Hormony lásky

30. 5. 2001
Hormony lásky
Láska a sex jsou po psychologické stránce stále zajímavé oblasti pro bádání a různé průzkumy. Z hlediska fyziologického jde pouze o hromadu chemických látek a láska je často popisovaná jako obyčejná chemická reakce.

Hormony lásky

Láska a sex jsou po psychologické stránce stále zajímavé oblasti pro bádání a různé průzkumy. Z hlediska fyziologického jde pouze o hromadu chemických látek a láska je často popisovaná jako obyčejná chemická reakce. Z pohledu nezúčastněného vědce to určitě chemická reakce je a možná i obyčejná, ale z pohledu zúčastněných stran jde zcela jistě o nevšední úžasné a neopakovatelné pocity. Popisovat to nebudu, protože to snad ani nelze a určitě všichni víte, o čem mluvím.
Raději si řekneme, co se vlastně v těle děje. Vše mají na svědomí hormony, to jsou poměrně složité molekuly, které ovlivňují stav naší mysli, ale i například zpracování jídla, odbourání tuků atd.

Erotických hormonů je mnoho a každý má jinou funkci.

Jeden z nich má opačný účinek než bychom si přáli. Jmenuje se Progesteron a způsobuje mírnou nechuň k milování. Produkuje se ve vaječnících po uvolnění vajíčka. Stará se o menstruaci a snižuje citlivost na dotek.

U mužů je hormon, který se od Progesteronu liší pouze u dvou atomů, a nazývá se Testosteron. Ten je znám jako opravdu mužský hormon. U mužů způsobuje silnou chuň na sex, ale s láskou to nemá nic společného. Často se používá u sportovců a sportující ženy, které ho berou v syntetické podobě mají mužské znaky.

Estrogen je hlavní ženský sexuální hormon a bez něj by se to neobešlo.

Další zajímavý hormon je Oxytocin. Vyvolává touhu po mazlení a dotýkání. Jeho hladina se zvyšuje při orgasmu, a má na svědomí stahy dělohy. Podobně je tomu při porodu a při kojení má na starosti uvolňování mléka.

Hormonem věrnosti je nazýván Vasopresin. V pravou chvíli vás přibrzdí a zabraňuje sexuálním extrémům.

Důležitý hormon je Serotonin. Je to hormon něhy a ovlivňuje libid o. Když ho máte mnoho, jste vyrovnaná a toužíte po něze a lásce. Pokud je ho málo, zvyšuje se touha.

Dopamin zlepšuje sexuální potěšení a vyvolává chuň na sex.

Pravým hormonem lásky je Fenylethylamin, ten způsobuje pocit zamilovanosti.

A proč máme na jaře větší chuň na lásku? Jednou z příčin je sluneční světlo, které u nás vyvolává tvorbu endorfinů, které tlumí bolest a způsobují pocit štěstí. K lásce je pak už blízko.
Feromon způsobuje, že se nám opačné pohlaví líbí. Když se opačné pohlaví na jaře odhalí, nelze se působení feromonu ubránit.
 

autor: Karel

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Zvykli jste si na úspěch, a proto si ho udržujete. Stále přicházíte s nevšedními nápady, které nepostrádají šťávu a švih. Toto je ideální stav. Do všem činností na pracovišti se hned…

Nejčtenější články

Doporučujeme