Patrick Swayze v roli talentovaného tanečníka Johnnyho Castla Foto: Profimedia

Patrick Swayze v roli talentovaného tanečníka Johnnyho Castla Foto: Profimedia

Patrick Swayze a Jennifer Grey ve filmu Hříšný tanec Foto: Profimedia
Chudý mladík a dívka z bohaté rodiny se do sebe zamilují  Foto: Profimedia
Zvedačka ze slavné závěrečné scény Foto: Profimedia
Jejich herecké i taneční výkony byly obdivuhodné Foto: Profimedia
17
Fotogalerie

Kultovní Hříšný tanec: Nesympatie mezi hlavními hrdiny i nové pokračování

Příběh chudého kluka Johnnyho a slečny z bohaté rodiny přezdívané Baby měl být podle odhadů propadák. Film Hříšný tanec ale nakonec všechny překvapil a stal se jedním z nejoblíbenějších filmů po celém světě a scény z romantického filmu zná většina z nás nazpaměť. Byly ale opravdové?

Opakované odmítání scénáře

Scénář k Hříšnému tanci byl více než čtyřicetkrát odmítnut. Odmítala ho postupně velká, malá i nezávislá studia především z důvodu, že byl vnímán jako příliš dívčí a nezajímavý. V té době táhly spíše akční komedie. Nakonec se ale scénář zalíbil společnosti Vestron produkující VHS filmy s hororovou tematikou. Film neměl při svém nízkém rozpočtu šesti milionů dolarů velká očekávání, o to větší překvapení bylo, když celosvětově vydělal přes 200 milionů dolarů, a stal se tak nejvýnosnějším filmem roku 1987.

Jaký byl život Patricka Swayzeho? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 9

Vzájemné nesympatie

Původně byly hlavní role nabídnuty hercům Billymu Zaneovi a Sarah Jessice Parker. Ti ale neuměli zdaleka tancovat na takové úrovni. Hlavní roli pohledného tanečníka pak vyhrál nadaný Patrick Swayze, který jakmile se dozvěděl, kdo bude hrát jeho partnerku, chtěl z filmu odstoupit. Patrick a Jennifer si totiž nepadli do oka už dříve při natáčení válečného snímku Rudý úsvit. Nakonec to však Swayze neudělal a vzájemná nevraživost naštěstí nebyla na kameře poznat.

Pokračování 3 / 9

Frustrovaný Swayze

Pro Patricka Swayzeho bylo frustrující, že jeho role Johnnyho Castla je horší tanečník než on sám. Aby totiž byla postava věrohodná, herec nemohl tančit naplno. Byl k sobě a ke svým výkonům velmi přísný. Scénu, kde dělá dvojité piruety, natáčel na pětadvacet pokusů, teprve pak byl se sebou spokojený.

Pokračování 4 / 9

Tvrdý konkurz pro Jennifer

Jennifer bylo v době natáčení sedmadvacet let, ale Baby teprve sedmnáct let. Herečka tedy musela dokázat, že zvládne zahrát o deset let mladší dívku. Přesvědčit režiséra ale musela také o svých tanečních dovednostech. Na konkurzu dostala prostor pěti minut a nakonec všechny okouzlila. Jejím tanečním talentem si nebyl jistý akorát Patrick Swayze.

Pokračování 5 / 9

Oscar a zpěvák Patrick

Řada filmových kritiků i diváků považuje film Hříšný tanec za podprůměrnou sladkobolnou romantiku, film má ale své nesporné kvality. Oceňovaný je zejména soundtrack a například slavný závěrečný hit (I’ve Had) The Time of My Life získal nejen cenu Grammy a Zlatý glóbus, ale i Oscara za nejlepší původní píseň. Na soundtracku se dokonce podílel i herec Patrick Swayze, další oblíbený song, She’s Like The Wind, totiž nazpíval právě on!

Pokračování 6 / 9

Chladné podzimní natáčení

Scény, kdy dvojice nacvičuje slavnou zvedačku ve vodě, byly natočeny až v říjnu, kdy byla voda v jezeře již poměrně studená. Herci tak trénovali scény až do prochladnutí. Příroda už také začala naznačovat podzim, a proto pro zachování dojmu letních prázdnin musel tým asistentů barvit zažloutlé listy na stromech nazeleno.

Pokračování 7 / 9

Scény mimo scénář

Jennifer dělaly ze začátku velké problémy milostné scény. Nechtěla líbat Patricka na ústa. Po režisérově nátlaku se však mladá herečka začala snažit a například oblíbený záběr intimního tance Baby a Johnnyho, kterému se oddávali při milostné scéně, se do filmu zařadil až dodatečně. Původně se totiž točil jen na kamerových zkouškách, avšak režisérovi se tak zalíbil, že ho použil.

Stejně tak notoricky známá scéna, kdy se oba hlavní hrdinové „plazí“ k sobě po podlaze ve studiu na píseň Baby, vznikla náhodou. Herci spolu blbli o pauze před jinou scénou a režiséra to tak zaujalo, že se nakonec improvizovaný moment objevil i ve filmu a stala se z něj jedna z ikonických scén.

Pokračování 8 / 9

Nepovedené klapky

I známá scéna, kdy Johnny v průběhu zkoušek přejíždí po ruce a hrudi nevinné Baby, měla původně vypadat jinak. Herečka se při natáčení několikrát neudržela, dostala záchvat smíchu, a tím zkazila původní scénu. Režisérovi se ale líbila přirozenost záběru, a tak nepovedené klapky do filmu zařadil. Jennifeřin smích a Patrickovo naštvání jsou tak opravdové.

Pokračování 9 / 9

Pokračování filmu

Od smrti Patricka Swayzeho uběhlo již třináct let, i přesto se ale kultovní film zřejmě dočká svého pokračování. Režírovat ho bude Jonathan Levine, který uvedl, že ho nikdy nenapadlo, že by se jednou mohl ujmout pokračování. Jennifer Grey si zopakuje svou roli Baby a natáčení snímku se už nemůže dočkat. Jak režisér, tak nadaná herečka slibují, že do pokračování dají všechno a nezničí pověst tanečního trháku. Snímek bude o dospívání postavy Baby. Očekává se, že natáčení začne koncem tohoto roku a snímek se vydá v roce 2024.

 
 

Doporučujeme

Články odjinud