Hormonální antikoncepce v 21. století, ano nebo ne

5. 11. 2018 Prezentace klienta
Hormonální antikoncepce v 21. století, ano nebo ne
Mezi nejčastěji zvolenou formu antikoncepce v Čechách patří již několik desítek let hormonální antikoncepce. Pokud ženy žijí pravidelným sexuálním životem a chtějí se chránit proti početí, volí právě ji. Názory na vhodnost užívání se však stále liší. Pro koho je vhodná, jaké jsou rizika jejího užívání a jaké jsou jiné možnosti ochrany pro ženy v 21. století? Zeptali jsme se gynekoložky MUDr. Kateřiny Klímové.

Jakým ženám hormonální antikoncepci nejčastěji doporučujete a pro koho není vhodná vůbec?

Bavíme-li se o té klasické kombinované hormonální antikoncepci, která obsahuje estrogen a progestin, ta je vhodná pro sexuálně aktivní zdravé ženy, nekuřačky, u kterých nejsou kontraindikace, tzn. nesmí se užívat v případě některých onemocnění a stavů. Mezi onemocnění aktuální či prodělaná patří například vysoký krevní tlak, hluboká žilní trombóza, plicní embolie, onemocnění srdce včetně vrozených vývojových vad, zvýšená hladina krevních tuků, migrény, karcinom prsu, abnormální jaterní testy, žlučníkové kameny, cukrovka s komplikacemi, porucha krevní srážlivosti, antifosfolipidový syndrom, přítomnost dvou a více rizikových faktorů najednou, například kouření spolu s nadváhou a kolísavým krevním tlakem, nebo v kombinaci s rodinnou zátěží. Dále se nesmí užívat za určitých stavů. Sem patří například kojení a první tři týdny po porodu. Pro kojící je vyhrazena antikoncepce obsahující pouze progestin, a nikoli estrogen. Dále u žen, které vykouří 15 a více cigaret denně a je jim nad 35 let, rovněž při užívání některých léků na epilepsii. Také při přítomnosti genetické dispozice ke zvýšené srážlivosti krve. Ta se zjistí krevním testem na tzv. trombofilní mutace. Mezi nejznámější patří Leidenská mutace. Tyto testy se však v souvislosti s užíváním antikoncepce zatím běžně neprovádějí, pouze v případě rodinné zátěže, například když maminka uživatelky prodělala embolii.

Vzhledem k riziku trombózy by se měla kombinovaná hormonální antikoncepce vysazovat 4 týdny před plánovanou operací a nasadit opět až za 4 týdny po operaci. V případě délky letu 4 hodiny a více by se měla provést antitrombotická profylaxe pomocí léků na ředění krve. Také v případě dlouhodobější imobilizace by se měla profylaxe provádět, příkladem je noha v sádře po úrazu.

Klesá poptávka žen po hormonální antikoncepci?

Ano, pozoruji to ve své ordinaci, pozorují to kolegové gynekologové a dokládá to statistika. V roce 2008 nastal trend poklesu užívání hormonální antikoncepce a trvá dosud. Počet uživatelek se snížil o jednu třetinu. Jen z malé části tento pokles nahradilo užívání nitroděložních tělísek. S poklesem počtu uživatelek se, bohužel, zastavil příznivý trend v poklesu umělých ukončení těhotenství, který se nyní drží kolem 20 tisíc za rok. Myslím, že je to velká škoda, neboť neplánovaná těhotenství představují jak emocionální, tak fyzickou zátěž pro ženy a v neposlední řadě i zbytečné náklady pro zdravotní systém.

Na příčiny poklesu v užívání hormonální antikoncepce se zaměřili lékaři v rámci projektu Fórum antikoncepce a zjistili, že ženy se obávají váhového přírůstku a tromboembolické nemoci. Významné procento žen konkrétní důvod pro odmítání hormonální antikoncepce neuvedlo. Osobně si myslím, že postoje k antikoncepci, ať pro, či proti, jsou spíše otázkou obecného nastavení mínění ve společnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Jak často by měly ženy chodit na kontrolní prohlídku ke svému lékaři a mění se frekvence s věkem?

