Hlídání vnoučat není povinnost: Jak si nastavit hranice a jak hlídat s rozumem

13. 8. 2022
Hlídání vnoučat má v Čechách tradici, je však pro prarodiče povinností? V dnešní době jsou senioři aktivnější než v minulosti a na hlídání dětí jim nezbývá tolik času. Jejich potomci to ale často berou jako povinnost. Jak si vyjít vstříc ke spokojenosti obou stran?

Aneta vnučku hlídala, ale trochu proti své vůli

„Dokud vnučka nechodila do školky a dcera do práce, hlídala jsem ji jen občas, až mi to bylo líto. Jenže pak snacha nastoupila na plný úvazek do práce a já se jí pochopitelně, ač částečně stále pracuji, snažila pomoci. Jenže čeho je moc, toho je příliš. Ráda vypomohu, ale ne každý víkend, ne vždy když je vnučka nemocná. Také nevidím důvod vodit a vyzvedávat vnučku třikrát týdně z různých kroužků, což je pro snachu pochopitelně nesnadné. Ani ne čtyřletá holčička tolik kroužků mít nepotřebuje, a pokud to její rodiče chtějí, nemohou přece automaticky spoléhat na to, že jim pomohu!

Je to od snachy a syna trochu citové vydírání, kterému často podlehnu a pak jsem nespokojená. Vnučku mám moc ráda, ale mám ráda i svůj život – přítele, kamarádky, zahrádku a zájmy. Navíc je nyní těhotná i dcera, která bude chtít také hlídat, když jsem hlídala dceru snaše. Má spolužačka a kamarádka ze střední školy, která se vdala do Ameriky, nic podobného nezná! Její snacha má paní na hlídání, kamarádce je to líto. Já bych brala kompromis,“ vypráví Aneta.

Jaké jsou zásady dobrého rodiče? Podívejte se na video:

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Aktuálně jste zpomalení a leniví. Do plnění pracovních povinností se vám vůbec nechce, tudíž jste dost mimo. Dávejte si na to pozor, protože se vám může stát něco horšího. Jakmile si toho…

Nejčtenější články

Doporučujeme