Historie slunečních brýlí jako módního doplňku

31. 3. 2020 Reklama
Historie slunečních brýlí jako módního doplňku | Shutterstock.com
Sluneční brýle se řadí mezi nezbytný doplněk, bez kterého si svůj život nedokáže představit většina z nás. A není se čemu divit. Ochrana před všudypřítomným sluníčkem je nezbytná. Navíc brýle mohou vypadat hodně dobře.

Kdy vlastně ale taková myšlenka nošení slunečních brýlí vznikla? Je to už hodně let zpět. Pojďme se tedy na historii slunečních brýlí podívat poněkud podrobněji.

Zpět do starověkého Říma

Jakési prvopočáteční záblesky z hlediska ochrany zraku před sluncem sahají až do starověkého Říma. Už slavný krutý panovník Nero využíval pro ochranu svého zraku zeleného smaragdu. Zajímavé řešení ale volili třeba i takoví Eskymáci. I oni nemohli snést odraz slunce ve sněhu. Pro svou ochranu využívali speciálně uříznutý kousek kůže, v němž byly vyřezány otvory. Ano, nejednalo se o brýle v pravém slova smyslu, nicméně k ochraně zraku docházelo.

První brýle ze 13. století

Kdy se objevily první sluneční brýle? Mezi léty 1268 až 1269. Zajímavou informací je také využití kouřového plochého křemene, který využívali jako sluneční brýle soudci v Číně. Křemen ale spíše sloužil k tomu, aby nebylo vidět, jaký výraz mají oni soudci ve tváři. O nějaké velké ochraně zraku nemůže být ani řeč. Jinak první klasické brýle sluneční přichází až v 18. století. Přišel s nimi James Ayscough v 18. století. Jen nevěděl, jak by měly brýle držet na tváři. Rámy vynalezl až Edward Scarlet o něco později. Vyráběly se z kůže, kostí a kovu.

Módní brýlová mánie

Vše začalo roku 1929. Právě tehdy se odstartovalo obrovské módní šílenství a po slunečních brýlích toužil fakticky každý. Zlomový moment přišel o rok později, kdy firma Bausch & Lomb vytvořila tradiční brýle se zelenými skly zvané Aviator. Postupem času Začaly vznikat mnohé oblíbené značky slunečních brýlí a ty se staly běžnou součástí života nás všech.

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Jste sebevědomí a věříte si. I když se vám většina věcí zkomplikuje, berete to sportovně. Nepatříte k lidem, kteří by se kvůli dočasným omezením hroutili. Dokážete si najít zábavné formy…

Nejčtenější články

Doporučujeme