Muž budoucnosti: Obézní, depresivní a bez chuti na sex?
Hormon testosteron hraje u mužů klíčovou roli, nejen co se týče libida a schopnosti erekce, ale ovlivňuje také nárůst svalové hmoty, vousů a třeba i ochlupení a hustotu kostí. To ale není zdaleka všechno! Testosteron má u mužů vliv i na distribuci tuků – je-li jeho hladina nízká, může to mimo jiné vést i k nárůstu naducaných tukových polštářků, a dokonce i ke špatné náladě. Nízká hladina testosteronu je odborníky spojovaná také s výkyvy nálad a depresivními stavy. Naopak vyšší hladiny jsou pozorovány u mužů energických a po všech stránkách vitálních. Bohužel se v posledních desetiletích zdá, že hladina testosteronu v mužské populaci oproti dobám minulým klesá!
Jak vypadá testosteronový Muž roku? Podívejte se na video:
Pokračování 2 / 5
Testosteron se snižuje i u mladých mužů!
Řada výzkumů začíná bohužel upozorňovat na fakt, že hladina tohoto dominantního mužského hormonu v posledních desetiletích klesá u pánů všech věkových kategorií. Výzkumy hovoří o poklesu o 25 až 40 %!
Hladina testosteronu se u mužů pochopitelně snižuje věkem, vědci však upozorňují na výrazný pokles také u mladých mužů, kteří by měli být na „vrcholu testosteronových sil“! Což má samozřejmě neblahé důsledky v mnoha oblastech života. Bude-li tento trend pokračovat, stane se možná mužně působící muž nedostatkovým zbožím.
Martina Machová
24. října 2023
Pokračování 3 / 5
Testosteronová past
Výzkumy též naznačují jistou nepřímou úměrnost; jak muži tloustnou, nehýbou se a mají špatné spánkové návyky a jejich BMI se neustále zvyšuje, testosteron naopak klesá. Což mnoho pánů uvrhne do bludného kruhu – nehýbou se, mají nadváhu, a často si pak proto přestávají jako muži věřit, testosteron klesá a pokles jen dále prohlubuje počínající problémy.
Martina Machová
23. září 2023
Pokračování 4 / 5
Moderní žrouti testosteronu
Ukazuje se, že vliv má nejen současná hojnost a pohodlný životní styl, ale i přemíra stresu a vystavení tzv. endokrinním disruptorům (látkám, které mohou ovlivňovat hormonální systém). V těchto souvislostech se nejvíce mluví o pesticidech a různých průmyslových chemikáliích, o mikroplastech, ftalátech a třeba i zbytcích léčiv, které jsou přítomné ve vodě. Jednoduše nežijeme již ve zdravém životním prostředí, ale v prostředí lehce otráveném. Můžeme se pak divit, že jsme otrávení i my sami? Ale pozor, podle některých studií může mít jistý vliv i časté užívání marihuany!
Martina Machová
16. září 2023
Pokračování 5 / 5
Pomoci mohou úplně obyčejné věci
Odborníci se vzácně shodují na tom, že výrazně pomoci může pravidelný pohyb, normální BMI, dostatečný spánek, psychická pohoda a zdravé jídlo – což není žádná velká věda! Pomocnou ruku může samozřejmě podat i lékař a „pilulky“, avšak skutečné dlouhodobé změny zpravidla nelze dosáhnout bez změny životních návyků.
Martina Machová
5. září 2023