Hobbyzahrada.cz vám radí: Růže - pěstování, stanoviště, ošetření, ...

Hobbyzahrada.cz vám radí: Růže - pěstování, stanoviště, ošetření, ...

Při koupi dávejte pozor na nezdravé růže. U prostokořených růží zkotrolujte zda nejsou kořeny příliš silně zkráceny, protože si rostlina nemůže zakotvit do půdy a nedosáhnou na místa s dostatkem vláhy a živin. Zdravá růže má rovné, silné a nepolámané kořeny tj. dobře vyvinutý kořenový systém. Dále jsou větve silné, pravidelně rozložené a nekříží se a má zdravé, silné pupeny.

Výběr růže Jedná se vytrvalé dřevité rostliny. V klidovém stavu se prodávají prostokořené nebo dopěstované v kontejnerech. Prostokořenou růži kupujte za předpokladu, že jí budete chtít okamžitě zasadit.

Stanoviště Růže lze na záhoně úspěšně pěstovat. Samozřejmě bude záležet na skupině, kde budou vysazeny tj. mezi trvalky nebo mezi keře. Sadové růže jsou pro postranní záhon hodnotným přínosem díky svým květům i později se objevujícím šípkům. Má také své místo mezi ostatními keři na zahradě.

Výsadba Nejvhodnější doba pro výsadbu prostokořených růží je konec podzimu, ale v klimatických oblastech s tuhou zimou, doporučujeme vysazovat časně zjara. Ihned po koupi rostliny je co nejdříve sázejte. Před výsadbou prohlédněte kořeny: odstraňte poškozené, nemocné nebo mrtvé kořeny, příliš dlouhé nebo silné kořeny zkraťte cca o třetinu a též zkontrolujte zda nejsou zaschlé. Pokud ano, tak je pro oživení namočte na několik hodin do vody.

Dalším krokem je úprava stonků tj. odstřihněte nemocné, poškozené a též špatně rostlé nebo křížící tak, aby měly pravidelné rozložení. Připravíme jámu pro výsadbu růží (musí být, tak veliká, aby se do ní kořeny pohodlně vešly), ve které rozprostřeme kořeny a místo naočkování musí být 2,5 cm pod úrovní jámy. Zahrňte jámu půdou, upěchujte a zalijte.

Prořezávání Prořezávání růží je velmi důležité, aby růže hojně kvetly a zůstaly zdravé. Tuto činnost provádíme mezi podzimem a jarem.

Pravidla řezu: Včasné a pravidelné prořezávání

  1. je nutno odstranit slabě rostoucí větve a zkracujte též přerostlé a křížící se větve.

Pro dobrý růst

  1. odřízněte všechny nemocné, odumřelé nebo zkroucené výhony. Zabráníte tím šíření infekcí a docílíte tím zdravý růst.

Pokud se větve kříží - je třeba odříznout všechny křížící se větve. Tím zajistíte růžím přísun a prodění vzduchu a díky tomu nedojde k síření chorob.

Kde seříznout

  1. řežte na silný vnější pupen a řez veďte šikmo od pupene.

Doporučujeme: zahradnické nůžky, které mohou řezat měkké větve od tlouštky cca 1 cm, prořezávač s dlouhými rokojeťmi pro snadný přístup k větvím a pracovní rukavice, které by měly být pevné, aby chránily vaše ruce.

Jsou ale růže, se specifickými požadavky např.: popínavé růže nebo floribundy (podrobné informace můžete obdržet ve školkách nebo speciálních publikacích zabývajících se tímto tématem).

Odstranění odkvetlých částí Pokud budete odstraňovat zvadlé květy růží, podpoříte tím tvorbu nových pupenů. Jakým způsobem to provedeme?

Jakmile květ odkvetl, odstřihněte stonek až k silnému výhonu nebo vnějšímu pupenu.

Ochrana před mrazem Pro růže je značně nebezpečný mráz a to hlavně u mladých rostlin. Největší škody způsobuje na začátku zimy nebo časně zjara, kdy vlatně začínají růst. Před zimou nakupte půdu kolem růží cca do výšky 13-15 cm. Pokud je půda těžká, tak doporučujeme použít kompostu.

Další zajímavé články o zahradě, bydlení, tipy, rady najdete na www.hobbyzahrada.cz

Doporučujeme

Články odjinud