Houby jako ideální dietní potravina: Jsou nízkokalorické a zasytí

Houby jako ideální dietní potravina: Jsou nízkokalorické a zasytí

Houby mohou obsahovat až 90 % vody a ta je jak známo nekalorická. I přesto jsou houby výrazně sytou a také zdravou potravinou. Proč je zařadit do jídelníčku?

Pravěká součást jídelníčku

Houby se dle dochovaných nálezů konzumovaly už v pravěku a později i ve starověku, kdy bývaly součástí jídelníčku vznešených i chudých. Houby, přesněji otrávené hříbky s kořeněnou omáčkou, byly příčinou smrti římského císaře Claudia, který tento pokrm miloval. Usušené houby se našly i v příručních zásobách pravěkého ledového muže Ötziho. Houby byly nejen vyhledávaným zpestřením jídelníčku, ale i lékem.

Zejména v Asii má léčení houbami tisíciletou tradici. „Tradiční čínská medicína klade důraz na to, že konzumace jedlých hub slouží současně jako výživa, stejně jako prevence chorob. Houby obsahují řadu látek, které mají léčivé účinky proti mnoha civilizačním i infekčním chorobám (nádorová onemocnění, cukrovka, kardiovaskulární choroby, virová onemocnění),“ uvádí se na webu ministerstva zemědělství věnovaném bezpečnosti potravin. Houby jsou však nejen zdravé a chutné. Jsou také velice dietní.

Proč by měly být houby součástí jídelníčku? Podívejte se na rady výživového odborníka:

Pokračování 2 / 5

Samá voda, samá voda

Houby jsou z 80 až 90 % tvořeny vodou. Množství obsahu vody se odvíjí od druhu houby i aktuálního počasí. Všechny ostatní složky hub jsou proměnlivé. Závisejí nejen na druhu, ale také na stanovišti, kde houba vyrostla. Houby obsahují vitaminy (provitamin A a vitamin D), minerály (draslík, vápník, hořčík a železo), hojně nerozpustné vlákniny, necelá tři procenta bílkovin (více než zelenina), malé množství sacharidů a minimum tuku.

Dále pak dle konkrétního druhu disponují řadou bioaktivních látek s preventivním a léčebným potenciálem. Za zmínku v tomto ohledu stojí kupříkladu tzv. beta-glukany, které mají prokazatelné protirakovinotvorné účinky, zvyšují imunitu a snižují hladinu cholesterolu. Jejich bohatým zdrojem je například oblíbená hlíva ústřičná nebo hřib bílý, zvaný též „pravák“. Už toto jednoduché shrnutí činí z hub velmi vhodnou potravinu při zdravé redukční dietě.

Pokračování 3 / 5

Zasytí, ale kila nepřidají

I přestože jsou houby nízkokalorickou potravinou, umí skvěle zasytit. Ve 100 gramech obsahují v průměru pouhých 150 kJ. O objem se totiž stará zejména voda a kaloricky chudá vláknina. Ta je nezbytná pro zdravé zažívání a mikrobiální rovnováhu ve střevech. Houby jsou tedy v rozumné míře skvělou zdravou a dietní potravinou. Ale pozor, čeho je moc, toho může být příliš. Houbová vláknina je hůře stravitelná. Za horší stravitelnost může polysacharid chitin. Máte-li problémy s trávením, může vám být po velké porci houbového pokrmu těžko.

Pokračování 4 / 5

Nejezte je před spaním a nezapíjejte mlékem

Jídlo z hub nejezte před spaním, vzhledem k horší stravitelnosti to není vhodné. Houby se kvůli tomu nedoporučuje zapíjet mlékem a perlivými nápoji. Řada odborníků neradí houbové pokrmy ani ohřívat, neboť se v nich mění složení bílkovin, a stávají se tak obtížněji stravitelné. Tolerovat to lze kupříkladu v polévce či rizotu (malé množství hub), horší je to třeba se smaženicí.

Pokračování 5 / 5

Důležitá je tepelná úprava

Dbejte na dostatečnou tepelnou úpravu hub, a to minimálně v délce dvaceti minut, neboť i některé jedlé houby mohou vyvolat při nedostatečné tepelné úpravě zažívací problémy. Oproti dřívějším doporučením není alkohol v rozumné míře kontraindikován. Existují však výjimky. S alkoholem se nesnášejí kupříkladu hřib koloděj nebo hnojník inkoustový. Ty tedy alkoholem rozhodně nezapíjejte. Pro osoby s oslabeným zažíváním je užitečné vědět, že stravitelnost hub zhoršuje tuk. Populární smažení je v takovém případě bohužel zcela nevhodným typem tepelné úpravy.

Doporučujeme

Články odjinud