Hobbyzahrada.cz vám radí: Sortiment nejen pro labužníky

22. 3. 2004
Hobbyzahrada.cz vám radí: Sortiment nejen pro labužníky
Na jaře vysazujeme hlíznaté květiny a cibuloviny kvetoucí v létě. Zatímco na zahradách začínají kvést první jarní cibuloviny, které jsme sázeli na podzim, v zahradnických centrech naleznete nabídku cibule a hlízy těch květin, které je třeba vysadit na jaře, aby rozkvetly na zahradách nebo v okenních truhlících v letních měsících. Které to jsou?

Jedná se o velmi širokou skupinu různých rostlin, jejichž společným znakem jsou zásobní orgány (hlízy, cibule nebo zdužnatělé kořeny), které na zahradě v našich podmínkách nepřezimují. Cibule a hlízy je proto třeba na podzim z půdy vyzvednout a pres zimu uchovat v bezmrazých prostorách. Teprve na jaře je opět vysadíme. Jejich pěstování je tedy pracnější než u tulipánů a dalších podzimních cibulovin, přesto si bez některých druhů nelze představit rozkvetlou letní zahradu nebo balkon.

KDO BY NEZNAL GLADIOLY Snad nejznámější květinou z rodiny letních cibulovin jsou gladioly - mečíky. Existuje nepřeberné množství odrůd ve všech barvách snad kromě čistě modré. Řada odrůd má sice ve svém názvu slůvko modrý nebo "blue", nicméně vždy jde jen o modrý nádech. Odrůdy se liší velikostí klasu, tvarem jednotlivých květů a zejména barvou - existují kultivary s květy v čistých barvách nebo i vícebarvené, odrůdy "okaté", s květy silně zkadeřenými nebo výrazně lesklými, tak zvaně "voskovými". Zvláštní skupinu tvoří drobnokvěté botanické druhy gladiol, z nichž některé u nás dokonce přezimují.

V zahradnických centrech nabízíme i gladioly ze skupiny Butterfly (motýl), jejichž menší květy jsou tak pestře vybarveny, že skutečně připomínají tropického motýla. Není bez zajímavosti, že i odrůdy vyšlechtěné českými nadšenci sklízejí úspěchy.

Barevná škála nabízených odrůd a typů je dostatečná. Hlízy jsou vždy nabízeny s barevnými etiketami, takže zákazník má možnost vybrat si barvu a typ dle svého přání. Podle ranosti rozkvétání se mečíky dětí do tří skupin: na rané, středně rané a pozdní. Doporučujeme volit při výběru oblíbené barvy i více odrůd stejného odstínu, které se liší právě dobou kvetení, protože mezi rozkvětem rané a pozdní odrůdy mohou uplynout až čtyři týdny, takže vhodná kombinace raných a pozdních odrůd nám zajistí květy po dlouhou dobu.

Mečíky se pěstují zejména pro řez květů. Květenství sklizené ve stádiu barvení prvního spodního květu vydrží ve váze velmi dlouho, obvykle dokonce kvete déle než na zahradě.

Mečíky vysazujeme v průběhu dubna, hlízy je třeba před výsadbou mořit proti třásněnkám. Volíme raději slunečné stanoviště a sázíme do hloubky asi 5 - 8 cm. Po sklizni květů rostliny dále vegetují a vytvářejí nové hlízy, které sklízíme před příchodem mrazů někdy koncem září. Po oschnutí je odstíme a přezimujeme v bezmrazé místnost s teplotou do 10°C . Mečíky se rozmnožují výsevem brutu, což jsou malé dceřinné hlízky, které se v hojném počtu vytvářejí kolem nové hlízy.

MÉNĚ ZNÁMÍ PŘlBUZNÍ Blízkými příbuznými mečíků s obdobnými nároky na pěstování je addenthera - habešský mečík, montbrede, krokosmie a tigridie. Habešský mečík se vyskytuje pouze v jednom kultivaru, kombinace bílé s fialovým okem, a příjemně voní, což ho dní v této skupině květin naprosto výjimečným. Montbrede a krokosmie jsou květiny vhodné jak do zahrady, tak k řezu. Tigrždie mají habitus podobný nižšímu mečíku, jednotlivé květy se na stonku objevují brzy ráno a do soumraku odkvetou. Druhý den pak štafetu přejímá další květ. Květy jsou až neskutečně krásně vybarvené. Vysazené na exponovaném místě budou budit zaslouženou pozornost po celou dobu asi třítýdenního kvetení.

