Horská služba a borůvky

Možná si říkáte, že psát v těchto měsících o horách a zimě není moc aktuální, ale kdyby jste měli takovou "pylovou" rýmu jako já, tak by jste na zimu vzpomínali den co den, jako na nejlepší roční období.

Horská služba a borůvky…

Možná si říkáte, že psát v těchto měsících o horách a zimě není moc aktuální, ale kdyby jste měli takovou "pylovou" rýmu jako já, tak by jste na zimu vzpomínali den co den, jako na nejlepší roční období. A já si při té rýmě vzpomněla na Jeseníky, zážitky plné sněhu, lyžování a hraní na kytaru a taky na jednoho člena horské služby.
Však to znáte jako už to na lyžařských kurzech bývá, často velmi aktivní učitelé - tělocvikáři se snaží studentům pobyt "zpestřit" nejrůznějšími (někdy i nejnudnějšími) přednáškami typu: jak se chovat na sjezdovce, jak se starat o lyže, jak správně lyžovat… a nám k těmto všem přibyla ještě jedna o horské službě. Naštěstí velmi příjemný člen horské služby kupodivu nepůsobil jako uspávač hadů (jako většina mých přednášejících ve škole). Probíhalo to vcelku pohodově a aby nás to náhodou nezačalo nudit, tak své vyprávění občas doplnil o nějakou vydařenou příhodičku a ty fakt stály za to! Vzpomíná si už jen na tyto dvě a zněly z úst toho chlapíka asi takto:

"…Tak jednou večer jsem měl zase telefon, že vyhlásili pátračku po nějaké paní, která se nevrátila večer domů. Prý ta babička šla ráno na borůvky a už se nevrátila. Tak jsme zjistili podrobnosti (co měla na sobě, kde ji naposled viděli apod.). Bylo nás tehdy hodně, každý lucernu na helmě a v řadách jsme chodili po lese a tu paní hledali. Hledali jsme ji fakt dlouho, celou noc a skoro až do rána a pořád jsme nemohli pochopit, proč ji nemůže tak dlouho najít, když nám svítí ty lucerny, tak nás musí přece uvidět. Po té, co jsme ji našli nám řekla, že šla na ty borůvky, nasbírala jich plný kbelík, který si odložila se svetrem a čtyřiceti korunama a šla hledat dál. Samozřejmě, že potom dotyčná to místo už nemohla najít a hledala ho tak dlouho, až zatměla. Nevěděla vůbec co má dělat, ale najednou uviděla v lese spoustu pohybujících se světýlek, strašně se vyděsila při představě, že jsou to vlci, kterým tak svítí oči a tak si sbalila svých pět švestek a před těmi světýlky utíkala a utíkala… A my se divili, že tu paní pořád nemůžeme najít…"

Druhá příhoda by se dala nazvat: Noha na svahu

"…Jednou mi zas zavolali, že mám okamžitě přijet na lyžařský svah, kde to prý chlapíkovi utrhlo nohu. Říkám: "Jak utrhlo?" a odpověď zní: "No úplně." Ta představa mě vyděsila a říkal jsem si, že to zase bude krve a hysterických lidí. Tak tam přijedu na skútru a hledám nějakou splašenou skupinu lidí okukujících neštěstí druhých - jak to obvykle bývá. Ale na sjezdovce takovou skupinku nikde nevidím - což bylo dost divné. V tom mě volá nějaký pán u vleku, který drží svou nohu jen tak ledabyle v ruce a říká mi: "Vy jste z horké služby? To vás zavolali kvůli té mé noze? Nebojte se, to je planý poplach - nic se mi nestalo, já mám totiž protézu místo lýtka a jak jsem spadl, tak se mi zlomila pod kolenem a lyže i s mou nohou jela po sjezdovce až dolů. No a jeden pán ji uviděl jak si to šněruje z kopce dolů a pak uviděl mě bez nohy a než jsem mu stačil něco vysvětlit, tak už pádil někam k telefonu a byl při tom chudák bílý jako smrt. Tak se nezlobte, na štěstí vás vážně nepotřebuju…"

Autor: LV 

Doporučujeme

Články odjinud