Hřešte! Ale ve správnou dobu…

8. 2. 2013
Hřešte! Ale ve správnou dobu… | Zdroj: Shutterstock
Ne nadarmo mnozí odborníci připomínají, že i při hubnutí můžete jíst vlastně cokoli. Jde jen o to, v jakém množství a také v jakou dobu si své oblíbené kalorické bomby dopřejete.

Mufin, šťavnatý burger nebo křupavá bageta. Nic z toho by člověk asi na dietním jídelníčku nehledal. Ale o to víc patří k lákadlům, jimž toužíte podlehnout. A vlastně proč ne. Klidně podlehněte. Máte-li zhubnout trvale, bez jojo efektu, hladovění a pocitů, že se zbytečně omezujete, nemělo by vám z jídelníčku zmizet všechno to, co máte rádi. To byste u diety pro změnu dlouho nevydrželi.

Zato když do ní půjdete s vědomím, že i hřešit se smí – jen v omezeném množství a ideálně v určitou dobu, půjde vám vylepšování postavy zase o něco lépe. Zkuste se tedy s námi podívat na několik lákadel a uvědomit si, zda a kdy je smíte.

Co: Bílá bageta

Kdy: před tréninkem i po něm

Po svačině složené z bílého pečiva se vaše hladina krevního cukru rozkolísá, což může v konečném efektu vést k přibývání na váze. Jsou ale chvíle, kdy vám i křupavá bagetka prospěje. Když ji spořádáte před cvičením, vaše tělo získanou energii nepromění v tuk, ale použije ji ke sportovnímu výkonu. A budete tak mít i větší výdrž! Bílé pečivo není tabu ani po návratu z tělocvičny. Naopak! Dvacet minut po fyzické námaze posvačte rohlík s vařeným vejcem. Získáte ten správný mix sacharidů a proteinů.

Co: Mléčný koktejl

Kdy: po joggingu

Při běhu nebo jiném aerobním pohybu vaše svaly spotřebovávají glykogen (polysacharid, který je zdrojem energie). Voda sice doplní tekutiny a zabrání dehydrataci, ale živiny z ní nenačerpáte. Proto do třiceti minut po sportovní aktivitě můžete sáhnout i po mléčném koktejlu. Získáte z něj nejen sacharidy, ale i bílkoviny, které vzpruží svalovou hmotu. Příjemným bonusem je obsah vápníku, jenž má příznivý vliv na hustotu kostí.

Co: Hovězí burger

Kdy: po posilování

Hovězí maso si kvůli obsahu nasycených mastných kyselin a cholesterolu vysloužilo špatnou pověst. Horší, než si ve skutečnosti zaslouží! Strava obsahující libové červené maso může vést ke snížení obsahu „špatného cholesterolu“. Navíc podporuje vstřebávání zdravých omega-3 nenasycených mastných kyselin. Pokud chcete podpořit tvorbu svalů a hubnutí, naložte si hovězí maso na talíř třikrát týdně. Je nabité i železem, které dopravuje kyslík do svalů. Můžete si dát i burger, ale odpusťte si k němu hranolky a tatarku, které už do zdravého jídelníčku nepatří. Také si ho raději připravte doma, kde víte, co do něj dáváte.

Co: Káva

Kdy: před tréninkem

Její nadměrná konzumace vám neprospěje ani s ohledem na postavu (odvodňuje), ani s ohledem na vaše zdraví (neprospívá srdci). Přesto si jednu denně dát můžete (ideálně preso bez mléka a cukru). Podle nedávné australské studie právě káva dokáže organismus přimět k tomu, aby během cvičení spaloval tukové zásoby. Odborníci navíc tvrdí, že popíjení kávy vede k třikrát delší výdrži během sportovního výkonu! Kofein má i vlastnosti, kterými se blíží anestetikům. Tlumí pocity bolesti a únavy, což znamená lepší výkon.

Co: Čokoládový dortík

Kdy: na začátku dne

Jako známé afrodiziakum vám určitě zvedne náladu kdykoli, ale při hubnutí si ji dopřávejte v množství jedné dvou kostiček hlavně dopoledne. Tehdy je váš metabolismus nejrychlejší.

Nasvědčuje tomu i nedávná izraelská studie, která zkoumala po dobu tři čtvrtě roku skupinku hubnoucích dobrovolníků. Všichni konzumovali stejné množství kalorií, ale jen část z nich zahajovala svůj den porcí čokoládového dortu.

Výsledek? Milovníci čokolády byli při hubnutí úspěšnější než ostatní! Vy si raději místo dortu dejte jen kousek čokolády. A také si vyberte tu nejkvalitnější, s vyšším obsahem kakaa, hořkou, jež má nízký glykemický index a sníte jí daleko méně než mléčné či bílé. Čokoláda je také skvělým zdrojem hořčíku, který pomáhá proti migréně a depresi. A může se pochlubit dvacetkrát vyšším obsahem antioxidantů než čaj!

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Se svým životem jste po včerejšku spokojeni. Ve vztahu je sice trochu nedýchatelno, ale nic, co by se nedalo vydržet. Jediným zádrhelem mohou být nevhodné investice, pofidérní půjčky,…

Nejčtenější články

Doporučujeme