Slavná zvedačka ve filmu Hříšný tanec Profimedia

Slavná zvedačka ve filmu Hříšný tanec Profimedia

Při této scéně se údajně Jennfier Grey smála mimo scénář a Patrick Swayze byl z jejích záchvatů otrávený doopravdy Profimedia
Nevraživost Patricka Swayzeho a Jennfier Grey nebyla na plátně znát Profimedia
Johnny a Baby tvořili skvělý pár Profimedia
Horečka sobotní noci proslavila Johna Travoltu Profimedia
21
Fotogalerie

Hříšňák, Pomáda, Vlasy: Který taneční film minulého století máte nejraději?

Také milujete taneční filmy a muzikály? K shlédnutí jich je nepřeberné množství, jen některé se ale staly kultovními a baví svoje příznivce už po generace. Našli jsme pro vás zajímavosti a pikantérie, které jste o těchto filmech možná nevěděla.

Hříšný tanec

Opravdu kultovním romantickým filmem se stal v roce 1987 taneční snímek Hříšný tanec. Spousta lidí ho odsuzovala kvůli laciné dějové lince, většina žen však na něj dodnes nedá dopustit. Romantické letní vzplanutí mezi vášnivým tanečníkem Johnnym a nevinnou studentkou Baby ale mohlo vypadat úplně jinak. Baby totiž původně měla hrát Sarah Jessica Parker, hvězda seriálu Sex ve městě, její taneční schopnosti ale nebyly dostačující.

Když se před natáčením představitel Johnnyho Patrick Swayze dozvěděl, že jeho taneční partnerkou bude Jennifer Grey, chtěl z filmu vycouvat zase on, protože si s herečkou příliš nesedl už při natáčení snímku Rudý úsvit. Nakonec ale vše dobře dopadlo a herci před kamerou vypadali jako opravdu zamilovaní. Film nakonec trhal žebříčky návštěvnosti, jeho soundtrack patří k nejprodávanějším albům vůbec a závěrečná píseň (I’ve Had) The Time Of My Life získala Oscara, Zlatý Glóbus i Grammy.

Pokračování 2 / 6

Horečka sobotní noci

Dlouhých deset let předtím, než kina ovládl Hříšný tanec, okouzloval milovníky tanečních filmů svými pohyby John Travolta, a to díky snímku Horečka sobotní noci, který z něj přes noc udělal hvězdu. Ten kvůli roli Tonyho denně dvě hodiny běhal a tři hodiny tančil, přičemž shodil devět kilogramů.

Nejenom že musel tvrdě fyzicky makat, jednoduché to neměl ani po psychické stránce, jelikož během natáčení zemřela jeho tehdejší přítelkyně Diana Hyland. Filmování proto bylo na tři dny přerušeno. Zastavit se natáčení muselo několikrát i v ulicích města, protože Travoltu neustále pronásledoval dav šílících fanynek. Film vzbudil v sedmdesátých letech obrovskou vlnu zájmu o hudební styl disco, hity kapely Bee Gees se díky němu staly nesmrtelné.

Pokračování 3 / 6

Pomáda

Využít Travoltovu slávu a taneční talent, dokud byl aktuální, se pouhý rok od Horečky sobotní noci rozhodli tvůrci dalšího tanečního filmu, který vstoupil do dějin. Pomáda dodnes patří mezi nejoblíbenější filmy té doby a Travolta byl považovaný za naprostý idol. Roli Dannyho měl původně dostat Elvis Presley, ten však odmítl, během natáčení navíc zemřel. Travolta se tak v boji o roli utkal s Richardem Gerem a Patrickem Swayzem, který si pak na svoji životní taneční roli musel počkat jedenáct let. Travolta měl oproti svým konkurentům výhodu, že uměl dobře zpívat.

Při filmování to někteří herci neměli lehké a zažili opravdu krušné chvíle. Při natáčení maturitního večírku a improvizované taneční soutěže utrpělo několik herců a komparzistů tepelný šok. Natáčelo se totiž čtrnáct dnů při 45 stupních Celsia. Představitelka tanečnice jménem Cha Cha Annette Charles zase scénu z taneční soutěže natáčela v příšerných bolestech a skončila v nemocnici na operaci, kde lékaři odhalili mimoděložní těhotenství. Pomáda se však stala nejúspěšnějším muzikálem všech dob.

Pokračování 4 / 6

Flashdance

Příběh osmnáctileté dívky Alex Owens, která přes den pracuje jako svářečka, v noci tančí v baru a přeje si dostat se na taneční konzervatoř, je napsaný podle skutečného životního příběhu tanečnice Maureen Marder. Flashdance šel do kin v roce 1983, do České republiky se však dostal se čtyřletým zpožděním a vystřiženou scénou, v níž se Alex zpovídá v kostele knězi. V nejslavnější scéně u konkurzu se pak představitelka Alex Jennifer Beals vůbec neobjeví, odehrály ji celkem tři různé tanečnice. Marine Jahan dublovala tancování, Sharon Shapiro, známá a úspěšná gymnastka, předváděla skoky vzduchem a Crazy Legs dělala breakdance.

Kuriozitou je, že nabídku na roli Nicka Hurleyho, přítele Alex, dostal nejprve Gene Simmons z kapely Kiss, ten však odmítl, aby si nezkazil svoji démonickou image. Film to ale v žádném případě nepoškodilo a dokonce získal Oscara za skladbu Flashdance… What A Feeling.

Pokračování 5 / 6

Vlasy

Muzikál Vlasy byl třetím filmovým počinem režiséra Miloše Formana, který emigroval do Ameriky, a také jeho splněným snem, protože vždy toužil tento muzikál režírovat. Dokonce si kvůli němu pronajal i byt v mrakodrapu New Yorku u Central Parku, aby mohl sledovat, kam záběry zasadí. Z lenosti si pak do bytu zval herce na konkurz. Z politických důvodů se Vlasy do České republiky dostaly až s desetiletým zpožděním v roce 1989.

„Žil jsem v komunistickém režimu tak dlouho, že každý, kdo bojoval proti komunismu, byl pro mě hrdinou. Američané pro mne byli hrdiny, protože bojovali ve Vietnamu právě proti komunismu. Vlasy jsem pojal coby oslavu svobody jako takové. Svoboda předčí vše. Byl jsem nadšený z toho, jak je tato země svobodná, když se na sebe dokáže podívat do zrcadla a vidět i svou temnější stránku,“ říká ke svému filmu sám režisér.

Pokračování 6 / 6

Tanec v srdci

Nálož latinskoamerických rytmů a tance nabízí film Tanec v srdci, kde se mladý mistr ve společenském tanci Scott Hastings snaží stát šampionem. Díky nenápadné tanečnici Fran se mu to nakonec podaří. Závěrečný tanec na taneční soutěži vypadá dokonale, byl však natočen za hodinu během obědové pauzy, a to i přestože ho představitel Scotta Paul Mercurio musel odtančit s vyvrtnutým kotníkem. Úspěch filmu předurčily už patnáctiminutové ovace ve stoje, kterých se při premiéře dočkal na filmovém festivalu v Cannes.

Doporučujeme

Články odjinud