Hobbyzahrada.cz vám radí: Fascinace krásou a možnosti přírody

9. 11. 2005
Hobbyzahrada.cz vám radí: Fascinace krásou a možnosti přírody
Podzimní inspirace 2005. V poslední době jsme svědky obnoveného zájmu o vědu a výzkum. Už se tolik nezabýváme tím, co může přinést budoucnost, ale mnohem více nás zajímá poslední vývoj ve vědě, a to, co z toho pro nás vyplývá.

Přitahuje a fascinuje nás vše, co ještě nebylo objeveno a velké úsilí se při tom zaměřuje na studium přírody. To vše převedeno do každodenního života vyjadřuje naši nekonečnou fascinaci přírodou. Proto sami sbíráme přírodní produkty, opatrujeme je a pečlivě vystavujeme. Navzdory interiérovému designu, který je v současnosti zaměřen na přímé a čisté linie, nemusí být prostředí, v němž nakonec žijeme, vůbec klinické a laboratorní. Cílem inspirace Nature Chemistry je demonstrovat fascinaci krásou a možnostmi přírody!

Tato inspirace by se dala charakterizovat slovy: nové objevy, vědecký, čistý a pozemský, fascinace přírodou, chemie a biologie, rytmus a struktura, průhlednost.

Aranžmá připomínají experimentální kytice, ve kterých jsou květiny a doplňková zeleň použity překvapujícím způsobem, například listy zalaminované v průhledné fólii. Celkově se v této inspiraci používá mnoho transparentních materiálů. Květy mohou být dokonce ponořeny pod vodou nebo použity hlavou vzhůru. Mnoho různých květin a doplňkové zeleně se kombinuje. Používá se více kultivarů od jedné rostliny, abychom vytvořili dojem sbírky.

Tipy na aranžmá:

  • plastové trubičky, hadičky nebo barevný drát mohou být navlečeny nebo obmotány okolo stonku. Tím je zaručeno, že se takové květině dostane v aranžmá té správné pozornosti.

• v jedné kytici se používá větší množství různých struktur. • znovu se používá floristický ježek do kterého se aranžují květiny. Ježek je však součástí aranžmá a jeho použití nemaskujeme, jak to mu bylo dříve. Naopak můžeme ho vložit do sklenice z průhledného skla, která připomíná klasické sklenice na marmeládu.

Barvy – neutrální odstíny jsou kombinovány se svítivými barvami a žlutou. Důraz se klade na barvy studené. Svítivé barvy jsou použity na zdůraznění aranžmá, ale nepoužívají se více než dvě. Zlatá a stříbrná podtrhují technické téma této inspirace, dodávají luxusní vzhled a mohou být použity na oživení aranžmá. Bílá, klinická barva, je v této inspiraci také významná. Často se používají různé odstíny zelené.

Materiály, které se v Natural Chemistry používají, jsou: sklo, čisté, ale i omšelé, tenké laboratorní sklo, kachlíky, kameny, cement, beton, hladká keramika, plast, bublinatá fólie, guma, kov, stříbrná fólie. Vázy proto některými svými prvky připomínají laboratorní sklo nebo sklenice na marmeládu.

Tvary jsou geometrické, základní a stejně tak vzory, využívají se přírodní struktury a vzory listů.

Moderní interiér může být přizpůsoben podle inspirace Natural Chemistry tak, že v něm převládají bílá, zelená a černá barva. Doplňky jako příklad vázy mají vzory, které připomínají buněčnou strukturu či mohou být ozdobeny různými liniemi. Vázy jsou bytelné, z tlustostěnného čirého nebo barevného skla, nevylučuje se však ani použití menších nádob, které připomínají Petriho misky, a dodávají tak vědecký vzhled. Protože inspirace Natural Chemistry je o fascinaci přírodou, budou mít některé doplňky také klasické přírodní tvary a barvy.

Útulný interiér může být podle inspirace Natural Chemistry ozvláštněn barvami tón v tónu, jako jsou například zelenkavá a světle modrá v kombinaci s bílou. Použití avantgardních doplňků je v tomto případě v porovnání s moderním interiérem omezenější. Můžeme využít květinové vzory nebo listy nalepené na různých podložkách, které podtrhují fascinaci přírodou a návrat k ní. Zajímavým tipem, jak prezentovat květiny, je využití dvou skleněných váz.Ty se vloží do sebe a do prostoru mezi nimi se nalije voda, do které se ponoří různé listy či květy. Velmi netradiční vzhled dodá použití odměrných válců a různých laboratorních nádobek.

V tradičním interiéru experimentujeme s cílem udělat věci krásnější nebo luxusnější. Zlaté a stříbrné odstíny promění obyčejné věci v něco speciálního. Používají se kvalitní vázy se strukturovanou glazurou, které květiny posouvají ještě o stupínek výše. Na keramice se objevuje struktura listů, na vázách z kvalitního skla různé přírodní vzory a neobvyklé linie. V interiéru je možné použít tapety se vzory květin.

