Hlavní soutěži vévodí ženské příběhy

11. 7. 2001
Hlavní soutěži vévodí ženské příběhy
Kdo si letos odveze z Karlových Varů hlavní cenu? Na takovou otázku dostaneme odpověď až v sobotu, ale už dnes se v kuloárech mluví o několika žhavých kandidátech ze soutěžního sedmnáctičlenného pelotonu.

Hlavní soutěži vévodí ženské příběhy
Exkluzivní on-line zpravodajství pro Dámu.cz z 36. MFF KV

Kdo si letos odveze z Karlových Varů hlavní cenu? Na takovou otázku dostaneme odpověď až v sobotu, ale už dnes se v kuloárech mluví o několika žhavých kandidátech ze soutěžního sedmnáctičlenného pelotonu.
K nejdiskutovanějším patří francouzská Amélie z Montmarteru, o níž jsem se zmiňovala v jednom z předešlých reprotů, ale bez šance nejsou ani Sny jednoho léta (Ichiban utsukushii natsu) zfilmované Angličanem (!) Johnem Williamsem.

Přestože většina filmů o zemi vycházejícího slunce nepocházejících z "domácích zdrojů" je prý Japoncům k smíchu, za Sny sklidil režisér pochvalu - prý není poznat, že by příběh natočil cizinec.
V Nagoji mají dívky jasnou představu co je "in" a co "out". Chodí se za školu, vlasy se barví nažluto, obléká a líčí se podle evropských vzorů, kouří se a pije se pivo, ale hlavně - neposlouchají se rodiče a pohrdá se vším tradičním. Přesně tak žije i sedmnáctiletá Naomi, ale jen do té doby, než rodinu opustí matka a ji otec odveze k příbuzným na venkov. Práce v rodinném penzionu a kontakt s duševně postiženou sestřenicí Yumi rozhodně není podle Naomina gusta. Snad jediný, kdo ji ještě zajímá, je kromě místního playboye stará paní Koide, k níž si chodila hrát jako malá. Jenže stařenka - bývalá vyhlášená krasavice - trpí Alzheimerovou chorobou a její mysl se stále častěji vrací do minulosti. Z náznaků Naomi poznává, že její vzdálená příbuzná má svá tajemství a osud ne nepodobný tomu jejímu. Přes ni dívka postupně nalézá cit pro tradice a úctu ke starším lidem - a snad i cestu k odpuštění vlastní matce, která se nedlouho po smrti otce rozhodne znovu provdat.

Luna hraje o život (El juego de Luna) je teprve druhým celovečerním snímkem španělské režisérky Mónicy Lanunaové, ale přesto překvapuje svou vyzrálostí a skvělým vypravěčským stylem. Hlavní hrdinka Luna je třicetiletá profesionální hráčka pokeru, která má jen jeden sen - dostat na kolena muže, který byl před dvaceti lety příčinou smrti jejího otce. Její posedlost hrou se ale střetá s láskou muže, který by ji chtěl odvést z Madridu a začít s ní jinde nový život. V hlaví roli září španělská hvězda Ana Torrentová, kterou si festivaloví diváci pamatují z loňského úspěšného snímku Yoyes.

Ťspěšný a slunečný den vám z festivalového mumraje přeje
Magda Peterková

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Lvi, očekávejte nadměrný přísun vitality, kterou však musíte nasměrovat správnou cestou, jinak přijde vaše úsilí nazmar. Nepodléhejte špatným radám, které přicházejí z okolí. Opět vám…

Nejčtenější články

Doporučujeme