Preventivní vyšetření u gynekologa se provádí jedenkrát ročně bez ohledu na věk, pokud lékař nedoporučí jinak. Součástí preventivní návštěvy je zejména prevence rakoviny čípku děložního. U žen užívajících hormonální antikoncepci lékař zjišťuje, zda je stávající antikoncepce pro uživatelku stále bezpečná, tj. zda nedošlo u uživatelky ke změně zdravotního stavu. Jaterní testy se paušálně uživatelkám antikoncepce neodebírají.

Medicína jde stále kupředu. Jsou nějaké nové trendy v ochraně proti početí?

V ženské antikoncepci se nic převratného již dlouho neudálo. Hormonální pilulky nové generace jsou účinkem i bezpečností podobné těm předchozím. Na trhu se však objevila hormonální nitroděložní tělíska vhodná pro dívky a ženy, které ještě nerodily. Ve výzkumu je ženská nehormonální vaginální antikoncepce s účinnou látkou chitosan, který zpevní cervikální hlen natolik, že jím spermie nepronikne. Chitosan je například přítomen ve tvrdé skořápce krevet a dalších živočichů.

Zajímavé je téma mužské antikoncepce. Vědci se domnívají, že nalezení bezpečné, účinné a reverzibilní metody mužské antikoncepce zabere ještě několik let. Vedle hormonálních přípravků, které se stále potýkají se závažnými nežádoucími účinky, se nyní provádí výzkum s účinnou látkou ouabain. Je to rostlinný extrakt, který užívají afričtí lovci k přípravě jedovatých šípů určených k lovu zvěře. Nejvíce rozšířenými metodami mužské antikoncepce stále zůstávají kondom a vasektomie. Novinkou je vasektomie bez skalpelu, která umožňuje v budoucnu obnovit plodnost. Provádí se i na některých českých pracovištích.

Klepněte pro větší obrázek

S užíváním hormonální antikoncepce je často spojována rakovina prsu nebo rakovina děložního čípku.

Riziko karcinomu prsu není při užívání kombinované hormonální antikoncepce významné. Relativní riziko uživatelek je velmi nízké a po vysazení antikoncepce dále klesá během 10 let. Podobně u karcinomu hrdla děložního je relativní riziko výskytu velmi nízké. Podkladem pro rakovinu hrdla děložního jsou zejména nízká míra užívání bariérové kontracepce, kouření, věk v době nástupu pohlavního života a počet partnerů.

Podle čeho vybrat dobrého gynekologa?

Nejlépe na doporučení. Reference od někoho, koho znáte, jsou při rozhodování užitečné. Většina nových klientek k nám přichází právě na základě osobní zkušenosti své kamarádky či známé.

I v 21. století se stále setkáváme s horší dostupností lékařské péče na malých městech nebo vesnicích. Jak tento problém řešit?

Vůbec to nevnímám jako problém. Síť zdravotnických zařízení na území ČR je velmi hustá, a tudíž dostupnost je, dle mého názoru, dobrá až velmi dobrá. I přesto se však může stát, že se například cesta za lékařem pro recept nestíhá. Pro řešení podobných situací dnes existují online služby usnadňující vyzvednutí receptu. Takovou službu nabízí pod názvem Gynlink i naše ordinace.

Slyšeli jste již o Gynlink?

Také vás již nebaví běhat ke své gynekoložce každou chvíli pro recept? Přestěhovali jste se nebo pracujete daleko od svého lékaře? Pak právě vám je určen Gynlink. Snadno a jednoduše si objednáte svůj recept z pohodlí domova. ERecept je klasický recept v elektronické podobě vystavený lékařem, který vám do jedné hodiny po objednání dorazí na váš e-mail spolu s potvrzující SMS. Pak si stačí jen vybraný lék vyzvednout v lékárně. Snadnější už to být ani nemůže.

Děkujeme MUDr. Kateřině Klímové za rozhovor

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Hurá! Už je tady poslední den v práci! Sice šlo všechno docela dobře, ale na druhou stranu jste rádi, že je tady víkendové volno. Máte mnoho plánů, které byste chtěli uskutečnit. Rozhodně…

Nejčtenější články

Doporučujeme