Květiny základní: Chrysanthemum, Anethum, Dendrobium, Agapanthus, Celosia, Amaranthus

Květiny doplňkové: Globba, Ammi, Asclepias, Vanda, Cestrum, Trachelium, Aster, Craspedia, Phalaenopsis, Aralia

Zeleň: Cyperus, Cytisus, Equisetum, Sedum, Chamaedora, Arachniodes, Nephrolepis

ANETHUM GRAVEOLENS a ANETHUM GRAVEOLENS ‘LUMINA’ Anethum neboli kopr pochází z jihozápadní Asie. Mez květináři je toto kuchyňské koření oblíbené pro své žlutozelené okolíky. Anethum graveolens má výrazně kořeněnou vůni, zatímco odrůda ´Lumina´ je světlejší, má tuhé stonky a jednotnější tvar.

List a semena se odedávna užívají medicínsky. Anglický název dill je údajně odvozený od starého anglosaského slova dilarm, což lze volně přeložit jako „ukolébat ke spaní“.

Kopr, stejně jako mnoho jiných bylin, pravděpodobně ve středověku rozšířili po Evropě mniši. Tehdy se také často používal v boji proti čarodějnictví. Kopr je velmi oblíbené koření, zejména ve Skandinávii, kde se běžně používá do pokrmů z ryb.

CHRYSANTHEMUM Díky prudkému rozmachu pěstování ve sklenících mohou dnes květináři používat chryzantémy během celého roku. Navzdory tomu zůstává tato krásná květina typickým poslem podzimu, kdy je ve stejnou dobu k dispozici pěstovaná volně i ve sklenících.

Pokud jde o barvy i tvary květů (velkokvěté a malokvěté, pomponkovité, paprsčité atd), je čeleď Chrysanthemum bohatá. V Evropě jsou chryzantémy zvlášť oblíbené v období okolo Dušiček, v Indii se používají při pohřbech. Název Chrysanthemum pochází z řečtiny a označuje zlatožlutou květinu.

Vyštipované chryzantémy se dodávají ve fialové, hnědé, růžové, žluté, bílé, červené a smetanové barvě. V inspiraci Nature Chemistry se používají velkokvěté chryzantémy, zejména zelené, světle žluté a zářivě žluté.

DENDROBIUM

Orchidej Dendrobium je původem z Asie (Himalájí a jihu Japonska) a Nového Zélandu, kde roste na stromech a skalách. V přírodě existuje na 200 odrůd této orchideje. Dendrobium je známé bohatým kvetením. Jeho úchvatné bílé květy byly mezi květinami použitými k výzdobě Nieuwe Kerk (Nového kostela) v Amsterdamu při svatbě holandského korunního prince Viléma-Alexandra a princezny Maximy.

V této inspiraci najdeme Dendrobium bílé barvy a také tmavě růžové, které barevně ozvláštní aranžmá, v nichž převládají světlé barvy.

AGAPANTHUS Agapanthus je elegantní rostlina, která si nejen v Holandsku získala značnou oblibu. Pochází z Jižní Afriky, kde ji místní nazývají také bloulelies pro jejich modrou barvu připomínající oblohu. Agapanthus (název odvozen od řeckého výrazu pro „květinu lásky“) přivezli v 17. století do Evropy obchodníci holandské Východoindické společnosti. Ačkoli jsou květy této rostliny běžně fialové, existují i čistě bílé a modré odrůdy. Mají holé stvoly a dorůstají výšky až 120 cm. Květy jsou výrazné, trubkovité, uspořádané do velkých hroznů.

CELOSIA ARGENTEA Nádherná, letní Celosia (nevadlec) je tropická rostlina, jejíž domovinou je východní Afrika, Jižní Amerika a jihovýchodní Asie. Celosia údajně často roste na místech, kde předtím hořelo. V některých jazycích se jí hovorově říká „ohňová květina“. Podle zploštělých květů se také někdy nazývá „kohoutí hřebínky“. Vědecký název je údajně odvozený od řeckého slova kèlos, spálený.

AMARANTHUS Amaranthus pochází z tropických oblastí Afriky a Asie. V Mexiku a Peru se jedí listy amarantu a semena se někdy praží. V Itálii jsou listy Amaranthus retroflexus oblíbenou zeleninou. Název Amaranthus je odvozený od řeckého slova amarantinos, což znamená nevadnoucí, nepomíjející. Amaranthus se dodává v červené a světle zelené variantě. Lze jej použít do smíšených kytic, čerstvý nebo sušený.

Článek připravil internetový magazín Hobbyzahrada.cz ve spolupráci Holandskou květinářskou kanceláří (autor článku).

www.HOBBYZAHRADA.cz Magazín vše pro dům, bydlení, byt, hobby a zahradu AKTUÁLNÍ ČLÁNKY :-) ZDE

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dny volna jsou dávno v nenávratnu, ale již brzy vás čeká další víkend. V práci to nestojí za nic, ale nepodléhejte depresi. Vaše schopnosti a komunikace s kolegy jsou výborné. Jediný…

Nejčtenější články

Doporučujeme