Hormonální antikoncepce v roce 2013. Která je pro vás vhodná?

Hormonální antikoncepce v roce 2013. Která je pro vás vhodná? | Zdroj: Shutterstock
Přes všechny pomluvy ( jen částečně oprávněné) zůstává jediným spolehlivým způsobem ochrany před neplánovaným těhotenstvím. Existují i metody, které jsou sice založené na působení hormonů, ale do přirozeného cyklu takřka nezasáhnou. Než sezobneme (první) pilulku, měly bychom mít informace, co se pro kterou ženu hodí a na co si dát pozor.

Hormonální antikoncepce tu s námi je více než 60 let. Za tu dobu tato „babička“ nezestárla, spíše naopak je čím dál „lehčí“ a stále má své kouzlo. Jejím principem je bránění uvolnění vajíčka z vaječníku (ovulace) a/nebo zabránění uhnízdění oplodněného vajíčka v děložní sliznici. Dalším „přídavným“ antikoncepčním mechanismem je zahuštění hlenu děložního hrdla, který pak zabrání prostupu spermií do dělohy a vejcovodů. Přípravky hormonální antikoncepce zpravidla obsahují estrogen a jeden z moderních progestinů (hormony, které napodobují přirozený hormon žlutého tělíska – progesteron).

Právě na progestinu závisejí další vlastnosti antikoncepce: například bránění zadržování vody v těle nebo působení proti akné. Existuje i estrogen-free antikoncepce: jde o tzv. minipilulky, které jsou vhodné také pro kojící matky a další ženy, kterým se nedoporučuje užívat estrogeny a pohotovostní, emergentní antikoncepci, jež se užívá do 72 hodin po selhání bariérové metody (kondom) nebo po nechráněném styku (Postinor-2, Escapelle). Pilulky se většinou užívají v režimu 21 + 7, tedy tři týdny se berou hormony, po nich následuje týdenní pauza, kdy dochází ke krvácení „ze spádu hormonálních hladin“, k pseudomenstruaci.

Existují však přípravky s odlišným užívacím schématem. Několik posledních let je lékaři tolerováno a někdy i doporučováno užívání v takzvaném dlouhém cyklu, tedy bez týdenní pauzy a bez pseudomenstruace. Je prokázáno, že organismu absence pravidelného krvácení neškodí, naopak vyrovnané hladiny hormonů jsou v některých případech terapeutické (při potížích či onemocnění vázaných na dobu poklesu hormonálních hladin), v ostatních spíše prospěšné.

Jaká pro koho

Zdravé mladé dívky mohou užívat jakékoli pilulky s obsahem estrogenu 20–35 mikrogramů ethinylestradiolu (nebo adekvátního množství estradiolu), které jim doporučí gynekolog. Chtějí-li současně řešit akné, pak je vhodné zvolit kombinaci s progestinem, který působí proti malému množství testosteronu v ženském těle. Ten má na svědomí akné a zablokováním jeho účinků dochází ke zlepšení kvality pleti.

K dispozici jsou přípravky s chlormadinon acetátem (Belara), s dienogestem (například Dienille), drospirenonem (Jangee 30, Jangee 20) a další. Drospirenon navíc brání zadržování vody v těle, které může být vyvoláno u citlivých žen působením estrogenů. Obsahuje jej YAZ, která se užívá v režimu 24 pilulek s hormony a 4 „prázdné“ tabletky, placebo. YAZ je vhodná pro ženy a dívky, které hůř snášejí kolísání hormonů kolem pseudomenstruace, které trpí premenstruačním syndromem, otoky, bolestmi břicha a podobně. Zkrácením doby bez hormonů může dojít ke zmírnění popsaných příznaků.

Pilulky s nejsilnějším antiandrogenem, cyproteron acetátem, se v současnosti užívají spíše k léčbě těžší akné u žen, které si současně přejí antikoncepci (Diane 35, Chloe, Minerva a podobně). Dlouho se vedly spory o dávku ethinylestradiolu, ale ukázalo se, že další snižování dávky pod 30–35 mikrogramů nepřináší větší komfort a výhody. Pro vývoj kostí je zapotřebí určitá dávka estrogenů, takže v mladém věku není rozumné trvat na minimálním množství (v současnosti 15 mikrogramů, Mirelle, Minesse).

To se doporučuje spíše ženám kolem čtyřicítky a zkušeným uživatelkám antikoncepce, nikoli mladým dívkám. V poslední době se zdá, že přibyly desítky typů pilulek. Není tomu tak, jedinou novinkou posledních let je Zoely s 1,5 mg přirozeného estrogenu (estradiol je totožný s estrogenem, který se tvoří v ženském těle, a proto má i jiné dávkování) a s nomegestrolem (má též mírné účinky působící proti akné). Jde o druhý přípravek s přirozeným estrogenem.

Prvním antikoncepčním přípravkem s přirozeným estradiolem je Qlaira, která má navíc měnící se dávkování obou hormonů v průběhu cyklu, tedy jak estradiolu, tak dienogestu. Qlaira se doporučuje ženám se silným menstruačním krvácením a všem těm, které chtějí užívat „přirozený estrogen“. Množství nových názvů pilulek je dáno tím, že originálním výrobcům skončila patentová ochrana a ke slovu se dostali další výrobci, kteří produkují zpravidla „levnější“ kopie, které však mají v naprosté většině případů stejnou kvalitu jako „originály“.

Jiné formy hormonální antikoncepce

NuvaRing je vaginální kroužek, z něhož se uvolňují hormony (ethinylestradiol a etonogestrel). Do vaginy se zavádí jeden kroužek vždy na dobu jednoho týdne, po tři týdny, čtvrtý představuje „pauzu“, kdy dochází k pseudomenstruaci. Náplast (Evra s ethinylestradiolem a norelgestrominem) se lepí na kůži (paže, hýždě, břicho – nikoli prsy) ve stejném režimu, jako se zavádí kroužek. Náplast i kroužek mohou být šetrnější k játrům, protože se hormony uvolňují přímo do krevního oběhu, obcházejí zažívací trakt, a tedy i první „nápor“ po vstřebání, který by prošel rovnou játry. Jinak platí stejné zákazy použití jako u klasické pilulky.

Kdy se pilulky nehodí

Nejvážnější zákaz představuje riziko trombózy a následné tromboembolie. Ta hrozí ženám se sklonem k tvorbě žilních sraženin. Před prvním předpisem antikoncepce je nutné vědět, zda sama žena či kdokoli v pokrevním příbuzenstvu neprodělal trombózu, a pak případně provést vyšetření. Další zákazy: hormonálně závislé nádory, akutní jaterní onemocnění, některé srdeční a neurologické choroby.

Po porodu, při kojení

Ve všech případech, kdy žena nemůže užívat estrogeny, lze zvolit estrogen-free antikoncepci (Cerazette) nebo některý z moderních typů nitroděložní antikoncepce, třeba tělísko GyneFix či nitroděložní systém s gestagenem (Mirena). Ženy, které už nechtějí (další) dítě, mohou (od dubna 2012) požádat o sterilizaci. Před tímto definitivním výkonem je velmi nutné podrobné poučení lékařem.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Od rána jste jako rybičky, čímž tak trochu rušíte jiné členy rodiny, kteří si chtějí přispat. Raději se běžte věnovat činnosti někam ven, tam vás nikdo neuslyší. Potíže s rodiči…

Nejčtenější články

Doporučujeme