Hlavní soutěži vévodí ženské příběhy

11. 7. 2001
Hlavní soutěži vévodí ženské příběhy
Kdo si letos odveze z Karlových Varů hlavní cenu? Na takovou otázku dostaneme odpověď až v sobotu, ale už dnes se v kuloárech mluví o několika žhavých kandidátech ze soutěžního sedmnáctičlenného pelotonu.

Hlavní soutěži vévodí ženské příběhy
Exkluzivní on-line zpravodajství pro Dámu.cz z 36. MFF KV

Kdo si letos odveze z Karlových Varů hlavní cenu? Na takovou otázku dostaneme odpověď až v sobotu, ale už dnes se v kuloárech mluví o několika žhavých kandidátech ze soutěžního sedmnáctičlenného pelotonu.
K nejdiskutovanějším patří francouzská Amélie z Montmarteru, o níž jsem se zmiňovala v jednom z předešlých reprotů, ale bez šance nejsou ani Sny jednoho léta (Ichiban utsukushii natsu) zfilmované Angličanem (!) Johnem Williamsem.

Přestože většina filmů o zemi vycházejícího slunce nepocházejících z "domácích zdrojů" je prý Japoncům k smíchu, za Sny sklidil režisér pochvalu - prý není poznat, že by příběh natočil cizinec.
V Nagoji mají dívky jasnou představu co je "in" a co "out". Chodí se za školu, vlasy se barví nažluto, obléká a líčí se podle evropských vzorů, kouří se a pije se pivo, ale hlavně - neposlouchají se rodiče a pohrdá se vším tradičním. Přesně tak žije i sedmnáctiletá Naomi, ale jen do té doby, než rodinu opustí matka a ji otec odveze k příbuzným na venkov. Práce v rodinném penzionu a kontakt s duševně postiženou sestřenicí Yumi rozhodně není podle Naomina gusta. Snad jediný, kdo ji ještě zajímá, je kromě místního playboye stará paní Koide, k níž si chodila hrát jako malá. Jenže stařenka - bývalá vyhlášená krasavice - trpí Alzheimerovou chorobou a její mysl se stále častěji vrací do minulosti. Z náznaků Naomi poznává, že její vzdálená příbuzná má svá tajemství a osud ne nepodobný tomu jejímu. Přes ni dívka postupně nalézá cit pro tradice a úctu ke starším lidem - a snad i cestu k odpuštění vlastní matce, která se nedlouho po smrti otce rozhodne znovu provdat.

Luna hraje o život (El juego de Luna) je teprve druhým celovečerním snímkem španělské režisérky Mónicy Lanunaové, ale přesto překvapuje svou vyzrálostí a skvělým vypravěčským stylem. Hlavní hrdinka Luna je třicetiletá profesionální hráčka pokeru, která má jen jeden sen - dostat na kolena muže, který byl před dvaceti lety příčinou smrti jejího otce. Její posedlost hrou se ale střetá s láskou muže, který by ji chtěl odvést z Madridu a začít s ní jinde nový život. V hlaví roli září španělská hvězda Ana Torrentová, kterou si festivaloví diváci pamatují z loňského úspěšného snímku Yoyes.

Ťspěšný a slunečný den vám z festivalového mumraje přeje
Magda Peterková

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Ve vašem partnerském soužití to může hodně zaskřípat. Jeden druhého můžete velmi podráždit, skoro to vypadá na takové menší tsunami. Co se týče vás, kteří jste nezadaní, klene se nad vámi…

Nejčtenější články