Hugo Haas

Hugo Haas

Ljuba Hermanová a Jiřina Bohdalová
Lída Baarová
Saša Rašilov nejstarší
Adina Mandlová
22
Fotogalerie

Hříšníci první republiky: Kokainu propadli Mandlová, Haas i Baarová. Kdo další?

O tom, že oblíbení herci z filmů pro pamětníky nebyli žádní svatoušci, není třeba diskutovat. Slavné osobnosti stříbrného plátna prosluly krom svých rolí bujarými a nákladnými večírky, kde se kromě alkoholu mocně povzbuzovaly i kokainem. Kdo oblíbené droze slavných propadl?

Hugo Haas

Nejvyhlášenějším milovníkem kokainu byl za první republiky určitě požitkář Hugo Haas, který se propadal na dno, kdykoliv mu jeho bílé potěšení došlo. Měl dokonce své stále dealery, jeden pracoval jako vrátný v pražském hotelu Paříž a byl vyhlášený kvalitním materiálem, druhý byl zase vrátným v Huňkově restauraci, kterou navštěvovali převážně homosexuálové.

Když měl Haas drogy dostatek, pořádal doma obří mejdany nebo si vyjel na Slapy. Krom kokainu byl totiž také velkým milovníkem aut, takže to s ním musela být za každého ohledu doslova jízda!

 

Pokračování 2 / 5

Ljuba Hermanová

Haasovou parťačkou v hříchu byla mimo jiné Ljuba Hermanová, která dost často Haasovi jeho milovaný kokain chodila vyzvedávat právě do již zmíněného hotelu Paříž. Herečka ve svých vzpomínkách dokonce uvedla, že pro drogu kolikrát jela pouze v kožichu, pod kterým neměla nic než jen spodní prádlo.

Pokračování 3 / 5

Lída Baarová

Jméno Lída Baarová bylo před časem skloňované ve všech pádech, a to zejména kvůli filmům Filipa Renče a Heleny Třeštíkové. Krásná herečka, která zaprodala duši, když za války randila s říšským ministrem propagandy Goebbelsem, byla svojí slabostí pro bílý prášek také známá.

Ostatně i Vůdce Adolf Hitler prý kokainem nepohrdl. Baarová si tehdy veselé večírky užívala hlavně se svojí kamarádkou Ljubou Hermanovou, tedy do té doby, než je rozdělily politické zájmy. Baarová se zhlédla v kariéře v Německu, kdežto Hermanová coby poloviční židovka měla s hraním konec.

Pokračování 4 / 5

Saša Rašilov nejstarší

O tom, že ke kokainu tíhnul i herec Saša Rašilov nejstarší, se před několika lety rozpovídal ve svém otevřeném dokumentu režisér Otakar Vávra, který na herce prásknul, že měl rád drogy, hlavně kokain. Dokonce poměrně přesně popisoval, jakým způsobem Rašilov drogu bral, což svědčí o tom, že se slavný herec při této činnosti nejspíš nechával vidět poměrně často.

Pokračování 5 / 5

Adina Mandlová

Ani Adina Mandlová se kokainu příliš nebránila, ovšem po zkušenostech se svým milencem a mentorem Hugo Haasem ji na drogu spíš přecházela chuť. „Hugo také velmi často otekl po celém těle. Otoky mu znetvořovaly obličej tak, že nebyl k poznání, anebo mu napuchly nohy, že se nemohl obout,“ vzpomínala na následky drogových večírků ve své knize Dneska už se tomu směju.

Doporučujeme

Články odjinud