Hormonální antikoncepce

18. 3. 2009
Hormonální antikoncepce
Současná doba klade na ženy velké nároky i možnosti seberealizace, kariéra představuje důležitou součást života, stále častěji ženy cestují za prací, studiem i za poznáním, rády se baví a užívají si všech možností, které život sebou přináší. To v mladém věku vede také i výraznému posunu věkové hranice pro plánování rodiny a potomků. Ruku v ruce s tím jde i otázka řešení potřebné ochrany před početím. Možností je mnoho, jednou z nejspolehlivějších a nejrozšířenějších je hormonální antikoncepce.

Názory a přístupy k této formě ochrany se ve společnosti značně liší, hlavně podle věku a především informovanosti. Ženy středního a vyššího věku jsou stále ještě ovlivněny historickými předsudky a mají obavy ze škodlivosti pilulky mnoho více než mladší ročníky.

V současné době je trend v této oblasti takový, aby ženský organismus nebyl zatěžován, ba naopak. Hladina hormonů v pilulkách je velmi nízká, aniž by se vytrácel účinek. Naopak správně zvolená hormonální antikoncepce přináší řadu kladných vlivů na zdraví.

Antikoncepční pilulka má pozitivní vliv na méně nechtěných těhotenství, zejména u mladých žen, které začínají sexuálně žít. Díky antikoncepci je také mnohem méně interrupcí, které jsou pro ženský organismus velkým a nebezpečným zásahem. Hormonální antikoncepce má také pozitivní vliv díky tomu, že snižuje počet mimoděložních těhotenství, a snižuje nemocnost a úmrtnost těhotných. Díky užívání moderní antikoncepční se snížil až o 80 % počet onemocnění nezhoubnými nádory vaječníků, o 50 % se také snížil výskyt nezhoubných nádorů prsu.

Doba, kdy antikoncepční účinnost byla jediným požadavkem uživatelky na hormonální antikoncepci, je dávno pryč. Do povědomí žen se tento fakt dostal jako samozřejmost a žádají od antikoncepce další benefity. Moderní přípravky jim další přínos nabízí v nemalé míře: od obecných pozitivních účinků (pravidelný cyklus, mírné až minimální krevní ztráty během krvácení, ústup menstruačních bolestí, snížení rizika pánevní zánětlivé nemoci, snížení rizika vzniku mimoděložního těhotenství) až k specifickým účinkům.

Přidanou hodnotou současné hormonální antikoncepce je především medicínský a kosmetický účinek. Díky některým přípravkům mohou ženy řešit problematickou pleť a léčit akné. „Nejnověji je zaznamenán příznivý vliv na fyzické a psychické příznaky premenstruačního syndromu (PMS), např. cyklický přírůstek hmotnosti, bolesti a napětí v prsech, podbřišku, otoky končetin, náladovost. Tyto příznaky řeší antikoncepce s drospirenonem (Yaz, Yadine). Právě zvýšení hmotnosti je jedním z nejčastěji zmiňovaných důvodů pro přerušení užívání HAK. Požadavkům uživatelek na použití antikoncepce ve vyšším věku, tedy až do období perimenopauzy (období kolem přechodu) vyhovuje antikoncepce s velmi nízkým obsahem estrogenu (Mirelle).“ říká gynekoložka MUDr. Dagmar Makalová.

Další výhody mohou uživatelkám přinést i nové režimy dávkování pilulek. „Např. u režimu 24/4 je výhodou mírnější kolísání hladin hormonů v organizmu. Kolísání hladin hormonů totiž může vyvolat určité nepříjemné „příznaky z vysazení“, např. nevolnost, nadýmání a otoky, napětí a citlivost prsou a změny nálady. V případě antikoncepce s drospirenonem (Yaz) je tato stabilní hormonální hladina navíc umocněna účinky drospirenonu, který má pozitivní vliv na psychické a fyzické příznaky spojené s premenstruačním syndromem,“ vysvětluje MUDr. Makalová.

Vývoj hormonální antikoncepce se nezastavuje. Vědci stále hledají nové možnosti a vyvíjejí nové progestiny. Uživatelky kromě požadavků na přidanou hodnotu hormonální antikoncepce touží i po co největší přirozenosti. Novinkou ve výzkumu je vývoj nové skupiny antikoncepce, která obsahuje přirozený estrogen – estradiol valerát. Tento estrogen se přirozeně tvoří v ženském organismu, rychle se vstřebává i odbourává. Dále má menší vliv na metabolismus jater. Tento převratný objev dává kombinované hormonální antikoncepci zcela nové možnosti pro její uživatelky, protože jim poskytuje přirozenost, po které ženy touží.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

O víkendu se snažíte odpočívat a chodíte jako hromádka neštěstí. Přemýšlíte nad věcmi, které by vás ještě minulý týden ani nenapadly. Vyčistěte si hlavu a relaxujte v rodinném kruhu. Možná…

Nejčtenější články

Doporučujeme