Honza (37, let): Utekla mi žena, prý nejsem dost chlap

30. 8. 2015
Honza (37, let): Utekla mi žena, prý nejsem dost chlap
Odešla od něj, protože prý není dost chlap. Stále se s tím nevyrovnal a stále neví, kde dělal chybu, co měl udělat jinak.

Myslím, že mi v životě nechybí sebereflexe, a klidně bych ve svém přístupu k životu, k lidem i k sobě něco změnil, ale nevím co. Dodnes jsem nepochopil, kde jsem vlastně dělal chybu a proč se se mnou manželka rozvedla. Co je to „nebýt dost chlap“? Sice mám už půl roku fajn přítelkyni, ale vnitřně jsem se s rozvodem stále nevyrovnal. Ne kvůli ženě, po té se mi už nestýská, ale kvůli sobě a přítelkyni, nerad bych, aby se historie opakovala.

I kluci chtěli zůstat doma

S Lídou jsem žil 10 let a máme spolu dva kluky. Ti zůstali u mne – v domě, na který byli zvyklí, kde mají psa, bazén, trampolínu a další „blbinky“, co mají děti rády. Exmanželka si kluky bere jednou za 14 dní na prodloužené víkendy, pravidelně je vyzvedává ze školky a vozí na kroužky. Věnuje se jim – ano, to nemohu nijak zpochybňovat. Bývalka je hodně sportovně založená, takže kluky naučila lyžovat, jezdit na kole, bruslit, plavat a dokonce s nimi hraje i fotbal. Rodina i přátelé se pozastavovali nejen nad tím, že Lída odešla, ale také, že mi nechala kluky. Mně to ale přijde docela rozumné, ostatně i kluci chtěli zůstat doma. Tato stránka věci mě vlastně trápí úplně nejméně, neumím si představit, že by mi zůstal prázdný dům. Klukům se samozřejmě po mámě někdy zasteskne, ale vídají se s ní často a mohou jí kdykoliv zavolat. Myslím, že z tohoto pohledu jsme rozvod zvládli, jak nejlépe jsme mohli.

Jsem prý hodný. Jaký je v tom problém?

„Proč, proč, proč!? “ ptal jsem se jí mnohokrát, než jsem vše podepsal. Vždy mi řekla zhruba to samé, prý jsem strašně hodný člověk, moc fajn táta, ale nejsem dost chlap. Stejnou otázku jsem pak pokládal i několika společným známým, hlavně ženám. „Víš, Jeníku, mě se radši neptej, já bych tě brala hned. Jsi neuvěřitelně hodný člověk, slušně vyděláváš, umíš vařit, jsi fajn táta, prima kamarád,“ řekla mi jedna blízká kamarádka bývalé ženy. Podobnou odpověď jsem pak dostal od více holek. Samozřejmě, že jsme řešili i sex, ale Lída mi opakovaně tvrdila, že nemám vyšilovat, že sex sice nebyl jako po roce chození, ale špatný nebyl.

Asi si ji měl občas proplesknout nebo seřvat, zatrhnout jí kafíčko s holkami, víkendy ve skalách a v pátek si měl domů chodit o půlnoci a na mol. Některý baby fakt nevědí, co by chtěly, ale chtějí to moc. Kašli na to, jiná bude ráda, že tě má. A jestli se rozkřikne, že tě Lída nechala, ještě se na tebe budou stát fronty. A ne aby ses hned ženil, kámo!“ tvrdil mi kamarád. Měl jsem být tedy drsnější, nebýt tolerantní k jejím koníčkům a potřebám? Měl jsem jít víc za svým a být ve vztahu víc dominantní?

Co dělá muže mužem?

Za 10 let, co jsme byli spolu, mi ale Lída nic nenaznačila, nebo jsem to třeba nějak přehlížel? Nevím. Měl jsem pocit, že žijeme spokojeně. Zatímco spousta našich kamarádů se hádala a rozváděla, my byli takový ten stabilní a klidný pár. Kamarádky často Lídě říkaly, že mě Lídě závidí, že si žije jako v nebi, jako svobodná se všemi výhodami manželství.

Je pravda, že jsem se snažil dávat Lídě hodně prostoru pro její koníčky. Je hodně sportovně založená a mně sport nic moc neříká. Ale pozor, nešlo o jednostrannou toleranci, ani Lída mi nebránila věnovat se mým docela nákladným koníčkům – motorkám a modelům letadel. To je s kluky naše vášeň! Prostě se nemůžu zbavit pocitu, že 10 let vše klapalo. Samozřejmě mě napadlo, jestli ve všem není nějaký muž. Lída tvrdila, že v žádném případě, a i známí říkali, že o nikom neví. Lída se odstěhovala do bytu po své babičce, který jsme odkoupili pro kluky. V bytě žije na 100 % sama, kluci nikdy nemluvili o žádném „strejdovi“, a když jsem u ní několikrát byl – rozešli jsme se v dobrém – nic nenasvědčovalo dalšímu „nájemníkovi“.

Mám sice už nový život, novou hodnou přítelkyni, ale se stínem na duši a s nezodpovězenou otázkou se nemohu stále vyrovnat. Co dělá muže mužem?

(Honza, 37 let)

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Víkendové toužení po společnosti ostatních členů rodiny je marné. Každý má svůj program a na vás jim moc času nezbývá. Pokud to jen půjde, věnujte se svým ratolestem. Stejně jste je v…

Nejčtenější články

Doporučujeme