Hobbyzahrada.cz vám radí: Vánoční stromek na několik let

13. 12. 2004
Hobbyzahrada.cz vám radí: Vánoční stromek na několik let
Zeptejte se dětí, jaký symbol Vánoc považují za nejdůležitější. Vsadíme se, že nejčastěji to bude vánoční stromek - vždyť právě pod ním nacházejí každý rok tolik dárků!

Pokud chcete zkusit letos něco netradičního, můžete si v zahradnických centrech odnést místo řezaného stromku - dřevinu v květináči. Při troše štěstí a péče může takový stromek i v dalších letech zdobit o Vánocích váš byt nebo celoročně venkovní zahradu.

V zahradních centrech najdete dva druhy kontejnerovaných vánočních stromků. Rostliny sázené narychlo do květináčů pouze za účelem prodloužení životnosti stromku během Vánoc nejsou zcela vhodné k dalšímu pěstování. Druhou skupinou jsou dřeviny, které byly přesazeny z volné půdy do kontejneru již koncem léta a měly během podzimu ještě čas mírně prokořenit kontejner. Tyto stromky mají také větší šanci pokračovat příští rok v růstu, samozřejmě pokud jim věnujeme určitou péči.

Brzké přesazení snáší nejlépe smrk pichlavý (Picea pungens), který má širokou škálu zabarvení jehlic od zelených, zelenomodrých až po stříbrné odstíny a je proto velmi dekorativní a vhodný pro vánoční využití. Z jedlí je nejvhodnější jedle kavkazská (Abies nordmanniana). Oba tyto druhy ve velikosti 50 - 100 cm, což je nejvhodnější velikost kontejnerovaného vánočního stromku, mají velice dobře a pravidelně rozložené větve. Ostatní běžné druhy jehličnanů (jedle bělokorá, douglaska, borovice lesní a černá a smrk ztepilý) jsou většinou v této velikosti méně pravidelných tvarů, ale využit je lze jako vánoční stromek také.

Pokud se chceme s vánočním stromkem těšit v teplém bytě déle než týden, zvolíme raději stromek řezaný. Rozhodneme-li se přesto pro kontejnerovanou rostlinu, kterou chceme později vysadit do zahrady, je třeba její pobyt v teplé místnosti zkrátit na minimální dobu. Čím déle totiž ponecháme rostlinu v teple, tím větší je pravděpodobnost jejího narašení a následného zmrznutí rostliny v průběhu zimy. Stromek, který si v kontejneru přinesete domů, přestěhujte do místnosti těsně před Vánoci a přeneste zpět do zahrady v době, kdy teplota neklesá pod -3°C. Kontejner zapustíme do země, případně jej chráníme proti promrznutí například obsypáním listí. Stinná poloha mu bude také lépe prospívat než výsluní. Pokud nemůžeme tyto podmínky dodržet, necháme stromek raději chladné chodbě nebo ve světlé garáži. Během celé zimy nezapomeneme zalévat.

Na jaře máme dvě možnosti, jak se stromkem naložit. Bud jej vysadíme běžným způsobem do zahrady, nebo se pokusíme o další pěstování v kontejneru. V tomto případě je třeba rostlinu přihnojovat, pravidelně přiměřeně zalévat a každý rok přesadit do větší nádoby. Ze zahradnického pohledu je však trvalé pěstování stromku v kontejneru určeno spíše pro zahradnického fandu.

Další zajímavé články o zahradě, bydlení, tipy, rady najdete na www.hobbyzahrada.cz

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud vás čeká náročný den a velká rozhodnutí, nebojte se. Vše zvládnete levou zadní a nebudete se trápit. Nyní vidíte věci ve správném měřítku, neděláte hlouposti a neženete se do…