PROMĚNLIVÉ JIŘINY Další rozšířenou květinou jsou jiřinky. Latinské druhové jméno variabilis znamená proměnlivý, což je pro tuto rostlinu velmi charakteristické. Pěstuje se obrovské množství odrůd a stále vznikají nové druhy, od zakrslých druhů určených na balkon až po vzrůstné typy vysoké kolem 150 cm. Podle tvaru květu se odrůdy dělí na mnoho skupin: dekorační s květy velkými až 20 cm, kaktusokvěté se špičatými květními plátky, pomponky s kulovitými květy, leknínokvěté, mignonky s jednoduchými květy a mnoho dalších. Barevná škála je kompletní, opět však chybí modrá, často se vyskytují i vícebarevné odrůdy.

V poslední době pronikly jiřinky ze zahrady do truhlíků. Skupiny jiřin kompaktního růstu s výškou do 20 cm bohatě kvetou po celé léto a směle konkurují muškátům, petúniím a dalšímu osazenstvu okenních truhlíků.Tyto jiřiny nabízíme i v našich zahradnických centrech bud' jako hlízy nyní v předjaří, nebo častěji jako kvetoucí rostliny v květináčích v květnu. Rozšířenými zástupci této skupiny jsou například pomponkokvětá řada "Dahlinova" nebo řada "Micronette" s miniaturními jednoduchými květy.

Hlízy jiřin vysazujeme koncem dubna až začátkem května, výjimku tvoří balkonové druhy, které můžeme před-pěstovat ve vytápěném skleníku nebo na okně a vysazovat je v polovině května již kvetoucí. Po dobu vegetace jsou rostliny náročné na dostatek živin, v době sucha je třeba zavlažovat. Hlízy sklízíme bezprostředně poté, co nadzemní část poškodí první mráz. Po oschnutí a očištění je zazimujeme v bezmrazé místnosti při teplotě do 10°C.

Velmi rozšířenou skupinou v létě kvetoucích cibulovin jsou lilie. Jejich cibule obvykle vysazujeme na jaře, ale na rozdíl od mečíků a jiřin je není třeba na zimu vyjímat z půdy. Vysazené dostatečně hluboko (10- 15cm) ve vylepšené propustné půdě spolehlivě přezimují a rozmnožují se přirůstáním dalších cibulí. Ve vhodných podmínkách se z jedné cibule v průběhu několika let stane trs s mnoha květními stvoly.

V zahradách se pěstuje mnoho druhů a odrůd lilií a rozšířeny jsou i původní botanické odrůdy (lilie zlatohlávek, lilie královská a další). V současné době jsou nabízeny zejména prošlechtěné odrůdy členěné do několika skupin. Jde zejména o asijské hybridy s nálevkovitými květy otočenými nahoru a o orientální hybridy s turbanovitými květy. Asijské hybridy jsou méně náročné a ochotně se rozmnožují, orientální hybridy mají zase bezesporu nápadnější květy. Kvetou později v létě, nesnášejí přemokřené stanoviště a rozmnožují se pomalu. Barevná škála zahrnuje bílou, odstíny žluté, růžové a červené, výjimkou nejsou ani květy s jinak zbarveným středem nebo okraji. Časté je výrazné tmavé tečkování a nápadné pylové čnělky u exotických květů orientálních hybridů. Lilie jsou u nás neprávem pěstovány méně často než jiřiny a mečíky, ačkoli nejsou nijak více náročné. Květiny jsou nápadnou ozdobou zahrady a hodí se výborně k řezu. Většina odrůd příjemně voní.

V jarní nabídce najdete méně známé druhy cibulovin a hlíznatých květin - sasanky (vyskytují se i v čistě modrých odstínech), pryskyřníky, letošky, dvojostice, boubelky, nerine a další druhy doplňují jarní nabídku rostlin a jsou určeny zejména těm, kteří mají rádi změnu.

Odborný článek pro vás připravil Heřman Markus Další zajímavé články o zahradě najdete na www.hobbyzahrada.cz

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Bez problémů zvládáte rodinné i pracovní prostředí. Není to nic zvláštního, protože jste všestranní a dokážete dělat hned několik věcí najednou. Zůstaňte nohama pevně na zemi a moc si zase…

Nejčtenější články

Doporučujeme

Recepty pro vás Další recepty