Holandsko: Tulipán nad zlato

Holandsko: Tulipán nad zlato
Cibulky těchto půvabných jarních květin se tu prý kdysi platily zlatem. Dnes patří tulipány k Holandsku stejně neodmyslitelně jako větrné mlýny či lahodné sýry a můžete si jich odvézt domů celou náruč. Vítejte v ráji a zaslíbené zemi všech zahrádkářů.Znalci vyrážejí do téhle malebné země od konce března do poloviny května. V tu dobu se zdejší krajina mění v rozkvetlou, opojně vonící zahradu.

Nejlepší zážitky nabízí oblast u městečka Lisse, vzdálená asi třicet kilometrů od Amsterdamu. Jestliže právě teď potřebujete zapomenout na starosti a vyčistit si hlavu, těžko najdete lepší místo než mezi lány barevných tulipánů.

Na kuchyňském dvoře

Vyhlášená tulipánová pole začínají kousek za Keukenhofem, největším květinovým parkem na světě. Bývalý zámecký park má rozlohu přes 32 ha a roste tu téměř sedm milionů cibulovin. Historie parku se začala psát v roce 1949 a při jeho slavnostním otevření tehdy asistovala i současná holandská královna Beatrix, tehdy školačka.

Letos se brány parku otvírají už po jedenašedesáté. A protože v posledních letech se stalo tradicí vybrat pro každou sezonu jedno hlavní téma, tentokrát Keukenhof otevírala holandská princezna Maxima spolu s paní Medvěděvovou, manželkou ruského prezidenta.

Téma pro rok 2010 totiž zní From Russia With Love. Proto v parku uvidíte třeba velkorysou květinovou mozaiku, která zobrazuje Chrám Vasila Blaženého, nebo obelisk, do něhož jsou vytesány Puškinovy básně. Keukenhof, což v doslovném překladu znamená kuchyňský dvůr, je ale především nádherný lesopark, kde zem místo trávy pokrývají husté koberce květin. Kromě tulipánů (kterých tady najdete kolem čtyř milionů) tu rostou třeba narcisy, modřence, hyacinty, krokusy a lilie.

Cibule se vysazují ve třech vrstvách nad sebou, takže se nestane, že by tu někdy něco nekvetlo. K výjimečnosti přírodního prostředí přispívají mohutné staré stromy, jezírka s průzračnou vodou i impozantní větrný mlýn, z jehož ochozu je překrásný výhled. Součástí parku jsou čtyři pavilony, ve kterých se konají různé akce a výstavy.

Kochají se děti i psi

Muži prý projdou park za dvě až tři hodiny, ženy potřebují dvakrát tolik času, aby si všechno pořádně prohlédly, a skalní zahrádkáři a zahradníci by si měli na Keukenhof vyhradit minimálně den a půl. Brouka do hlavy vám určitě nasadí i tzv. tematické zahrady, což jsou vlastně vzory zahrad zhotovené podle návrhů architektů. Mají návštěvníkům posloužit jako inspirace, jak si vybudovat své vlastní.

Holanďané si totiž na předzahrádkách velmi zakládají, považují je za jakousi výkladní skříň svého domu, a přestože rozměry těchto venkovních prostor většinou nepřekračují 2 x 5 metrů, vypadají jako miniaturní parčíky (tedy žádné okurky nebo rajčata).V Keukenhofu samozřejmě myslí i na děti. Je tu pro ně připravený menší areál, kde se vydovádějí na hřišti s prolézačkami, opodál v ohradě si mohou pohladit oslíka, ovečky nebo malé kozy. Pokud sem přijedete v době květu tulipánů (nejpozději začátkem května), můžete v parku u větrného mlýna nasednout do lodičky, která vás doveze mezi rozkvetlá tulipánová pole, jež začínají hned za Keukenhofem.

Fanfán tulipán

V současnosti je Holandsko největším šlechtitelem, pěstitelem a exportérem tulipánů. Přitom domovina těchto rostlin leží úplně jinde, v daleké Persii, v oblasti dnešního Iráku a Íránu. První cibulky přivezl do Holandska v 16. století botanik Carolus Clusius, který učil na univerzitě ve Vídni a v Leidenu.

Právě v leidenské botanické zahradě Hortus Botanicus pak vypěstoval první holandský tulipán a záhy zjistil, že se tu rostlině daří ještě lépe než v zemi jejího původu. Tulipány totiž mají rády písek a v Holandsku je pro ně ideální prostředí – příjemně vlhká půda, v níž se písek ve správném poměru mísí se zeminou.

V dávné historii měly zdejší tulipány obrovskou cenu, a dokonce se měnily za zlato. Časem jejich cena klesla, ale dodnes jsou pojmem a jedním z nejvýznamnějších a nejcennějších vývozních artiklů. Na tulipánových polích se rostliny nepěstují kvůli dekoraci, ale pro cibule.V praxi to znamená, že na začátku května přijede na pole kombajn a všechny tulipány poseká. V srpnu se sem potom sjíždějí brigádníci z celého světa, aby vysbírali cibule, které se následně třídí, čistí a balí.

Určitě se vyplatí odvézt si z Holandska květinové cibulky jako suvenýr. Ale ty letošní je nejlepší nakupovat až v září a sázet by se měly v říjnu. Velký výběr cibulí všech druhů najdete také na květinovém trhu v Amsterdamu na kanálu Singel. Je otevřený denně, po celý rok a nakoupíte tu i krásné a levné květiny. Velká kytice růží stojí přes den 5–6 eur, večer polovinu.Další zajímavé články se dočtete v časopise Moje Psychologie.

ČTĚTE TAKÉ:
Nosková se bojí, aby neporodila na pódiu!

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Máte za sebou výbušnější období, ale to už je naštěstí minulostí. Rozhodli jste se nebrat věci osobně a problémům se prostě vyhýbat. O ničem hluboce nekonverzujete a do vášnivých debat se…

Nejčtenější články

Doporučujeme