Hry a počítač jsou zabijáci vztahů: Co znamená termín počítačová vdova? | Foto: iStock

Foto: iStock

Hry a počítač jsou zabijáci vztahů: Co znamená termín počítačová vdova?

Muži v počítačových hrách ztrácejí i nalézají sami sebe. Ztrácejí to, čím nechtějí být, a naopak se stávají muži, kterými by možná být chtěli. V hrách mají moc, sílu, ženy, úžasné schopnosti, peníze… Realita je ale odlišná.

Irena je vdova, jejíž muž však žije

„Martin už s námi de facto nežije. Nerozvedli jsme se ani nezemřel, doma je přítomný jen fyzicky. Duchem je jinde. Je imaginární postavou či monstrem ve hrách, které hraje. Jeho svět je jeho pracovna – stůl s počítačem, hrnek s kávou, miska sušenek a pohovka, kde často spí. Filip je programátor, ale mimo programování hraje hry a ty jsou jeho život, jeho rodina. Svou prací hraní často i maskuje.

Hraje hlavně v noci, celé dopoledne prospí a pak do pozdního večera pracuje, doma tedy nedělá vůbec nic. Za poslední dva roky hrozně zpustnul. Ztloustnul, hrbí se, chodí v jednom triku a teplácích, má příšerné stravovací návyky a myslím, že se ani moc nemyje. Nespíme spolu, nejezdíme na dovolenou, dcera se svým otcem nemá žádný vztah a já už vlastně také ne. Cítím se jako ovdovělá. Martin je dle mého regulérně závislý, on sám je přesvědčený, že žije docela normálně. Vážně uvažuji o rozvodu,“ svěřila se v jedné internetové diskusi paní Irena, maminka devítileté Jindřišky. Irena je naprosto typickou počítačovou vdovou, její partnerský vztah v podstatě skončil.

Jak si nastavit hranice ve vztahu? Podívejte se na video s radami odborníka:

Pokračování 2 / 5

Počítačové vdovy

Závislost na hrách je odbornou veřejností již považovaná za jednu ze závislostí, která má podobně jako jiné závislosti značně negativní dopady na osobní i partnerský život všech dotčených. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace se počet osob závislých na hrách pohybuje okolo 4 % z počtu osob, které hry hrají. Termín „počítačové vdovy“ pak v několika svých textech použil kupříkladu známý americký psycholog Philip Zimbardo.

Pokračování 3 / 5

Spoluhráčství jako řešení?

Co může Irena dělat, lze vztah upevnit kupříkladu sdílením záliby jejího muže? Některé ženy a mladé dívky se ve snaze přiblížit se zpět partnerovi, kterého milují, rozhodly, že budou občas sdílet jeho koníček, jen aby s ním strávily alespoň nějaký čas. Philip Zimbardo to nedoporučuje. Tvrdí, že tyto ženy tak své partnery ve hraní jen podpoří, avšak vztahu samotnému to žádný prospěch nepřinese.

Pokračování 4 / 5

Co dělat?

„Pokud se vám zdá, že by partnerovi či vám mohl pomoci psychoterapeut, na nic nečekejte a vyhledejte jeho pomoc či manželskou poradnu dříve, než závislost váš vztah nenávratně poničí nebo vás dovede k rozhodnutí, že vám na něm nezáleží,“ doporučuje Zimbardo v jedné ze svých publikací zaměřených na to, jak mohou moderní technologie připravovat muže o mužství. A tak jako u každé jiné závislosti neztrácejte drahocenný čas a jednejte co nejdříve. Komunikujte s ním, vysvětlujte, jak vše prožíváte, raďte se s odborníky. Závislosti na hrách se věnují například tyto organizace: www.zachranny-kruh.cz, www.neprohraj.se, www.zodpovednehrani.cz.

Pokračování 5 / 5

Muži versus ženy

Muži ve hrách ztrácejí i nalézají sami sebe. Ztrácejí to, čím nechtějí být, a naopak nalézají sílu, moc, peníze, přízeň žen a úctu mužů, získávají území i majetek. Hraní je relaxace, ale i pohodlný útěk před realitou a někdy i kompenzace toho, čeho se nám v reálném životě nedostává. Dle statistik stráví dospívající a mladí muži u her v průměru třináct hodin týdně, slečny a mladé ženy pět hodin týdně.

Mnozí z toho nevyrostou a hraní se stane běžnou součástí jejich životů, a časem tedy i partnerských vztahů. Dívky zpravidla dávají přednost nenásilným hrám na telefonech či tabletech, mladí muži mají rádi náročnější herní prostředí na herních konzolích a „velkých“ počítačích. Ostatně různé rekordy v hraní her drží muži. Profesionálními hráči se též obvykle stávají spíše muži než ženy. Zdá se tedy, že na světě bude v budoucnu mnohem více počítačových vdov než vdovců, v některých zemích již dokonce existují podpůrné skupiny pro ženy závislých hráčů.

Doporučujeme

Články odjinud