, která může pomoct, samy o sobě však mnoho nezmůžou. Objevuje se ale stále víc produktů, které mohou doplnit váš stravovací režim. Můžete je použít během dne jako částečnou náhradu stravy – třeba ve chvíli, kdy cestujete nebo máte hodně práce. Koktejly by ale neměly být jen proteinové, měly by obsahovat všechny potřebné živiny – bílkoviny, cukry i tuky, ideálně v kombinaci s vitaminy a vlákninou, a neměly by v jídelníčku převážit pestrou a vyváženou stravu.

Chirurgické zákroky

Do boje s nadbytečnými kilogramy se pustila i moderní medicína, konkrétně tzv. bariatrická chirurgie. První pokusy chirurgické léčby obezity sahají do 50. let 20. století, kdy se lékaři poprvé pokusili provést částečné odstranění tenkého střeva za účelem omezení vstřebávání potravy a tím snížení nadváhy.

K rozvoji chirurgických zákroků v Česku výrazně přispěl kolektiv 1. chirurgické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze pod vedením Martina Frieda, který první laparoskopickou gastrickou bandáž provedl v roce 1993. Bariatrické operace jsou dvojího druhu – u restrikčních dochází ke zmenšení objemu žaludku, malabsorpční zákroky zase snižují schopnost trávicího traktu trávit a vstřebávat některé složky potravy.

Všechny typy operací omezují pacienta především v objemu přijímané potravy. Názory výživových poradců na tento způsob „hubnutí“ se ovšem liší. Někteří tvrdí, že operace jsou rizikové, protože člověk se zmenšeným objemem žaludku nepozře objemnou racionální stravu se sníženou energetickou hodnotou. Je tedy podvyživený a začne vyhledávat potraviny o malém objemu, které mu dodají velké množství energie: limonády, čokolády, dezerty…

Jiné procedury

Jenom jejich vyjmenování by zabralo celý článek, a tak zmiňme alespoň liposukci. O první operaci se lékaři pokusili už v roce 1921, pokus však pro poranění velkých cév skončil amputací končetiny. První úspěšnou liposukci provedl v roce 1974 gynekolog Giorgio Fischer v Římě, když z malých řezů odstraňoval tukovou tkáň pomocí elektrického rotačního skalpelu.

Od roku 1987 pak funguje tzv. tumescentní technika, kdy se odsává tuk bez nutnosti celkové anestezie. Po úspěších v Evropě se metoda rychle ujala i v USA, kde bylo na začátku 90. let provedeno více než 100 000 liposukcí ročně. Od té doby přibyla řada nových technik, například i vibrační či ultrazvukové liposukce.

Článek vyšel v časopise Dieta

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Ani poslední zářijový den neleníte a věnujete se sportu. V jedné kolektivní aktivitě jste se našli a provozujete ji, jak se jen dá. Rozhodně nepatříte k lidem, kteří by sportovali sami. To…